Coronavirus & Kids: ୫ ବର୍ଷ ଠାରୁ କମ୍ ବୟସର ପିଲାଙ୍କୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିବାର ଭୟ ରହିଥାଏ ସବୁଠାରୁ  ଅଧିକ !

Coronavirus & Kids: ୫ ବର୍ଷ ଠାରୁ କମ୍ ବୟସର ପିଲାଙ୍କୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିବାର ଭୟ ରହିଥାଏ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ !

ପୁରା ବିଶ୍ଵରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଏହି ପରି ମାନାଯାଉଛି କି ଏହି ଭୟଙ୍କର ଭୂତାଣୁର ପଞ୍ଝା ମଧ୍ୟକୁ ଆସିଥିବା ପିଲା ମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ । WHO ଅନୁସାରେ ପିଲାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଉପରେ COVId-19ର ପ୍ରଭାବ ବହୁତ ସୀମିତ ଜଣାଯାଏ । ବର୍ତ୍ତମାନ ମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇଥିବା ନିରୀକ୍ଷଣରୁ ଜଣା ପଡ଼ିଛି ଛୋଟ ପିଲା ଏବଂ କିଶୋର ମାନଙ୍କ ଠାରେ ବୟସ୍କ ଏବଂ ବୃଦ୍ଧ ଲୋକଙ୍କ ତୁଳନାରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମଣର ବିପଦ ଖୁବ୍ କମ୍ ଥାଏ ।

କଣ ପିଲା ମାନଙ୍କ ଠାରୁ ବ୍ୟାପୁଛି ଏହି କରୋନା ଭୂତାଣୁ :-

google

ଗୋଟିଏ ନୂଆଁ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କ ତୁଳନାରେ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ଠାରୁ କମ୍ ବୟସର ପିଲାଙ୍କ ନାକରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଠାରୁ ୧୦ ଠାରୁ ୧୦୦ ଗୁଣ ଅଧିକ ଆନୁବଂଶିକ ପଦାର୍ଥ ମିଳିଥାଏ । ଏହା ଅଗ୍ରଣୀ ଶୋଧ ପତ୍ରିକା ଜିଏଏମଇ ପେଡ଼ିଆଟ୍ରିକ୍ସରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ତଥ୍ୟ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରାଯାଇଛି କି ଛୋଟ ପିଲା ଘର ଏବଂ ସାମୁଦାୟ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁର ସଞ୍ଚରଣର ଚାଳକ ହୋଇ ପାରନ୍ତି ।

କିପରି ହେଲା ଶୋଧ :-

google

ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଚିକାଗୋରେ ୧୪୫ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କ ଲକ୍ଷଣର ଆରମ୍ଭ ହେବାର ଗୋ
ଟିଏ ସପ୍ତାହ ଭିତରେ ନାକର ସ୍ୱାବ ନେଲେ । ରୋଗୀ ମାନଙ୍କ ଠାରେ ଏହି ରୋଗକୁ ସାଧାରଣ ଭାବରେ ନେଇ ଅଧିକ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ୧୪୫ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪୬ଟି ଏପରି ପିଲା ଥିଲେ ଯେଉଁ ମାନଙ୍କ ବୟସ ୫ ବର୍ଷ ଠାରୁ କମ୍ ଥିଲା । ୫୧ ଜଣ ପିଲାଙ୍କ ବୟସ ୫ ଠାରୁ ୧୭ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଥିଲା ଏବଂ ୪୮ ଜଣ ବୟସ୍କ ଲୋକ ଥିଲେ ଯେଉଁ ମାନଙ୍କ ବୟସ ୧୮ ଠାରୁ ୬୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଥିଲା ।

ରିସର୍ଚ୍ଚରେ କଣ ପ୍ରମାଣିତ ହେଲା :-

google

ଚିକାଗୋର ରୋଗୀଙ୍କର ନାକର ନମୁନାକୁ ପଢି, ଏହି କଥା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ଯେ ୫ ବର୍ଷ ବୟସରୁ କମ୍ ବୟସର ପିଲା ମାନଙ୍କ ଠାରେ SARS – COV-2 ଭୂତାଣୁର ମାତ୍ରା ୧୦ ଠାରୁ ୧୦୦ ଗୁଣ ଅଧିକ ମିଳିଥାଏ । ପ୍ରଥମେ ମଧ୍ୟ ଗୋଟିଏ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଏହା କୁହାଯାଇଥିଲା କି ଶ୍ୱସନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବିଷାଣୁ ଜନିତ ବିଷାଣୁର ଉଚ୍ଚ ଭୂତାଣୁ ଜନିତ ଭାର ବିଶିଷ୍ଟ ପିଲାଙ୍କ ଠାରେ ରୋଗ ବ୍ୟାପିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ । ଆରଏସସିକୁ ମନୁଷ୍ୟର ଶ୍ଵାସନ ପଥର ସଂକ୍ରମଣର କାରଣ ବୋଲି ମାନାଯାଇ ଥାଏ କିନ୍ତୁ ପୂର୍ବର ରିପୋର୍ଟରେ SARS-COV-2ର ବ୍ୟାପିବାରେ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କୁ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦାନ କର୍ତ୍ତା ମାନାଯାଇନାହିଁ । ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଏହି କଥା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ ଯେ କରୋନାର ପ୍ରତିଷେଧକ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ଛୋଟ ପିଲା ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବା ଠିକ୍ ହେବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *