ଭାରତ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ପରେ ଡ୍ରାଗନର ନିଦ ହଜିଯାଇଛି ! ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀ ତଳେ ସୁଡ଼ଙ୍ଗ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଛନ୍ତି…

ଭାରତ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ପରେ ଡ୍ରାଗନର ନିଦ ହଜିଯାଇଛି ! ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀ ତଳେ ସୁଡ଼ଙ୍ଗ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଛନ୍ତି…

ଲଦ୍ଦାଖ ସୀମାରେ ଚୀନର ଘୃଣ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ବଡ଼ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ଖେଳିବାକୁ ଯାଉଛି । କୁହାଯାଉଅଛି ଯେ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ, ଚୀନ ଗାଲୱାନ ଘାଟିକୁ ଆଡକୁ ଆଖି ଉଠାଇ ଦେଖିପାରିବ ନାହିଁ । ବାସ୍ତବରେ ଭାରତ ସରକାର ଗାଲୱାନ ଘାଟିରେ ଚାଲିଥିବା ତିକ୍ତତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଲମ୍ବା ସୁଡ଼ଙ୍ଗ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀ ତଳେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଥିବା ଏହି ସୁଡ଼ଙ୍ଗ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ସଂଯୋଗକୁ ଆହୁରି ମଜବୁତ କରିବ । କାରଣ ଏହି ସୁଡ଼ଙ୍ଗ NH-୫୪କୁ NH-୩୭ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବାର କାମ କରିବ । ଯାହା ଚାରୋଟି ଟନେଲ ଲାଇନ ବିଶିଷ୍ଟ ଗାଡ଼ି ସୁଡ଼ଙ୍ଗକୁ ମଜବୁତ କରିବ । ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଏହି ଯୋଜନାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସବୁଜ ସଙ୍କେତ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ଟନେଲର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବରରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଛି । ଏହା ସହିତ ଚାରି ଟନେଲ ଲାଇନ ବିଶିଷ୍ଟ ସୁଡ଼ଙ୍ଗରେ ଦୁଇଟି ଟ୍ୟୁବ୍ ମଧ୍ୟରେ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୭୦ ରୁ ୮୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଯାନବାହନ ଚଳାଚଳ କରିବ ।

Google

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ସୂତ୍ର ଅନୁସାରେ, ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସୁଡ଼ଙ୍ଗକୁ ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀ ତଳେ ଥିବା ଗୋହପୁର ଠାରୁ ନମାଲିଗଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ । ଏଥିସହିତ ଏହି ସୁଡ଼ଙ୍ଗ ନିର୍ମାଣ ହେବା ପରେ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ସୀମାନ୍ତରେ ସାମରିକ ଯାନ, ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ସ ଏବଂ ରଣନୀତିକ ସାମଗ୍ରୀ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ।

Google

କୁହାଯାଉଅଛି ଯେ, ଏହି ସୁଡ଼ଙ୍ଗରେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବାୟୁର ବ୍ୟବସ୍ଥା ନିମନ୍ତେ ଭେଣ୍ଟଲେଟର, ଆଲୋକ ପାଇଁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଲାଇଟ, ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ଏବଂ ଡ୍ରେନେଜ ସିଷ୍ଟମ ମଧ୍ୟ ଲଗାଯିବ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଭୂତପୂର୍ବ ବୋଲି ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପାରିବ । ତଥାପି ପ୍ରକଳ୍ପର ମୂଲ୍ୟକୁ ନେଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ବିଷୟରେ କୌଣସି ମଧ୍ୟ ଆଧିକାରୀକ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ ।

Google

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଏବଂ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ନିଗମ ଆମେରିକାର ଏକ କମ୍ପାନୀ ସହିତ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଉପରେ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ପ୍ରକଳ୍ପ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ଏହି ସୁଡ଼ଙ୍ଗ ପ୍ରଥମ ଏହିପରି ଏକ ସୁଡ଼ଙ୍ଗ ହେବ, ଯାହାକୁ ନଦୀ ତଳେ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ ।

ଏହା ଭାରତର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସଫଳତା ଭାବରେ ଦେଖାଯିବ । କାରଣ ଆମେରିକା, ଚୀନ ପରେ ଭାରତ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଉପରେ କାମ କରୁଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *