ସରକାର ବଦଳାଇଲେ ନିଷ୍ପତ୍ତି :- ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନଲକ୍-୩ରେ ଏଗୁଡିକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ରହିବ ।

ସରକାର ବଦଳାଇଲେ ନିଷ୍ପତ୍ତି :- ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନଲକ୍-୩ରେ ଏଗୁଡିକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ରହିବ ।

ଅଗଷ୍ଟ ୧ରୁ ଦେଶ ଅନଲକ୍ -୩ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସେବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରିବ । ଅନଲକ୍ -୩ ଅଧୀନରେ ସରକାର ଅନେକ ସ୍ଥାନ ଖୋଲିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି । ଅଗଷ୍ଟ ୧ ତାରିଖରୁ ସରକାର ସ୍କୁଲ ଖୋଲିପାରନ୍ତି ବୋଲି କେତେକ ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନଲକ୍ -୩ରେ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରେ । କିନ୍ତୁ ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ବଦଳାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ନାମ ପ୍ରକାଶ ନ କରିବା ସର୍ତ୍ତରେ ଏହି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିଦ୍ୟାଳୟ ବ୍ୟତୀତ ମେଟ୍ରୋ ସେବା ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ରହିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜିମ୍ ଏବଂ ସୁଇମିଂ ବ୍ରିଜ୍ ଖୋଲାଯାଇ ପାରିବ ।

ଆୟୋଜନ ହୋଇଥିଲା ବୈଠକ :

Google

ସୋମବାର କେନ୍ଦ୍ର ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଏକ ବୈଠକର ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା । ଏହି ବୈଠକରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ପରାମର୍ଶ ନିଆଯାଇଥିଲା । ଜୁନ୍ ମାସରେ କେନ୍ଦ୍ର ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖଆଲ୍ ନିଶାଙ୍କ ପିଲାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ମତାମତ ମାଗିଥିଲେ । ଯାହା କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ପଠାଯିବ । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ସେହି ସମୟରେ ଅଧିକାଂଶ ପିଲାଙ୍କ ପିତାମାତା ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ସପକ୍ଷରେ ନ ଥିଲେ ଏବଂ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଟୀକା ନ ଆସିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ବନ୍ଦ ରଖାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି କହିଥିଲେ ।

newstrend

ଅନଲକ୍ -୩ ସମୟରେ ସରକାର ସ୍କୁଲଗୁଡିକ ପୁନଶ୍ଚ ଖୋଲିପାରେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସରକାର ଏହାର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି । ସେହିଭଳି ଦିଲ୍ଲୀ ମେଟ୍ରୋ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଅନଲକ୍ -୧ ସହିତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି, କିନ୍ତୁ ମେଟ୍ରୋ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁମତି ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି । ସର୍ତ୍ତକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅନଲକ୍ -୩ରେ ମେଟ୍ରୋ ସେବା ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରେ ।

ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ହୋଇଥିଲା ଲକ୍ଡ଼ାଉନ୍ :

lockdown coronavirus sign design vector

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ଏହା ଯେ, ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଦେଶରେ ୬୮ ଦିନ ଧରି ଏକ ଲକ୍ଡ଼ାଉନ୍ ଚାଲିଥିଲା । ସରକାର ୩୧ ମଇରେ ଲକ୍ଡ଼ାଉନକୁ କୋହଳ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଅନଲକ୍ -୧ ଓ ଅନଲକ୍ -୨ର ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ନୀତିନିୟମ ଗୁଡିକ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ, ଅନଲକ୍ -୩ ଅଧୀନରେ ଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଏବଂ ଅନେକ ସେବାକୁ ହଟାଇବାକୁ ପଡିବ । ଅନଲକ୍ -୩ରେ କେଉଁ ସେବା ଆରମ୍ଭ ହେବା ଉଚିତ ଏବଂ କେଉଁ ସେବା ବନ୍ଦ କରାଯିବା ଉଚିତ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଅନେକ ବୈଠକର ମଧ୍ୟ ଆୟୋଜନ କରାଯାଉଛି ।

ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ସଙ୍କ୍ରନ୍ତିୟ ମାମଲା :

ଦେଶରେ କରୋନାର ସ୍ଥିତି ଦିନକୁ ଦିନ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ପ୍ରତିଦିନ ୪୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ସଙ୍କ୍ରନ୍ତିୟ ମାମଲା ସମ୍ମୁଖକୁ ଆସୁଛି । ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ଏଥିସହିତ କରୋନା ବିହାରରେ ମଧ୍ୟ ନିଜର କ୍ରୋଧ ଦେଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ବିହାରରେ କରୋନା ମାମଲା ତୀବ୍ର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତରେ ୧,୩୮୯,୦୯୭ଟି କରୋନା ମାମଲା ରଜ୍ଜୁ ହୋଇଛି । ଏହି କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଯୋଗୁଁ ୩୨,୧୨୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *