ରହସ୍ୟମୟ ଗୋଲକୋଣ୍ଡା ଦୁର୍ଗ: ଏମିତି ଥିଲା ନିର୍ମାଣଶୈଳୀ, ଜାଣନ୍ତୁ ପୂରା କାହାଣୀ…

ହାଇଦ୍ରାବାଦ,୧୭/୧୦: ଭାରତର ଅନେକ ରାଜା ଏବଂ ମହାରାଜା ନିଜ ରହଣି କିମ୍ବା ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆତ୍ମଗୋପନ କରିବାକୁ ଦୁର୍ଗ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ । ଏହି ଦୁର୍ଗଗୁଡ଼ିକ ଆଜି ବି ଦେଶର ଗର୍ବ । ସେଥିମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ଗୋଲକୋଣ୍ଡା ଦୁର୍ଗ, ଯାହା ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀ ଅଟେ । ଏହି ଦୁର୍ଗ ହୁସେନ୍ ସାଗର ହ୍ରଦଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୯ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏହା ଦେଶର ବୃହତ୍ତମ ମାନବକୃତ ହ୍ରଦ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ ଏବଂ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଅନ୍ୟତମ ସଂରକ୍ଷିତ ସ୍ମାରକୀ ଅଟେ । ଏହି ଦୁର୍ଗର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ୧୬୦୦ ଦଶକରେ ଶେଷ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହାର ନିର୍ମାଣ ୧୩ତମ ଶତାବ୍ଦୀରେ କାକତିୟ ରାଜବଂଶ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଦୁର୍ଗ ସ୍ଥାପତ୍ୟ, ପୁରାଣ, ଇତିହାସ ଏବଂ ରହସ୍ୟ ପାଇଁ ବେଶ ଜଣାଶୁଣା ।

ଏହି ଦୁର୍ଗର ନିର୍ମାଣରେ ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଇତିହାସ ଜଡିତ । କୁହାଯାଏ ଯେ ଦିନେ ଜଣେ ମେଷପାଳକ ପାହାଡ ଉପରେ ଏକ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ପାଇଲା । ଯେତେବେଳେ ତତ୍କାଳୀନ ଶାସକ କାକତିୟ ରାଜା ଏହି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ବିଷୟରେ ଜାଣିଲେ ସେତେବେଳେ ସେ ଏହାକୁ ଏକ ପବିତ୍ର ସ୍ଥାନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କଲେ ଏବଂ ଏହାର ଚାରିପାଖରେ ଏକ ମାଟି ଦୁର୍ଗ ନିର୍ମାଣ କଲେ, ଯାହା ଆଜି ଗୋଲକୋଣ୍ଡା ଦୁର୍ଗ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ।

୪୦୦ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚ ପାହାଡ଼ ଉପରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ଦୁର୍ଗର ଆଠଟି କବାଟ ଏବଂ ୮୭ଟି ଗଡ଼ ଅଛି । ଫତେହ ଦାରୱାଜା ଦୁର୍ଗର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାର, ଯାହାର ଚଉଡା ୧୩ ଫୁଟ ଏବଂ ଲମ୍ବ ୨୫ ଫୁଟ । ଏହି କବାଟ ଷ୍ଟିଲ ସ୍ପାଇକ୍ ଦ୍ୱାରା ତିଆରି କରାଯାଇଛି ଯାହା ହାତୀମାନଙ୍କ ଠାରୁ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ ।

ଏହି ଦୁର୍ଗରେ ଥିବା ଦରବାର ହଲ୍ ଦେଖି ଆପଣ ଏହି ଦୁର୍ଗର ଚମତ୍କାରିତା ଓ ମହାନତା ବିଷୟରେ ଏକ ଧାରଣା ପାଇପାରିବେ । ଏହା ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଏବଂ ସିକନ୍ଦରାବାଦ ଉଭୟ ସହରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପାହାଡର ଶିଖରରେ ନିର୍ମିତ । ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଜଣଙ୍କୁ ଏକ ହଜାର ପାହାଚ ଚଢିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଏହି ଦୁର୍ଗର ସବୁଠାରୁ ବଡ ରହସ୍ୟ ହେଉଛି ଏହାକୁ ଏପରି ଭାବରେ ତିଆରି କରାଯାଇଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ କେହି ଦୁର୍ଗର ଚଟାଣରେ କରତାଳି ଦିଅନ୍ତି, ଏହାର ସ୍ୱର ଦୁର୍ଗର ବାଲା ହିସର ଫାଟକରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦୁର୍ଗରେ ଶୁଣାଯାଏ । ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ‘ତାଲିଆ ମଣ୍ଡପ’ ବା ଆଧୁନିକ ସାଉଣ୍ଡ ଆଲାର୍ମ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ।

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଦୁର୍ଗରେ ଏକ ରହସ୍ୟମୟ ଟନେଲ ମଧ୍ୟ ଅଛି, ଯାହା ଦୁର୍ଗର ନିମ୍ନ ଭାଗ ଦେଇ ବାହାରକୁ ଯାଇଛି । ଜଣାଯାଏ ଏହି ଟନେଲ୍ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ରାଜ ପରିବାରର ଲୋକଙ୍କୁ ନିରାପଦରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁଡ଼ଙ୍ଗ ସମ୍ବନ୍ଧରେ କୌଣସି ସୁରାଗ ମିଳିନାହିଁ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*