ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କର ଏହି ନିୟମ ଦ୍ୱାରା ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ମାନଙ୍କର ଆଶ୍ରିତ ପରିବାରକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜୀବନ ସାରା ପେନସନର ଉପହାର ମିଳିବ ।

ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କର ଏହି ନିୟମ ଦ୍ୱାରା ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ମାନଙ୍କର ଆଶ୍ରିତ ପରିବାରକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜୀବନ ସାରା ପେନସନର ଉପହାର ମିଳିବ ।

ମୋଦୀ ସରକାର କିଛି ପୁରୁଣା ନିୟମକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଦେଶରେ ସରକାରୀ ଚାକିରୀ କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ପେନସନ୍ ଧାରକ ମାନଙ୍କୁ ଏକ ବହୁତ ବଡ଼ ଉପହାର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସରକାରୀ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଲାଭଦାୟକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଛି । ସରକାରୀ ଚାକିରୀରୁ ସେବା ନିବୃତ୍ତ ହେବାପରେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ପେନସନ୍ ଆରମ୍ଭ କରାଇବା କେତେ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ, ଏହା କେବଳ ସେମାନେ ବୁଝିପାରିବେ ଯେଉଁମାନେ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ କରିଥିବେ ।

ସିଷ୍ଟମରେ ହେଉଥିବା ଏହି ବଡ଼ ଗଡ଼ବଡ଼ ଉପରେ ବଲିଉଡରେ ଅନେକ ବଡ଼ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଏବଂ ଡେଲି ସପ୍ ମଧ୍ୟ ନିର୍ମିତ ହୋଇସାରିଛି । ଏହି ବଡ଼ ସମସ୍ୟାକୁ କେବଳ ବୁଝିକରି ନୁହେଁ ବରଂ ଏହାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ମୋଦୀ ସରକାର ବଡ଼ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ମାନଙ୍କର ସମସ୍ୟାକୁ ବୁଝି କେନ୍ଦ୍ରର ମୋଦୀ ସରକାର ପେନସନ୍ ନିୟମରେ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଦେଇଛନ୍ତି, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବଡ଼ ଆରାମ ମିଳିବ ।

ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସରକାର ଦେଇଛନ୍ତି ବଡ଼ ଆରାମ:-

ଏହି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି କୌଣସି ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ହୋଇଥିବ କିମ୍ବା ଆଗରୁ ଥିବ, ତାଙ୍କ ଘରର କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଥିବ କିମ୍ବା ତା ନିକଟରେ ଜୀବନ ଯାପନ କରିବାର କୌଣସି ସାଧନ ନଥିବ, ତେବେ ତାକୁ ସାରା ଜୀବନ ପେନସନ୍ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କର ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦ୍ୱାରା ସେହି ହଜାରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଆରାମପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଃଶ୍ଵାସ ମିଳିବ, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ପିତାମାତା ଚାଲିଯିବାପରେ ସେମାନେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସଂଘର୍ଷମୟ ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରୁଥିଲେ । ମୋଦୀ ସରକାର ଏହି ନିୟମକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଅନେକଥର ଆଲୋଚନା ଏବଂ ବିଚାର କରିଛନ୍ତି । ସରକାର ପାଇଛନ୍ତି ଯେ, ବର୍ତ୍ତମାନର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଦୁଇ ବେଳାର ରୁଟିର ସମସ୍ୟା ଛିଡା ହୋଇଯାଉଛି, ଯାହା ଆଦୌ ସଠିକ ନୁହେଁ । ଅନେକ ଥର ବିଚାର କରିବା ପରେ ସରକାର ଏହି ନିୟମରେ ପୁଣିଥରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି ।

ଜାଣି ନିଅନ୍ତୁ ନୂତନ ନିୟମ:-

ସୂଚନା ଥାଉ ଯେ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସିଭିଲ୍ ସେବା ପେନସନ୍ ନିୟମ ୧୯୭୨ (୫୪/୬) ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଉପରେ ନିର୍ଭର ପରିବାରର ମୋଟ ଆୟ କର୍ମଚାରୀ ମାନଙ୍କର ଅନ୍ତିମ ଦରମା ଠାରୁ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କମ୍ ଅଟେ, ତେବେ ମୃତକ ଆଶ୍ରିତ ମାନଙ୍କୁ ଜୀବନ ସାରା ପେନସନ୍ ଦିଆଯିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କଥା ଏହା ଯେ, ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଆଶ୍ରିତ ମାନଙ୍କୁ ଖୁବଶୀଘ୍ର ନୂତନ ପେନସନ୍ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ପେନସନ୍ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦିଆଯିବ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ପେନସନ୍ ସେମାନଙ୍କୁ ସାରା ଜୀବନ ମିଳିବ । ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ କିଛି ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଯିବା ମାତ୍ରେ ସାରା ଦେଶରେ ଏହି ନିୟମ ଗୁଡିକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରି ଦିଆଯିବ । ଏହାଦ୍ଵାରା ଶହ ଶହ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଆରାମ ମିଳିବାର ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏଭଳି ହେଉଥିଲା:-

ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିବା ଏହି ନୂତନ ନିୟମର ପୂର୍ବ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ମାନଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ କେବଳ ସେମାନଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ପେନସନ୍ ଦିଆଯାଉଥିଲା । ସେମାନଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁପରେ କୌଣସି ଅନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପେନସନ୍ ମିଳୁନଥିଲା । ଯଦି ସେହି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଘରେ ପିଲା ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେହି ମଧ୍ୟ ମାନସିକ କିମ୍ବା ଶାରୀରିକ ରୂପରେ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ପେନସନ୍ ଦିଆଯାଉନଥିଲା । ଏହାଦ୍ଵାରା ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଆଶ୍ରିତ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପେଟ ଭରିବା ମଧ୍ୟ କଷ୍ଟକର ହୋଇ ପଡୁଥିଲା ।

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀ ବହୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ମହଙ୍ଗା ପେନସନକୁ ବଢାଇବାର ଘୋଷଣା ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଗତବର୍ଷ ଆସିଥିବା କରୋନା ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କର ଏହି ଅପେକ୍ଷା ଆହୁରି ଦୀର୍ଘ ହୋଇ ଚାଲିଗଲା । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଦେଇଥିଲେ ଯେ, ଜୁନ ୨୦୨୧ ମସିହା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀ ମାନଙ୍କୁ ମହଙ୍ଗା ପେନସନ୍ ଦିଆ ଯିବନାହିଁ । ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ଯେ, ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିବା ପେନସନ ଜୁନ୍ ୨୦୨୧ ଠାରୁ ମିଳିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *