ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ସୁନ୍ଦର ରାଣୀକୁ ମଧ୍ୟ ‘ତିହାର୍ ଜେଲ୍’ରେ ରହିବାକୁ ପଡିଥିଲା ! ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ଏହାର କାରଣ ହୋଇଥିଲେ…

ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ସୁନ୍ଦର ରାଣୀକୁ ମଧ୍ୟ ‘ତିହାର୍ ଜେଲ୍’ରେ ରହିବାକୁ ପଡିଥିଲା ! ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ଏହାର କାରଣ ହୋଇଥିଲେ…

୧୯୭୫ ମସିହାରେ ରାଜସ୍ଥାନର ରାଜଧାନୀ ଜୟପୁରର ମହାରାଣୀ ‘ଗାୟତ୍ରୀ ଦେବୀ’ ଭୋଗ ମାଗାଜିନରେ ଦୁନିଆର ଦଶଟି ସୁନ୍ଦର ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଥିଲେ । ମହାରାଣୀ ଗାୟତ୍ରୀ ଦେବୀ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ଥିଲେ ଏବଂ ଲୋକସଭାର ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ । ସେ ସାମାଜିକ ସେବା ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ୍ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀର ‘ତିହାର୍ ଜେଲ୍’ରେ ସାଢ଼େ ପାଞ୍ଚ ମାସ କାରାଗାରରେ ରଖାଯାଇଥିଲା । ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିଜୟ ରାଜେ ସନ୍ଧିୟାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳର ନେତାଙ୍କ ସହ ଗିରଫ୍ କରାଯାଇଥିଲା, ଯଦିଓ ରାଣୀ ଗାୟତ୍ରୀ ଦେବୀଙ୍କ ଗିରଫଦାରୀ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥାଏ ।

ବାସ୍ତବରେ ଖୁଶୱନ୍ତ ସିଂ ତାଙ୍କ ଗିରଫଦାରୀକୁ ବିରୋଧ କରି କହିଥିଲେ ଯେ, ତାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ସଂସଦରେ ତାଙ୍କୁ ଅପମାନିତ କରିଥିବା ମହିଳାଙ୍କୁ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ କିପରି ସହ୍ୟ କରିପାରିବେ ? କୁହାଯାଏ ଯେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ମହାରାଣୀ ଗାୟତ୍ରୀ ଦେବୀଙ୍କ ସହ ପରିଚିତ ଥିଲେ । ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ଗାୟତ୍ରୀ ଦେବୀ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ଶାନ୍ତି ନିକେତନରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିଲେ । ସେବେଠାରୁ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ତାଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ କରୁନଥିଲେ ।

ଏଥି ସହିତ ଗାୟତ୍ରୀ ଦେବୀଙ୍କ ପଛରେ ଆୟକର ଅଧିକାରୀ ମଧ୍ୟ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଲଗାଯାଇଥିଲା । ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ବାଦସାହୋ’ରେ ସେମାନଙ୍କର କାହାଣୀ ରହିଛି । ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସ ସେହି ସମୟରେ ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଛାପିଥିଲେ ଯେ, ୧୭ ମିଲିୟନ୍ ଡଲାର୍ ସୁନା, ହୀରା ମହାରଣୀଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛି । ତେବେ ରାଣୀ କହିଥିଲେ ଯେ, ସେ ସମସ୍ତ ହିସାବ ସରକାରଙ୍କୁ ଦେଇସାରିଛନ୍ତି । ସେହି ସମୟରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଲାଗିଥିଲା ।

ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହ ଏହି କାରଣ ହେତୁ ଥିଲା ଶତ୍ରୁତା

କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ଗାୟତ୍ରୀ ଜୟପୁରର ମହାରାଜା ମାନ୍ ସିଂଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ସେ ତାଙ୍କର ତୃତୀୟ ପତ୍ନୀ ଥିଲେ । ସେ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ବହୁତ ଷ୍ଟାଇଲିସ୍ ଥିଲେ । ତାଙ୍କର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟର ବିଦେଶୀ ପତ୍ରିକାରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ ଥିଲା । ଏଥି ସହିତ ଯେତେବେଳେ ସେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପାର୍ଟିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ଶତ୍ରୁତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା । ଇନ୍ଦିରା ଚାହୁଁଥିଲେ ଗାୟତ୍ରୀ ଦେବୀ କଂଗ୍ରେସକୁ ଆସନ୍ତୁ । ତେବେ ସେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପାର୍ଟିର ଟିକେଟରେ ଏକ ବଡ଼ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଏଥି ସହିତ ବିଦେଶୀ ଖବରକାଗଜ ଏହାକୁ ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ବିଜୟ ବୋଲି କହିଥିଲା । ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଭୋଟ କାହାକୁ ମିଳିନଥିଲା ।

ପ୍ରକୃତରେ ଗାୟତ୍ରୀ ଦେବୀ ‘ତିହାର୍ ଜେଲ୍’ରେ ସାଢ଼େ ପାଞ୍ଚ ମାସ ରହିଥିଲେ । ସେ ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକରେ ଜେଲ୍ ଦିନ ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଆତ୍ମଜୀବନୀ ‘ଏ ପ୍ରିନ୍ସେସସ୍ ରିମେମ୍ବର୍ସ’ରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ତିହାର୍ ଜେଲ୍ ଏକ ମାଛ ବଜାର ପରି ଥିଲା । ଛୋଟ ଚୋର ଏବଂ ବେଶ୍ୟାମାନଙ୍କ ଚିତ୍କାରରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ । ବାସ୍ତବରେ ଯେତେବେଳେ ରାଣୀ ‘ଜେଲ୍’ରେ ଥିଲେ, ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କର ବାଥରୁମରେ ପ୍ରସବ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥି ସହିତ ଜାନୁୟାରୀ ୧୯୭୬ରେ ରାଣୀ ପେରୋଲରେ କୌଣସି ଅପରେସନ୍ ପାଇଁ ବାହାରକୁ ଆସିଥିଲେ । କୁହାଯାଏ ଯେ ମାଉଣ୍ଟବ୍ୟାଟେନ୍ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ଛାଡି ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *