ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାର ସପ୍ତମ ବର୍ଷଟି ଏହି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସଙ୍କଟାପର୍ଣ୍ଣର ସମୟ ଥିଲା ! PM ମୋଦି ମଧ୍ୟ ଏହି ସଙ୍କଟାପର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥିତିରେ…

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାର ସପ୍ତମ ବର୍ଷଟି ଏହି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସଙ୍କଟାପର୍ଣ୍ଣର ସମୟ ଥିଲା ! PM ମୋଦି ମଧ୍ୟ ଏହି ସଙ୍କଟାପର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥିତିରେ…

ଗତ ଏକ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଏକ ବଡ଼ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ଧରି ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ହୋଇଛି । ଗତ ବର୍ଷ ଯେତେବେଳେ କରୋନାରେ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ସରକାରଙ୍କ ଦୃଢ଼ ଉଦ୍ୟମ ଦ୍ୱାରା ଏହି ବିଶ୍ୱ ମହାମାରୀ ଦୂର ହୋଇଥିଲା, ତେବେ କରୋନା ପୁଣିଥରେ ଭାରତକୁ ଘେରିଛି । ଗତ ଥର ତୁଳନାରେ ଏଥର ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ହାତରୁ ପରିସ୍ଥିତି ବାହାରିଲା ପରି ନଜର ଆସୁଛି । କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ସରକାରଙ୍କୁ ସଂକଟ ପରିସ୍ଥିତିରେ ପକାଇଛି ।

କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ସପ୍ତମ ବର୍ଷରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏହି ମହାମାରୀ ହେତୁ ଟିକେ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇଥିବାର ଦେଖାଯାଉଛନ୍ତି । ତେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତର ତିନିଜଣ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ସପ୍ତମ ବର୍ଷରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇଥିବାର ଦେଖାଯାଇଛି । ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଣ୍ଡିତ ଜବାହରଲାଲ୍ ନେହେରୁ, ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ଡ଼. ମନମୋହନ୍ ସିଂଙ୍କ ନାମ ରହିଛି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ସମସ୍ତ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ସପ୍ତମ ବର୍ଷ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କିପରି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲା ।

ପଣ୍ଡିତ ଜବାହରଲାଲ୍ ନେହେରୁ

ପଣ୍ଡିତ ନେହେରୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଜଣାଶୁଣା । ୧୯୪୭ ମସିହାରେ ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ସ୍ୱାଧୀନତା ଲାଭ କଲା, ସେତେବେଳେ ଜବାହରଲାଲ୍ ନେହେରୁ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାର ସୌଭାଗ୍ୟ ପାଇଥିଲେ । ପଡୋଶୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ଚୀନ୍ ଯୋଗୁଁ ନେହେରୁଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା । ନେହେରୁଙ୍କ ସପ୍ତମ ବର୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ଦଲାଇ ଲାମା ତିବ୍ଦତରୁ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରି ଭାରତ ଆଡକୁ ମୁହାଁଇଥିଲେ । ସେହି ବର୍ଷ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା । ସଂସଦରେ ନେହେରୁଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରାଯାଇଥିଲା । ଚୀନ୍ ଏହାର ଚାଲ୍ ଜାରି ରଖିଥିଲା ​​ଏବଂ ପଣ୍ଡିତ ନେହେରୁଙ୍କୁ ନିରନ୍ତର ସମାଲୋଚନା କରାଯାଉଥିଲା ।

ଆଗକୁ ଯାଇ ଚୀନ୍, ଦେଶ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସାଂଘାତିକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲା । ଫଳସ୍ୱରୂପ, ୧୯୬୨ ମସିହାରେ ଚୀନ୍ ହାତରେ ହୋଇଥିବା ଯୁଦ୍ଧ ଦ୍ଵାରା ଭାରତ ଭୟଙ୍କର ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା । କୁହାଯାଏ ଯେ ନେହେରୁ ଏହି ପରାଜୟକୁ ନେଇ ବହୁତ ଚିନ୍ତିତ ଥିଲେ ଏବଂ ସେ ଏହି ଝଟକାରୁ ବାହାରି ପାରିନଥିଲେ । ୧୯୬୪ ମସିହାରେ ପଣ୍ଡିତ ନେହେରୁଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ।

ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ

ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ଭାରତୀୟ ରାଜନୀତିର ଏକ ଅମର ନାମ । ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ମାତ୍ରେ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ନାମ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ମହିଳା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାର ରେକର୍ଡ ରହିଛି । ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ବହୁତ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଥିଲେ । ସେ ଏପରି ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମନେପକାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ସପ୍ତମ ବର୍ଷ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲା ।

ଇନ୍ଦିରା ୨୫ ଜୁନ୍ ୧୯୭୫ରେ ଦେଶରେ ଏକ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା । ଦୁଇବର୍ଷ ପରେ, ୧୯୭୭ରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ସମାପ୍ତ ହେଲା ଏବଂ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଲା । ଯେଉଁଥିରେ କଂଗ୍ରେସ୍ ଏବଂ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଖରାପ ଭାବରେ ପରାଜୟର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା ।

ଡ଼. ମନମୋହନ୍ ସିଂ

୨୦୧୧ ମସିହାରେ ଡ଼. ମନମୋହନ୍ ସିଂ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ସପ୍ତମ ବର୍ଷରେ ଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ଆନ୍ନା ହଜାରେଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସମସ୍ୟା ହୋଇଗଲା । ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଏକ ବଡ଼ ଅସନ୍ତୋଷ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ।

ଆନ୍ନା ହଜାରେଙ୍କ ସହିତ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ମନମୋହନ ସିଂ ଏବଂ ୟୁପିଏ ସରକାର ଏଥିରୁ ଅଧିକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ଆନ୍ନାଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଏହି ସରକାରକୁ ଥରାଇ ଦେଇଥିଲା ।

ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳର ସପ୍ତମ ବର୍ଷରେ ଅଛନ୍ତି । ୨୦୧୪ରେ ମୋଦୀ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଦେଶ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ଦେଖୁଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସମୟରେ ମୋଦୀ-ଜୀ ଏବଂ ସମଗ୍ର ସରକାର ଏକ ଖରାପ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଗତି କରୁଛନ୍ତି । କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗକୁ ନେଇ ମୋଦୀ ସରକାର ସମସ୍ତଙ୍କ ଟାର୍ଗେଟରେ ରହିଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦେଶ ତଥା ବିଦେଶୀ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଅନେକକିଛି ଲେଖାଯାଉଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *