ଦେଶର ସେହି ମହାନ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଯେଉଁ ମାନଙ୍କୁ ଘୃଣା କରୁଥିବା ଭଳି ଲୋକ କେହି ନାହାନ୍ତି !

ଦୁନିଆରେ ଯେଉଁଭଳି ଲୋକ ରହିଥାନ୍ତୁ ନା କାହିଁକି, ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ନା କିଛି ଖୁଣ ବାହାର କରି ଦିଅନ୍ତି । ଏଠାରେ ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ଅଟେ ଯେ ଏଠାରେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିର ପରିଚୟ ପରେ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଲୋକମାନେ ତାହାର ପରିଚୟ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ କରି ନିଅନ୍ତି । ଜଣେ ବଡ଼ ଶାୟର ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଖୁସିରେ ରଖି ପାରିବେ ନାହିଁ, କିଛି ଲୋକ ଭଗବାନଙ୍କ କାରଣରୁ ଦୁଃଖୀ ହୋଇଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହି ଧରାପୃଷ୍ଠରେ କିଛି ଏପରି ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଜନ୍ମ ହୋଇଛନ୍ତି ଯେଉଁ ମାନଙ୍କୁ ଲୋକମାନେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭଲପାଇବା ହିଁ ଦେଇ ଆସିଛନ୍ତି । ଯଦି କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ତାଙ୍କ ନାମ ନିଆଯାଏ ତେବେ ସବୁଠାରେ ତାଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକ ହିଁ ମିଳିଥାନ୍ତି । ଏପରି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଅମଙ୍ଗଳ ଚିନ୍ତା କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଆଦୋୖ ନାହାନ୍ତି କହିଲେ ଚଳେ ।

ଯଦି ତଥାପି ଆପଣଙ୍କୁ କେହି ଏପରି ଲୋକ ମିଳୁଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଘୃଣା କରୁଥିବେ, ତେବେ ଅପବାଦ ସବୁଠାରେ ରହିଥାଏ ।

୧ . ଏପୀଜେ ଅବଦୁଲ କଲାମ :-

google

ଭାରତର ଏହି ପୂର୍ବ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଲୋକଙ୍କ ହୃଦୟକୁ ଜିଣି ଯାଇଥିଲେ । ଦେଶର ଏହି ସୁପୁତ୍ର ସମାଜର ସବୁ ବର୍ଗକୁ ନିଜ ଉପରେ ଗର୍ବ କରିବାର ସୁଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି । ହିନ୍ଦୁ ହେଉ ବା ମୁସଲିମ କଲାମଙ୍କ ନାମ ଶୁଣି ସମସ୍ତଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଗର୍ବରେ ଉଚ୍ଚ ହୋଇଯାଏ ।

୨ . ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ :-

google

ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ହେଉଛନ୍ତି ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ । ଯାହାଙ୍କୁ ଜନତାଙ୍କ ସହିତ ବିପକ୍ଷର ଭଲପାଇବା ମଧ୍ୟ ମିଳିଥିଲା ଏବଂ ସମ୍ମାନ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥିଲା । ନିଜର ଯୌବନ ସମୟରେ ବିପକ୍ଷରେ ଯେତେବେଳେ ସେ ନେହେରୁଙ୍କ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ, ତେବେ ସଦନରେ ବସିଥିବା ନେହେରୁ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ସାବାସୀ ଜଣାଉଥିଲେ । ତାଙ୍କ କବିତାରେ ଦେଶପ୍ରେମ ଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନ ସମ୍ପର୍କରେ ନମ୍ରତା ଆସିଥିଲା । ଏହା ଅନୁମାନ ମଧ୍ୟ ସେ ନିଜେ କରିଥିଲେ । ରାଷ୍ଟ୍ର ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ସେବା ଭାବ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରେରଣାସ୍ରୋତ ଅଟେ ।

୩ . ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ଼ :-

ଭାରତର ପୂର୍ବ କ୍ୟାପ୍ଟେନ ଏବଂ ମହାନ କ୍ରିକେଟର ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ଼ ଜଣେ ଅଲଗା ଶୈଳୀର ଖେଳାଳି ଅଟନ୍ତି । ସେ ଖେଳରେ ସର୍ବଦା ନିଜର ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି । ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନର ଭିତ୍ତି କୁହାଯାଉଥିବା ରାହୁଲଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପରିମାଣ ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଠାରୁ ଅନେକ ଗୁଣା ଅଧିକ ଅଟେ ।

୪ . ଲାଲ୍ ବାହାଦୂର ଶାସ୍ତ୍ରୀ :-

google

ଭାରତର ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଲାଲ୍ ବାହାଦୂର ଶାସ୍ତ୍ରୀ ନିଜର ମହାନ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ପାଇଁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଧ୍ୟ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହନ୍ତି । ତାଙ୍କର ପ୍ରତି ଅଂଶରେ ମହାନତା ଥିଲା ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ଘୃଣା କରୁଥିବା ଲୋକ ଖୁବ୍ କଷ୍ଟରେ ହିଁ ମିଳିବେ । ଜୟ ଜବାନ, ଜୟ କିଷାନର ସ୍ଵର ଦେଇ ସେ ଦେଶକୁ ଏକ ନୂଆଁ ଦିଗ ଦର୍ଶନ ଦେଇଥିଲେ ।

୫ . ଗୌତମ୍ ବୁଦ୍ଧ :-

google

ଜ୍ଞାନ ପଥରେ ଚାଲି ଦୁନିଆକୁ ମୋକ୍ଷ ସହିତ ପରିଚୟ କରାଇଥିବା ଅହିଂସକ ସନ୍ଥ ମହାତ୍ମା ବୁଦ୍ଧଙ୍କୁ ଘୃଣା କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଖୋଜିଲେ ମଧ୍ୟ ମିଳିବ ନାହିଁ । ଏହି ମହାନ ସନ୍ଥ ଭୟଙ୍କର ଡକାୟତ ଆଙ୍ଗୁଲୀମାଲକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରେମର ପାଠ ପଢ଼ାଇ ଦେଇଥିଲେ ।

୬ . ନବାଜୁଦ୍ଦୀନ ସିଦ୍ଦୀକୀ :-

google

ସିଧା ଭୂମିରୁ ଉଠି ଉଚ୍ଚ ଆକାଶକୁ ଛୁଇଁଥିବା ଏହି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଭିନେତାଙ୍କୁ ଘୃଣା କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ବୋଧହୁଏ କେହି ନଥିବେ । ବର୍ଷ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଂଘର୍ଷ କରିବା ପରେ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ଶେଷରେ ପୁରା ଦେଶକୁ ନିଜର ଦମଦାର ଅଭିନୟର ପରିଚୟ ଦେଇଥିଲେ । ଆଜି ବଡ଼ ଷ୍ଟାର ମାନଙ୍କ ଫିଲ୍ମରେ ମଧ୍ୟ ନୱାଜଙ୍କୁ ଦେଖାଯାଇଥାଏ ।

୭ . ରଜନୀକାନ୍ତ :-

google

ସାଉଥରେ ଏହି ହିରୋଙ୍କୁ ସେଠାରେ ପୂଜା କରାଯାଏ । ହୁଏତ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଭିନେତାଙ୍କ ନାମରେ memes କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କିମ୍ବା ମଜାକ ଉଡ଼ାଉ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ନଜର ଆସିଯିବେ । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ଘୃଣା କରୁଥିବା ଲୋକ ଆଦୋୖ ମିଳିବେ ନାହିଁ । ତାଙ୍କ ଫିଲ୍ମ ଏତେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଯାହାକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସେହି ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବରେ ଅବକାଶ ଦିଆଯାଇଥାଏ ।

୮ . ପ୍ରେମଚନ୍ଦ :-

google

କଲମର ଯାଦୁଗର କୁହାଯାଉଥିବା ଏହି ମହାନ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଘୃଣା କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଖୋଜିବା ଖୁବ୍ କଷ୍ଟକର ହେବ । ତାଙ୍କ ଲେଖନୀ ସମାଜର ସ୍ଵର ଥିଲା । ନିଜର ଲେଖା ଏବଂ କାହାଣୀରେ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କର ଜୀବନକୁ ଚରିତ୍ର ଭାବରେ ଦର୍ଶାଉ ଥିଲେ । ଭାରତୀୟ ଗଦ୍ୟ ସାହିତ୍ୟକୁ ଭଲ ପାଉଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ମଣିଷ ପ୍ରେମଚନ୍ଦଙ୍କର ଋଣି ଅଟନ୍ତି ।

୯ . ଭଗତ ସିଂହ :-

google

ଭାରତର ଆଜାଦୀ ଯଜ୍ଞରେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ଆହୁତି ଦେଇଥିବା ଭଗତ ସିଂହଙ୍କୁ କେବଳ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନରେ ନୁହେଁ ବରଂ ତାଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନରେ ମଧ୍ୟ ଆଜି ଲୋକମାନେ ସ୍ମରଣ କରନ୍ତି । ଯୁବକଙ୍କ ପାଇଁ ଭଗତ ସିଂହ ରୋଲ ମଡେଲ ଅଟନ୍ତି । ଯୁବବସ୍ଥାରେ ଦେଶ ପାଇଁ ଫାସୀରେ ଝୁଲିଥିବା ଭଗତ ସିଂହଙ୍କୁ ଘୃଣା କରୁଥିବା ଲୋକ ଆପଣଙ୍କୁ କେଉଁଠି ମଧ୍ୟ ମିଳିବ ନାହିଁ ।

୧୦. ଗାଲିବ

google

ମହାନ କବି ମିର୍ଜା ଅସଦୁଲ୍ଲା ଖାନ୍ ଗାଲିବଙ୍କ ନାମ ଏପରି ହେବ ଯିଏ ଜାଣେ ନାହିଁ । ମଦକୁ ଭଲ ପାଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଗାଲିବଙ୍କ ଘୃଣାକାରୀମାନେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ତାଙ୍କର ପ୍ରଶଂସକ ହୋଇଥିଲେ । ‘ଗାଲିବଙ୍କୁ କେହି ଜାଣିବେ ନାହିଁ, ଭଲ କବି ଅଟନ୍ତି କିନ୍ତୁ କୁଖ୍ୟାତ ନୁହନ୍ତି । ଆଜି ମଧ୍ୟ କବି ତାଲିକାରେ ଗାଲିବଙ୍କ ନାମ ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛି । ପ୍ରେମୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ, ଗାଲିବ ଜଣେ ଦୂତ ଠାରୁ କମ୍ ନୁହଁନ୍ତି |

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*