WHO କହିଛି :- କୋଭିଡ୍-୧୯ର ଡେଲ୍ଟା ଭେରୀଆଣ୍ଟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି ! ମାମଲା ସଂଖ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାର ଆଶଙ୍କା…

WHO କହିଛି :- କୋଭିଡ୍-୧୯ର ଡେଲ୍ଟା ଭେରୀଆଣ୍ଟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି ! ମାମଲା ସଂଖ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାର ଆଶଙ୍କା…

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି କି, କୋଭିଡ୍-୧୯ର ଡେଲ୍ଟା ଭେରୀଆଣ୍ଟ ସହିତ ମିଳିତ ଭାବରେ ଦେଖା ଯାଉଥିବା ଉଚ୍ଚ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ବହୁ ପରିମାଣରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଅଧିକ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । WHO କହିଛି କି, ଠିକ୍ ଭାବରେ ଟୀକାକରଣର ଅଭାବ ହେତୁ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିବାର ସମ୍ଭାବନା ବହୁତ ଅଧିକ ରହିଛି । ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ସଂସ୍ଥା ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ପ୍ରକାଶିତ କରିଥିବା କୋଭିଡ-୧୯ ସାପ୍ତାହିକ ମହାମାରୀ ବିଜ୍ଞାନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅଦ୍ୟତନାରେ କହିଛି କି, ଡେଲଟା ଭେରୀଆଣ୍ଟ କାରଣ ହେତୁ କୋଭିଡ୍-୧୯ ମାମଲାର ବୃଦ୍ଧି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ‘WHO’ ଅଧୀନରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

ଜୁଲାଇ ମାସ ୧୩ ତାରିଖ ଅର୍ଥାତ ମଙ୍ଗଳବାର ସୁଦ୍ଧା, ‘ଅତିକମ୍’ରେ ୧୧୧ ଦେଶ, ଅଞ୍ଚଳ ଏବଂ ସହରରେ ଡେଲ୍ଟା ଭେରୀଆଣ୍ଟ ଘଟଣାକୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଏହା ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଏକ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ପାଲଟିଯିବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି କି, ‘ଡେଲ୍ଟା ଭେରୀଆଣ୍ଟ ସହିତ ଜଡିତ ବର୍ଦ୍ଧିତ ପ୍ରସାର କ୍ଷମତା ହେତୁ ମାମଲା ମାତ୍ରାଧିକ ବୃଦ୍ଧି କରିବ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଉପରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାପୀ ଆଲଫା ଭେରୀଆଣ୍ଟରେ ୧୭୮ଟି ଦେଶ, ଅଞ୍ଚଳ, ସହରରେ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି, ଯେତେବେଳେ କି ବିଟା ଫର୍ମ ୧୨୩ ଦେଶରେ ଏବଂ ଟି ଗାମା ଫର୍ମ ୭୫ ଦେଶରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

ଅଦ୍ୟତନରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି କି, ଡେଲଟା ଭେରୀଆଣ୍ଟର ସଂକ୍ରାମକ ସମ୍ଭାବନା ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିବା ଅନ୍ୟ ଭେରୀଆଣ୍ଟ (VOCs) ତୁଳନାରେ ବହୁତ ଅଧିକ ରହିଛି । ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି କି, ‘ବର୍ଦ୍ଧିତ ସଂକ୍ରମଣର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଏହା ଆସନ୍ତା ମାସରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭେରୀଆଣ୍ଟ ରେ ପରିଣତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ।” ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି କି, ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ଭେରୀଆଣ୍ଟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ସହିତ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ସାମାଜିକ ପଦକ୍ଷେପ (PHSM)ର ଆରାମ ଏବଂ ସେହି ସବୁର ଅନୁପଯୁକ୍ତ ବ୍ୟବହାର ତଥା ଅନେକ ଦେଶରେ ସାମାଜିକ ମିଲିମିଶାର ବୃଦ୍ଧି ତଥା କିଛି ଦେଶରେ ଟୀକାକରଣ ହାର କମ୍ ତ ପୁଣି କେତେକ ଦେଶରେ ମାମଲାରେ ବୃଦ୍ଧି, ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ତଥା ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ହେଉଛି ।

ଅଦ୍ୟତନରେ କୁହାଯାଇଛି କି, ଏଥିସହ ବିଶ୍ୱର ବୃହତ ଭାଗରେ ମହାମାରୀ ବିଜ୍ଞାନ ତଦାରଖ, ପରୀକ୍ଷଣ ଏବଂ ଜିନୋମ୍ କ୍ରମରେ ଫାଟ ରହିଥାଏ । ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତର ଭେରୀଆଣ୍ଟ ଗୁଡିକର ପ୍ରଭାବକୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ତଦାରଖ ଏବଂ ଆକଳନ କରିବାର କ୍ଷମତାକୁ ସୀମିତ କରିପାରେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *