ଆଈଏଏସ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଦ୍ୱାରା ମଥା ବୁଲିଯିବ, “ପୋଲିସକୁ ଓଡିଆରେ କଣ କୁହାଯାଇଥାଏ ” ?

ଆଈଏଏସ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଦ୍ୱାରା ମଥା ବୁଲିଯିବ, “ପୋଲିସକୁ ଓଡିଆରେ କଣ କୁହାଯାଇଥାଏ ” ?

ଆଈଏଏସ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଦ୍ୱାରା ମଥା ବୁଲିଯିବ, “ପୋଲିସକୁ ଓଡିଆରେ କଣ କୁହାଯାଇଥାଏ?”

ଆଜିକାଲି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଯୁବପିଢ଼ି ମାନଙ୍କର ଏହା ସ୍ୱପ୍ନ ରହିଥାଏ କି ସେମାନେ ପଢ଼ି-ଲେଖି ଆଈଏଏସ ଅଧିକାରୀ ହେବେ, କିନ୍ତୁ ଆଈଏଏସ ଅଫିସର ହେବା ଏତେ ମଧ୍ୟ ସହଜ ନୁହେଁ, ଏଥିପାଇଁ ବହୁତ କଠିନ ପରୀକ୍ଷାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଆଈଏଏସ ହେବାକୁ ହେଲେ UPSC ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ । ୟୂପୀଏସସୀ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ କଠିନ ପରୀକ୍ଷା ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇଥାଏ । ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବା ଯେତେ କଷ୍ଟକର ଅଟେ ସେତିକି ହିଁ ଅଧିକ ଏହାର ସାକ୍ଷାତକାର ପାସ କରିବା। ଆଈଏଏସ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଏହିପରି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଇଥାଏ, ଯାହାକୁ ଶୁଣି ଝାଳ ବାହାରି ପଡିଥାଏ । ଆଈଏଏସ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଅନେକ ଥର ଏହିପରି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଇଥାଏ, ଯାହାର ଉତ୍ତର ସହଜ ହୋଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ପ୍ରଶ୍ନ ଶୁଣିବା ପରେ ଅନେକ ସମୟରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଧରିଦେଇଥାନ୍ତି । ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡ଼ିକ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବୁଲାଇ ଦେଇଥାଏ । ବୁଦ୍ଧିମାନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ମାନେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଗୁଡିକର ଉତ୍ତର ବହୁତ ସହଜରେ ଦେଇପାରନ୍ତି । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହିପରି ହିଁ କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ତର ବାଣ୍ଟିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ କାମରେ ଆସିବ।

google

ପ୍ରଶ୍ନ- ଇଂରାଜୀ ଆସୁ ନଥିବ ତେବେ ପ୍ରଶାସନ କିପରି ଚଳାଇବେ ?

ଉତ୍ତର- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ବୁଦ୍ଧିମତାର ପରୀକ୍ଷା କରିବା । ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଜଣେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ପଚାରା ଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ସେ ନିଜର ଚତୁରତାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଏହାର ଉତ୍ତର ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବା ପରେ ସାକ୍ଷାତକାରକାରୀ କହିଥିଲେ, ପାଣି ପି ନିଅନ୍ତୁ, ସେତେବେଳେ ପ୍ରାର୍ଥୀ କହିଥିଲେ କି ଏହି ପାଣି କାଚର ଗ୍ଲାସରେ ଅଛି । ମୁଁ ପିଇବି ନାହିଁ, କାରଣ ମୁଁ ଏକ ଷ୍ଟିଲ ଗ୍ଲାସରେ ପାଣି ପିଇଥାଏ । ଏହି ଉତ୍ତର ଶୁଣି ସାକ୍ଷାତକାର ବୋର୍ଡର ଚେୟାରମ୍ୟାନ ରାଗିଯାଇଥିଲେ ଏବଂ କହିଥିଲେ କି ଆପଣ କଣ ଏହିପରି କଣ କହୁଛନ୍ତି । ଏହା ଉପରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ କହିଥିଲେ କି ସାର୍ ମୁଁ ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଉଛି । ଏଠାରେ ପାଣିର ମହତ୍ତ୍ୱ ଅଛି, ଗ୍ଲାସର ନାହିଁ । କାମ କରିବା ପାଇଁ ଭାଷାର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡ଼ିନଥାଏ ବରଂ କାମ ପାଇଁ ଦକ୍ଷତା ରହିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ ।

ପ୍ରଶ୍ନ- ଝିଅମାନଙ୍କ ସାର୍ଟରେ ପକେଟ୍ କାହିଁକି ନଥାଏ ?

ଉତ୍ତର- ବୋଧହୁଏ ଆପଣ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି କଥା ଜ୍ଞାତ ନଥିବ କି ଝିଅ ମାନଙ୍କ ସାର୍ଟରେ ପକେଟ୍ କାହିଁକି ନଥାଏ ? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି, ସାର୍ଟର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଯେପରି ଖରାପ ନହେଉ, ଏହି କାରଣ ହେତୁ ଝିଅ ମାନଙ୍କ ସାର୍ଟରେ ପକେଟ୍ ନଥାଏ ।

ପ୍ରଶ୍ନ- ଏହିପରି କଣ ଜିନିଷ ଅଛି, ଯାହାକୁ ପରିଧାନ କରିବା ବ୍ୟକ୍ତି କ୍ରୟ କରିପାରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ନା ନିଜ ପାଇଁ କ୍ରୟ କରିପାରିବ?

ଉତ୍ତର- ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ଏହିପରି ପ୍ରକାର ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଇଥାଏ ତେବେ, ସେ ପ୍ରାୟତଃ ବହୁତ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ଲାଗିଥାନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରକାର ପ୍ରଶ୍ନ ଶୁଣିବା ଦ୍ୱାରା ମନରେ ଅନେକ ବିଚାର ଉତ୍ପନ୍ନ ହେବାକୁ ଲାଗିଥାଏ । ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି “କଫନ”। ବ୍ୟକ୍ତି କେବେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ପାଇଁ କଫନ କିଣିନଥାନ୍ତି ଏବଂ ନା କଫନକୁ ନିଜ ପାଇଁ କିଣାଯାଇପାରିବ ।

google

ପ୍ରଶ୍ନ- ତାହା କେଉଁ ଜିନିଷ ଆଟେ ଯାହା ମାସକୁ ଥରେ ଆସିଥାଏ ଏବଂ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ହେବା ପରେ ଚାଲିଯାଇଥାଏ?
ଉତ୍ତର – ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ ଉତ୍ତର ହେଉଛି “ତାରିଖ”, କାରଣ ତାରିଖ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ହେବା ପରେ ଚାଲିଯାଇଥାଏ ଏବଂ ମାସକୁ ଗୋଟିଏ ଥର ହିଁ ଆସିଥାଏ।

ପ୍ରଶ୍ନ- ଗୋଟିଏ ଅଧା ସେଓ ପରି କଣ ଦେଖାଯାଇଥାଏ ?

ଉତ୍ତର – ଏହି ପ୍ରଶ୍ନକୁ ବୁଲାଇ ବଙ୍କାଇ ପଚରାଯାଇଛି । ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନକୁ ଶୁଣିବା ପରେ ଅନ୍ୟ ଜିନିଷ ଉପରେ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଲାଗିଥାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହାର ସିଧା ଏବଂ ସରଳ ଉତ୍ତର ଅଟେ । ଗୋଟିଏ ଅଧା ସେଓ ପରି ଦ୍ୱିତୀୟ ଅଧା ସେଓ ଦେଖାଯାଇଥାଏ ।

ପ୍ରଶ୍ନ- ପୋଲିସକୁ ଓଡିଆରେ କ’ଣ କୁହାଯାଇଥାଏ?

ଉତ୍ତର- ପ୍ରାୟତଃ ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ ପୋଲିସର ନାମ ଶୁଣି ଥାଉ, ପରନ୍ତୁ ବହୁତ କମ୍ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି କଥା ଜଣା ଥିବ କି ପୋଲିସକୁ ହିନ୍ଦୀରେ କ’ଣ କୁହାଯାଇଥାଇ ? ତାହା ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣିବେ ? ଏହାର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି “ରାଜକୀୟ ଜନ ରକ୍ଷକ”।

ପ୍ରଶ୍ନ- ଆପଣ ଗୋଟିଏ ହାତୀକୁ ଗୋଟିଏ ହାତରେ କିପରି ଉଠାଇ ପାରିବେ ?

ଉତ୍ତର- ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନକୁ ଧ୍ୟାନର ସହକାରେ ପଢ଼ିବେ ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହାର ଉତ୍ତର ନିଜସ୍ୱ ପାଇଯିବେ । ଏହାର ସଠିକ ଉତ୍ତର ହେଉଛି “ହାତୀ ପାଖରେ ହାତ ନଥାଏ ।”

google

ପ୍ରଶ୍ନ- ପୁଅ ଯଦି ଝିଅକୁ ପ୍ରାପୋଜ୍ କରେ ତେବେ ପ୍ରାପୋଜ୍ କରିବା କଣ ଅପରାଧ ଶ୍ରେଣୀରେ ଆସିଥାଏ କି ?

ଉତ୍ତର- ଆଈପୀସୀର କୌଣସି ମଧ୍ୟ ବିଭାଗରେ ପ୍ରପୋଜ୍ କରିବା ଅପରାଧ ଶ୍ରେଣୀରେ ରଖାଯାଇ ନାହିଁ, ଏଥିପାଇଁ ପୁଅ ଯଦି ଝିଅକୁ ପ୍ରାପୋଜ୍ କରେ ତେବେ ଏହା ଅପରାଧ ନୁହେଁ ।

ପ୍ରଶ୍ନ- ସିଗାରେଟକୁ ହିନ୍ଦୀରେ କ’ଣ କୁହାଯାଏ ?

ଉତ୍ତର- ସିଗାରେଟକୁ ହିନ୍ଦୀରେ “ଧୂମ୍ରପାନ ଦଣ୍ଡିକା” କୁହାଯାଇଥାଏ ।

ପ୍ରଶ୍ନ- କେଉଁ ଜିନିଷ ଅଟେ ଯାହା ଗରମ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଜମି ଯାଇଥାଏ ?

ଉତ୍ତର- “ଅଣ୍ଡା” ଯଦି ଗରମ କରାଯିବ ତେବେ ତାହା ଜମି ଯିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *