କରୋନା ମୁକାବିଲା ନେଇ ଏମିତି କହିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ !

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୮/୧୦: ଦେଶରେ ଜାରି ରହିଥିବା କରୋନା ମହାମାରୀ ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ପୁଣିଥରେ କୋଭିଡ-୧୯ ବିରୋଧରେ ମିଳିତ ଭାବେ ଲଢ଼େଇ କରିବାକୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହାସଟ୍ୟାଗ #ୟୁନାଇଟ ଟୁ ଫାଇଟ ଆଗେଷ୍ଟ କରୋନା ସହ ଅନେକ ଟୁଇଟ୍ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ସହଯୋଗ ପାଇଁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ବିଶ୍ୱର ସର୍ବାଧିକ କରୋନା ମାମଲା ତାଲିକାରେ ଭାରତ ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଗତ କିଛି ସପ୍ତାହ ଧରି ପ୍ରତିଦିନ ୭୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଉଛି।

ଏହି ସମୟରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଟ୍ୱିଟ୍‌ରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଲୋକଙ୍କୁ ନେଇ ଭାରତର କୋଭିଡ-୧୯ ଯୁଦ୍ଧ ଆଗକୁ ବଢୁଛି ଏବଂ ଏହା କୋଭିଡ ୱାରିୟର୍ସଙ୍କୁ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଉଛି। ଆମର ମିଳିତ ପ୍ରୟାସ ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଜୀବନ ରକ୍ଷା ହୋଇଛି। ଆମକୁ ଯୁଦ୍ଧର ଗତି ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ହେବ ଏବଂ ଆମ ଲୋକଙ୍କୁ ଭାଇରସଠାରୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ହେବ।

ଏହାସହ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପୁଣିଥରେ କରୋନା ସହ ଜଡିତ ଆବଶ୍ୟକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପାଳନ କରିବାକୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି- “ଆସନ୍ତୁ, କରୋନା ସହ ଲଢିବାକୁ ଏକତ୍ର ହୁଅନ୍ତୁ! ସର୍ବଦା ମନେରଖନ୍ତୁ, ମାସ୍କ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ। ହାତକୁ ସଫା ରଖନ୍ତୁ। ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ। ଦୁଇ ଗଜ ଦୂରତା ରଖନ୍ତୁ।

ଅନ୍ୟ ଏକ ଟୁଇଟ୍‌ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମିଳିତ ଭାବେ ଆମେ ସଫଳ ହେବା, ମିଳିତ ଭାବେ କରୋନା ଭାଇରସ ବିରୋଧରେ ଜିତିବା।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଗୁରୁବାରଠାରୁ ଏକ ‘ଜନ ଆନ୍ଦୋଳନ’ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଯାହା ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନାଙ୍କ ବିପଦ ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବ ଏବଂ ଏଥିରୁ ଉଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଗାଇଡଲାଇନ୍ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ। କେନ୍ଦ୍ର ସୂଚନା ଏବଂ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ଜାୱଡେକର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅଭିଯାନ ସ୍ଥାନୀୟସ୍ତରରେ ପୋଷ୍ଟର, ହୋର୍ଡିଂ ସହ ସାମାଜିକ, ମୁଦ୍ରଣ ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରଚାର କରାଯିବ।

ବାସ୍ତବରେ ଉତ୍ସବ ସମୟ ତଥା ଦେଶ ପ୍ରାୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଅନଲକ ହେବା ପରେ କରୋନାର ଶୀଘ୍ର ବିସ୍ତାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ପର୍ବପର୍ବାଣୀ ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମିଳାମିଶା କରୋନା ମାମଲାରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିବା ନେଇ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ ସୂଚିତ କରୁଛି।

ଆସନ୍ତା ତିନିମାସ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ଅନେକ ପର୍ବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ନବରାତ୍ରି ପର୍ବ ୧୭ ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି। ଏହାପରେ ଦଶହରା ଏବଂ ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଦୀପାବଳି ଭଳି ପର୍ବ ରହିଛି। ଡିସେମ୍ବରରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଏବଂ ତା’ପରେ ନୂତନ ବର୍ଷର ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ପର୍ବ ସମୟରେ ଲୋକମାନେ କେବଳ ପରସ୍ପର ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବେ ନାହିଁ, ବରଂ ବିଭିନ୍ନ ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଏକତ୍ରିତ ହେବେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପର୍ବ ପାଳନ କରିବା ଏବଂ ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେବା ସମୟରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିୟମର ପାଳନ କରିବା କରୋନାରୁ ଏକମାତ୍ର ସୁରକ୍ଷା ହେବ।

ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ ମାମଲା ଦ୍ରୁତଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୬୮ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ କରୋନା ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୭୮,୫୨୪ ନୂତନ ମାମଲା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ୯୭୧ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ ୬୮ ଲକ୍ଷ ୩୫ ହଜାର ୬୫୬ଟି କୋଭିଡ ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୫୮ ଲକ୍ଷ ୨୭ ହଜାର ୭୦୫ ଜଣ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ୯ ଲକ୍ଷ ୨ ହଜାର ୪୨୫ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ରହିଛି। ଦେଶରେ କରୋନାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧ ଲକ୍ଷ ୫ ହଜାର ୫୨୬କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*