ମେ ୨୬ରେ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ସଂଯୋଗ, ରକ୍ତାକ୍ତ ଲାଲ୍ ଦେଖାଯିବେ ଚନ୍ଦ୍ର ! କୁହାଯିବ ‘ରେଡ୍ ବ୍ଲଡ୍ ସୁପର୍-ମୁନ୍’…

ମେ ୨୬ରେ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ସଂଯୋଗ, ରକ୍ତାକ୍ତ ଲାଲ୍ ଦେଖାଯିବେ ଚନ୍ଦ୍ର ! କୁହାଯିବ ‘ରେଡ୍ ବ୍ଲଡ୍ ସୁପର୍-ମୁନ୍’…

ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଦେଖିବାର ନିଜସ୍ୱ ମଜା ଅଛି । ଏଥର ୨୦୨୧ର ପ୍ରଥମ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ୨୬ ମେ’ ରାତିରେ ଦେଖାଯିବ । ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏଥର ଏହାକୁ ସୁପର୍-ମୁନ୍ କୁହାଯିବ ଏବଂ ଏହା ରକ୍ତାକ୍ତ ଲାଲ୍ ଅର୍ଥାତ ରକ୍ତ ଲାଲ୍ ରଙ୍ଗର ହେବ । ଏପରି ସଂଯୋଗ ଅନେକ ବର୍ଷ ପରେ ହୋଇଥାଏ । ବୈଜ୍ଞାନିକ ଭାଷାରେ ଏହାକୁ ଲୁନାର୍ ଇଭେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ଏହି ଅନନ୍ୟ ସଂଯୋଗର ଅନେକ ଭିନ୍ନ ଅର୍ଥ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାପ୍ତ ହେଉଛି ।

ସୁପର୍-ମୁନ୍ କାହାକୁ କୁହାଯାଏ ?

ଯେତେବେଳେ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଥିବୀର ଅତି ନିକଟତର ହୁଏ, ଏହାର ଆକାର ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହେବା ପରି ଦେଖାଯାଏ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପୃଥିବୀରୁ ଚନ୍ଦ୍ରର ଦୂରତା ୩୫୭,୭୭୦ କିଲୋମିଟର୍ ହୋଇଥାଏ । ସାଧାରଣ ଦିନରେ ଏହା ପୃଥିବୀ ଠାରୁ ୪୦୬,୩୦୦ କିଲୋମିଟର୍ ଦୂରରେ ରହିଥାଏ । ଏହିପରି ସୁପର୍-ମୁନ୍ ସଂଯୋଗ ଦିନରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଏହାର ସାଧାରଣ ଆକାରଠାରୁ ବହୁତ ବଡ ଦେଖାଯାଏ । ଏହା ଘଟେ କାରଣ ଏହି ଦିନ ଯେତେବେଳେ ଚନ୍ଦ୍ର ନିଜ କକ୍ଷପଥରେ ଘୂର୍ଣ୍ଣନ କରେ, ଏହା ପୃଥିବୀର ଅତି ନିକଟତର ହୁଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଏହାର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ ।

ଏହି କାରଣରୁ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ହୁଏ

ଯେତେବେଳେ ପୃଥିବୀର ଛାୟା ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କିମ୍ବା ଆଂଶିକ ରୂପେ ଆଚ୍ଛାଦନ କରିଥାଏ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ହୋଇଥାଏ । ଚନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ପୃଥିବୀର ଆଗମନରୁ ଏହି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଥାଏ । ଚନ୍ଦ୍ର ଏହାର କକ୍ଷପଥରେ ପାଞ୍ଚ ଡିଗ୍ରୀ ନଇଁ ରହିଥାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପୃଥିବୀର ଛାୟା ପଡ଼ିବା ଦ୍ୱାରା ସମଗ୍ର ଚନ୍ଦ୍ର ଆଚ୍ଛାଦିତ ହୋଇଥାଏ । ବେଳେବେଳେ ଏହାର କିଛି ଅଂଶ ଉପର କିମ୍ବା ତଳ ହୋଇପାରେ । ସେହି ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ପୃଥିବୀ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟର ଭୂସମାନ୍ତର ସମତଳ ଉପରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଆସେ ସେତେବେଳେ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ହୁଏ ।

ଏହି କାରଣରୁ ରକ୍ତାକ୍ତ ଲାଲ୍ ରଙ୍ଗ ଦେଖାଯାଏ

ଯେତେବେଳେ ପୃଥିବୀର ଛାୟା ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଆଚ୍ଛାଦିତ କରିନିଏ, ସେତେବେଳେ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଏହା ଉପରେ ପଡ଼ିନଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଚନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ଅନ୍ଧକାର ହୋଇଯାଏ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଚନ୍ଦ୍ର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କଳା ନୁହେଁ, ତେଣୁ ଏହା ଲାଲ୍ ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ଏହାର ଗୋଟିଏ କାରଣ ହେଉଛି ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରକାରର ଦୃଶ୍ୟମାନ ରଙ୍ଗର ଉପସ୍ଥିତି । ପୃଥିବୀର ବାୟୁମଣ୍ଡଳରେ ଥିବା ଗ୍ୟାସ୍ ଏହାକୁ ନୀଳ ରଙ୍ଗର ଦେଖାଇଥାଏ । ଯେତେବେଳେ ଲାଲ୍ ତରଙ୍ଗ ଦୈର୍ଘ୍ୟ ଏହାକୁ ଅତିକ୍ରମ କରେ, ଆକାଶ ନୀଳ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ସମୟରେ ଆକାଶ ଲାଲ୍ ଦେଖାଯାଏ । ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଘଟଣା ଘଟେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *