ଡାକଘର ତରଫରୁ ବାହାରିଛି ‘Bumper scheme’ ! ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ୨ ଲକ୍ଷ ବଦଳରେ ୪ ଲକ୍ଷ ପାଇପାରିବେ ! କେବଳ ଏହି କାମ କରିବାକୁ ପଡିବ…

ଡାକଘର ତରଫରୁ ବାହାରିଛି ‘Bumper scheme’ ! ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ୨ ଲକ୍ଷ ବଦଳରେ ୪ ଲକ୍ଷ ପାଇପାରିବେ ! କେବଳ ଏହି କାମ କରିବାକୁ ପଡିବ…

ଆଜିର ସମୟରେ ଆର୍ଥିକ ଯୋଜନା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଯାହା ବିଷୟରେ ସମସ୍ତେ ସଚେତନ ହେବା ଉଚିତ୍ । ଆଜି ଦୁନିଆର ସମସ୍ତ ଧନୀ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ଜିନିଷ ସାଧାରଣ ଏବଂ ତାହା ହେଉଛି ଅଳ୍ପ ବୟସରୁ ବିନିଯୋଗ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ମଣିଷ ପାଇଁ ବିନିଯୋଗ ଏବଂ ସଞ୍ଚୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଏହା କେବଳ ଆପଣଙ୍କୁ ଖରାପ ସମୟରୁ ରକ୍ଷା କରେ ନାହିଁ ବରଂ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସମର୍ଥନ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ, କିନ୍ତୁ ସୂଚନା ଅଭାବ ହେତୁ ଆମେ କେଉଁଠାରେ ଏବଂ କିପରି ବିନିଯୋଗ କରିବା ତାହା ବୁଝିପାରୁ ନାହୁଁ । ଆସନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବୁ ।

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣଙ୍କର ଟଙ୍କା ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବ ଏବଂ ଭଲ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ମଧ୍ୟ ମିଳିବ । ଏହି ଯୋଜନାର ନାମ ହେଉଛି ଡାକ ବିଭାଗର ‘କିସାନ ବିକାଶ ପତ୍ର ଯୋଜନା’ । କିସାନ ବିକାଶ ପତ୍ର ହେଉଛି ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଏକ ଯୋଜନା ଯେଉଁଠାରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କ ଟଙ୍କା ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହେବ । କିସାନ ବିକାଶ ପତ୍ର ଦେଶର ସମସ୍ତ ଡାକଘର ଏବଂ ବଡ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଉପଲବ୍ଧ । ଏହା ୧୨୪ ମାସ ଅର୍ଥାତ ପ୍ରାୟ ୧୦ ବର୍ଷରେ ପରିପକ୍ୱ ହୋଇଯାଏ । କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ବିନିଯୋଗ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି ଏବଂ ସର୍ବାଧିକ ବିନିଯୋଗ ପାଇଁ କୌଣସି ସୀମା ନାହିଁ । ଏହା କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ।

କହିରଖୁଛୁ ଯେ ‘କିସାନ ବିକାଶ ପତ୍ର’ (କେଭିପି)ରେ ନିବେଶ କରୁଥିବା ନିବେଶକଙ୍କ ବୟସ ଅତି କମରେ ୧୮ ବର୍ଷ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ସିଙ୍ଗଲ୍ ସହିତ ଆକାଉଣ୍ଟ ଯୋଡିହେବ ମଧ୍ୟ । ଏହି ଯୋଜନା ନାବାଳକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅଛି, ଯାହା ପିତାମାତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ତଦାରଖ କରାଯିବ । କିସାନ ବିକାଶ ପତ୍ରରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ୧୦୦୦, ୫୦୦୦, ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ୫୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରମାଣପତ୍ର କିଣିବାକୁ ପଡିବ । କେଭିପି ପାଇଁ ସୁଧ ହାର ୨୦୨୧ର ପ୍ରଥମ ତ୍ରୟମାସରେ ୬.୯ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି । ଭଲ ଖବର ହେଉଛି ଯେ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଯାହା କିଛି ରିଟର୍ନ ଆସିବ ସେଥିରେ କୌଣସି ଟ୍ୟାକ୍ସ ଲାଗିବ ନାହିଁ । ଏହି ଯୋଜନାରେ ‘ଟିଡିଏସ୍’ ମଧ୍ୟ କଟାଯାଏନାହିଁ ।

ବାସ୍ତବରେ ‘କିସାନ ବିକାଶ ପତ୍ର’ ଜାରି ହେବାର ଅଢ଼େଇ ବର୍ଷ ପରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ । କେଭିପିକୁ ଗୋଟିଏ ଡାକଘରରୁ ଅନ୍ୟ ଡାକଘରକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇପାରିବ । ଏହା ମଧ୍ୟ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ଅନ୍ୟ ଜଣକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହୋଇପାରେ । କେଭିପିରେ ନାମାଙ୍କନ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ । ‘କିସାନ ବିକାଶ ପତ୍ର’ର ରସିଦ୍ ଏକ ପାସବୁକ୍ ଆକାରରେ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ରହିବ । ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଧାର କାର୍ଡ, ପାନ୍ କାର୍ଡ, ଭୋଟର୍ ଆଇଡି କାର୍ଡ, ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ, ପାସପୋର୍ଟ, କେଭିପି ଆବେଦନ ଫର୍ମ, ଠିକଣା ପ୍ରମାଣ ଏବଂ ଜନ୍ମ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦରକାର ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *