‘ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଦେୟ’ ହ୍ରାସ କରିବାର ସହଜ କୌଶଳ ! ପଙ୍ଖାର ଗତି ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ…

‘ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଦେୟ’ ହ୍ରାସ କରିବାର ସହଜ କୌଶଳ ! ପଙ୍ଖାର ଗତି ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ…

ସାହାରନପୁର ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍ ଟିପ୍ସ- ଗରମ ବଢ଼ିବା ସହିତ ପଙ୍ଖାର ପବନ କମିଯାଉଛି । ପାପା ପଙ୍ଖା ଠିକ୍ ପବନ ଦେଉ ନାହିଁ, ଭୋଲଟେଜ୍ ଠିକ୍ ଅଛି କିନ୍ତୁ ତଥାପି ଗତି କମ୍ ଥିବା ପରି ମନେ ହେଉଛି । ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ପଚରାଯାଏ କି, କିମ୍ବା ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣଙ୍କର ପଙ୍ଖା କମ୍ ପଵନ ଦେଉଛି । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ କୌଶଳ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ପଙ୍ଖାର ଗତି ମାତ୍ରକୁ ଗୋଟିଏ ମିନିଟରେ ବୃଦ୍ଧି କରି ପାରିବେ ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିପାରିବେ ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘର କିମ୍ବା ଅଫିସରେ ଥିବା ପଙ୍ଖା କମ୍ ପଵନ ଦେଉଛି ତେବେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍ ଟିପ୍ସ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣଙ୍କର ଗୋଟିଏ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ପଙ୍ଖାର ଗତି ବଢିବ, କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଆପଣଙ୍କର ‘ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲ୍’ର ହାର ହ୍ରାସ ମଧ୍ୟ ପାଇବ ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିପରି ଫ୍ୟାନର ଗତି ଏବଂ ପବନ କମିଯାଏ

ବାସ୍ତବରେ, କୌଣସି ବି ପଙ୍ଖା କମ୍ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରି ବାୟୁ ପ୍ରବାହ ମଧ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ବାୟୁକୁ କାଟି ଏକ ଦିଗକୁ ଠେଲିବାର କାମ କରିଥାଏ । ସେଥିପାଇଁ ‘ଫ୍ୟାନ୍ ବ୍ଲେଡ୍’ର ଆଗ ଭାଗଟି ଯଥେଷ୍ଟ ସୂକ୍ଷ୍ମ ଏବଂ ବକ୍ର ହୋଇଥାଏ । ଫ୍ୟାନର ବ୍ଲେଡ୍ ବାୟୁକୁ କାଟିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ବାୟୁରେ ଥିବା ଧୂଳି ଏବଂ ମୃତ୍ତିକା କଣିକା ଏହାର ଆଗ ଭାଗରେ ଜମା ହୋଇଯାଏ । ଯେହେତୁ ଏହି ଧୂଳି ଏବଂ ମୃତ୍ତିକା କଣିକା ପଙ୍ଖାର ଆଗ ଭାଗରେ ଜମା ହୋଇଯାଏ, ଫ୍ୟାନ୍ ଭାରି ଭାବେ ଗତି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ ଏହା ପବନକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାଟିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଏ ନାହିଁ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଫ୍ୟାନ୍ ମୋଟର୍ ଲୋଡ଼ ହେବା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ଏବଂ ତାର ଗତି କମିଯାଏ ଏବଂ କମ୍ ବାୟୁ ସହିତ ମୋଟର୍ ଉପରେ ଭାର ବଢ଼ିବା କାରଣରୁ ପଙ୍ଖା ଅଧିକ ଶକ୍ତି ବ୍ୟବହାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ, ଯାହା ସିଧାସଳଖ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଏହି ନୀତି ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ପଙ୍ଖା ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ । ସିଲିଂ ଫ୍ୟାନ୍, ହେଉ କି ଟେବୁଲ୍ ଫ୍ୟାନ୍ କି କୁଲର୍ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ଏସି ବ୍ଲୋଅର୍ । ଏସବୁ ଉପରେ ଧୂଳିର ସ୍ତର ହେବା ପରେ ଉଭୟ ଗତି ଏବଂ ପବନ କମିଯାଏ ।

‘୧ ମିନିଟ୍’ରେ ବଢାନ୍ତୁ ପଙ୍ଖାର ଗତି

ପଙ୍ଖାର ଗତି ଏବଂ ପବନ ବୃଦ୍ଧି କରିବାର ଏହି ପଦ୍ଧତି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସହଜ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି ଯାନ୍ତ୍ରିକ କିମ୍ବା ଅତିରିକ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଦରକାର ନାହିଁ । ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଫ୍ୟାନ୍ ବନ୍ଦ କର ଏବଂ ତା’ପରେ ଭଲଭାବେ ଦେଖ ଯେ ଏହାର ପତ୍ର (ବ୍ଲେଡ)ର ଆଗ ଭାଗରେ ବହୁତ ମଇଳା ଜମା ହୋଇଥିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କୁ ଫ୍ୟାନ୍ ବ୍ଲେଡ଼କୁ ଓଦା କପଡାରେ ସଫା କରିବାକୁ ପଡିବ । କୀଟପତଙ୍ଗ ଜମା ହୋଇଥିବା ମୁଖ୍ୟ ଅଂଶକୁ ସଫା କରିବାକୁ ହେବ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଧ୍ୟାନ ରଖିବା ଉଚିତ ଯେ ବ୍ଲେଡ ଚାପରେ ରହିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଚାପ ହେତୁ ସେ ବଙ୍କା ହୋଇ ଫ୍ୟାନ୍ ଆଲାଇନ୍ମେଣ୍ଟ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ । ତେଣୁ କୌଣସି ଚାପ ବିନା ତୁମକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ବ୍ଲେଡ୍ ସଫା କରିବାକୁ ପଡିବ । ବ୍ଲେଡ୍ ସଫା ହେବାପରେ, ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ପଙ୍ଖା ଟର୍ନ ଅନ୍ କରିବେ, ସେତେବେଳେ ଆପଣ ଦେଖିବେ ଯେ ପଙ୍ଖାର ଗତି ଏବଂ ପବନ ବଢ଼ିବ ଏବଂ ଶବ୍ଦ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବ । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଫ୍ୟାନ୍ ମୋଟର୍ ଉପରେ କମ୍ ଭାର ରହିବ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲ୍ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *