ହେଲମେଟ୍ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ନୂତନ ନିୟମ ଲାଗୁ ହୋଇଛି :- ଯଦି ଆପଣ ‘ISI mark’ ପିନ୍ଧିନାହାନ୍ତି, ତେବେ ଚାଲାଣ କଟାଯିବ  ବିକ୍ରୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ !

ହେଲମେଟ୍ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ନୂତନ ନିୟମ ଲାଗୁ ହୋଇଛି :- ଯଦି ଆପଣ ‘ISI mark’ ପିନ୍ଧିନାହାନ୍ତି, ତେବେ ଚାଲାଣ କଟାଯିବ ବିକ୍ରୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ !

ଜୁଲାଇ ୧, ୨୦୨୧ରୁ ପୁରା ଦେଶରେ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଅନୁଯାୟୀ ଦୁଇ ଚକିଆ ଡ୍ରାଇଭର୍ ଏବଂ ସହ-ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ରାସ୍ତାରେ ହେଲମେଟ୍ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଧନବାଦ୍, ବୋକାରୋ, ଗିରିଡିହ, ଦୁମକା, ଦେଓଗର୍, ଗୋଡ଼ଡ଼ା, ପାକୁଡ୍, ସାହିବଗଞ୍ଜ, ଜାମତାଡ଼ା ସମେତ ଝାଡଖଣ୍ଡର ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାରେ ସଡକ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଆଦେଶ ପାଳନକୁ ଅଧିକ ଜୋରଦାର୍ କରାଯାଇଛି । ଯେଉଁ ବାଇକ୍ ଚାଳକ ଏହାକୁ ପାଳନ କରିବେନାହିଁ, ସେମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ପରିବହନ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଏକ ସଚେତନତା ଅଭିଯାନ ଚାଲିଛି ।

ମୂଲ୍ୟବାନ୍ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ନିଆଯାଇଛି ପଦକ୍ଷେପ

ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବହୁମୂଲ୍ୟ ମାନବ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଦୁଇ ଚକିଆ ଡ୍ରାଇଭର୍ ଏବଂ ପଛରେ ବସିଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ମାନକ ଆଇଏସ୍୪୧୫୧:୨୦୧୫ ଅନୁଯାୟୀ ନିର୍ମିତ ହେଲମେଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ଦୁଇ ଚକିଆ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ପାଇଁ ହେଲମେଟ୍ (ଗୁଣବତ୍ତା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ) ଆଦେଶ, ୨୦୨୦ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା । ଜୁନ୍ ୧ରୁ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହି ଆଦେଶ ପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାର ଡିସିଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ପଠାଇ ଏହାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ପାଳନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ।

ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ମାନଦଣ୍ଡ ତଳେ ହେଲମେଟ୍ ବିକ୍ରି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ

ବୋକାରୋର୍ ଡେପୁଟି କମିଶନର୍ ରାଜେଶ ସିଂ ବୁଧବାର ଦିନ ଜିଲ୍ଲା ପରିବହନ ଅଧିକାରୀ ସଞ୍ଜୀବ୍ କୁମାରଙ୍କୁ ଜିଲ୍ଲାର ସମସ୍ତ ଦୁଇ ଚକିଆ ଚାଳକଙ୍କ ସହିତ ଦୁଇ ଚକିଆ ଗାଡ଼ି ବିକ୍ରେତାଙ୍କୁ ଜଣାଇବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଠାରୁ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଆଇଏସ୍୪୧୫୧:୨୦୧୫ ଅନୁଯାୟୀ ନିର୍ମିତ ହେଲମେଟ୍ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ହେଲମେଟ୍ ବିକ୍ରୟ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଲାଗିବ । ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଯଦି ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ହେଲମେଟ୍ ମିଳେ ତେବେ ବିକ୍ରେତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜିଲ୍ଲାର ସମସ୍ତ ଦୁଇ ଚକିଆ ବିକ୍ରେତା ଏବଂ ଦୁଇ ଚକିଆ ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଆଦେଶକୁ ଅବମାନନା କରିବା ପାଇଁ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *