କିଏ ଡାକ୍ତର୍ ତ କିଏ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ, ଏହିପରି କିଛି ପ୍ରତିଭାର ଅଧିକାରୀ ଅଟନ୍ତି ଏହି ୧୦ଜଣ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ପତ୍ନୀ !

କିଏ ଡାକ୍ତର୍ ତ କିଏ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ, ଏହିପରି କିଛି ପ୍ରତିଭାର ଅଧିକାରୀ ଅଟନ୍ତି ଏହି ୧୦ଜଣ କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ପତ୍ନୀ !

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ତାରକା ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଜସପ୍ରୀତ ବୁମରାହ ସୋମବାର ୧୫ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ବାନ୍ଧି ହୋଇଛନ୍ତି । ସୂଚନାନୁସାରେ, ସେ ଗୋଆରେ କ୍ରୀଡ଼ା ଆଙ୍କର ସଞ୍ଜନା ଗଣେଶନଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି । ସଞ୍ଜନା ଷ୍ଟାର୍ ସ୍ପୋର୍ଟସର ଅନ୍ୟତମ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଆଙ୍କର, ଯିଏ ଆଇପିଏଲ୍ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବଡ କ୍ରୀଡା ଇଭେଣ୍ଟରେ ଆଙ୍କରିଂ କରିଛନ୍ତି । ବୁମରାହ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ସାଥୀ ଭାବରେ ଏକ ଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରର ଝିଅକୁ ବାଛିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନେକ ଖେଳାଳି ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାମ କରୁଥିବା ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଜୀବନସାଥୀ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାମ କରୁଥିବା ଏହିପରି କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

ସଞ୍ଜନା ଗଣେଶନ୍- ଆଙ୍କର୍

ଜସପ୍ରୀତ ବୁମରାହ ବିବାହ କରିଥିବା କନ୍ୟା ଜଣେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କ୍ରୀଡ଼ା ଆଙ୍କର୍ ଏବଂ ଉପସ୍ଥାପିକା । ୨୮ ବର୍ଷୀୟା ସଞ୍ଜନା ଗଣେସନ୍ ମୁଖ୍ୟତଃ ଆଇପିଏଲ ପାଇଁ ଷ୍ଟାର୍ ସ୍ପୋର୍ଟସରେ ଆଙ୍କରିଂ କରନ୍ତି । କ୍ରିକେଟ୍ ବ୍ୟତୀତ ସେ ଅନେକ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ୍ ଏବଂ ଫୁଟବଲ୍ ଇଭେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଆୟୋଜନ କରିଛନ୍ତି । ସେ ତାଙ୍କର ଟେଲିଭିଜନ୍ କ୍ୟାରିୟର୍ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଟିଭି ଶୋ’ ଏମଟିଭି ସ୍ପିଲଟିସଭିଲା ୭ରୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏକ ଆଘାତ ହେତୁ ତାଙ୍କୁ ଶୋ’ ଛାଡିବାକୁ ପଡିଥିଲା । ସେ ୨୦୧୪ ମିସ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଫାଇନାଲିଷ୍ଟ ଏବଂ ଜଣେ ମଡେଲ୍ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଧନଶ୍ରୀ ବର୍ମା- ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ

ଭାରତୀୟ ଦଳର ଲେଗ୍ ସ୍ପିନର୍ ୟୁଜବେନ୍ଦ୍ର ଚହଲଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଧନଶ୍ରୀ ବର୍ମା ମଧ୍ୟ ଏକ ଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରର ଅଟନ୍ତି । ଯଦିଓ ସେ ଦନ୍ତ ଚିକିତ୍ସକର ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛନ୍ତି, ବୃତ୍ତିରେ ସେ ଜଣେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ୟୁଟ୍ୟୁବର୍ ଏବଂ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ । ଏକ ଅନଲାଇନ୍ ଡ୍ୟାନ୍ସ କ୍ଲାସ୍ ସମୟରେ ଧନଶ୍ରୀ ଏବଂ ଚହଲଙ୍କ ସାକ୍ଷାତ ହୋଇଥିଲା ।

ପ୍ରିୟଙ୍କା ରାଇନା- ସାମାଜିକ କର୍ମୀ

ସୁରେଶ ରାଇନାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଚୌଧୁରୀ ଜଣେ ସଫଳ ପେସାଦାର ମହିଳା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ସାମାଜ ସେବାକୁ ଜୀବନର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପରିଣତ କରିଛନ୍ତି । ସେ ଗାଜିଆବାଦରେ ଥିବା କୃଷ୍ଣ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଆଣ୍ଡ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରୁ ବି.ଟେକ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାମ କରିବାକୁ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଯାଇଥିଲେ । ରାଇନାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ପରେ ସେ ତାଙ୍କ ଝିଅ ଗ୍ରେସିଆଙ୍କ ନାମରେ ଏକ ଏନଜିଓ ଚଳାନ୍ତି, ଯାହାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଗରିବ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ।

ନୁପୁର୍ ନାଗର୍- ଇଞ୍ଜିନିୟର୍

ଭାରତୀୟ ଦଳର ଦ୍ରୁତ ବୋଲର୍ ଭୁବନେଶ୍ୱର କୁମାରଙ୍କ ପତ୍ନୀ ନୁପୁର୍ ନାଗର୍ ନୋଏଡାର୍ ଏକ ଘରୋଇ କଲେଜରୁ ବି.ଟେକ୍ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗ୍ରେଟର ନୋଏଡା ସ୍ଥିତ ଏକ ଏମଏନସି କମ୍ପାନୀରେ ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ।

ସାକ୍ଷୀ ଧୋନି – କମ୍ପାନୀ ମାଲିକ୍

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସାକ୍ଷୀ ଧୋନି ହୋଟେଲ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବିବାହପରେ ସେ ନିଜ ବୃତ୍ତି ଛାଡି ଧୋନି ଏଣ୍ଟରଟେନମେଣ୍ଟ କମ୍ପାନୀରେ ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଧୋନିଙ୍କ କମ୍ପାନୀକୁ ଭଲ ଭାବରେ ପରିଚାଳନା କରୁଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏକ ୱେବ ସିରିଜ ଲଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଯାଉଛି ।

ଦୀପିକା ପଲିକଲ୍- ସ୍କ୍ୱାସ୍ ପ୍ଲେୟାର୍

ସ୍କ୍ୱାସ୍ ଖେଳାଳି ଦୀପିକା ପଲିକାଲ୍ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ କ୍ରିକେଟର ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କ ପତ୍ନୀ । ତାଙ୍କୁ ଅଣ୍ଡର୍- ୧୯ ବର୍ଗରେ ଏକ ନମ୍ବର ମହିଳା ସ୍କ୍ୱାସ୍ ପ୍ଲେୟାର୍ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇଥିଲା । ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱ ମାନ୍ୟତାରେ ଦଶମ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି ।

ଆୟେଶା ମୁଖାର୍ଜୀ- ବକ୍ସର୍

ଶିଖର୍ ଧାୱନ୍ ତାଙ୍କଠାରୁ ୧୦ ବର୍ଷ ବଡ ଆୟେଶା ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି । ଆୟେଶା ମୁଖାର୍ଜୀ ଜଣେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ବକ୍ସର୍ । ଧାୱନ୍ ଆୟେଶାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମଥର ଫେସବୁକରେ ଦେଖିଥିଲେ ଏବଂ ଦେଖିବାପରେ ସେ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମରେ ପଡିଯାଇଥିଲେ ।

ଡୋନା ଗାଙ୍ଗୁଲି- ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ

ବିସିସିଆଇ ସଭାପତି ତଥା ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ସୌରଭ୍ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଡୋନା ଗାଙ୍ଗୁଲି ଜଣେ ବଙ୍ଗୀୟ ଓଡ଼ିଶୀ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ । ସେ କେଳୁଚରଣ ମହାପାତ୍ରଙ୍କଠାରୁ ନୃତ୍ୟ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କର ଏକ ନୃତ୍ୟ ମଣ୍ଡଳୀ ଦୀକ୍ଷା ମଞ୍ଜରୀ ଅଛି ।

ଅଞ୍ଜଳି ତେନ୍ଦୁଲକର-ଡାକ୍ତର୍

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟର ଦିଗଜ୍ ଖେଳାଳୀ ସଚିନ୍ ତେନ୍ଦୁଲକର ନିଜଠାରୁ ୧୧ ବର୍ଷ ବଡ଼ ଅଞ୍ଜଳିଙ୍କୁ ନିଜର ଜୀବନସାଥୀ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଜଣେ ଡାକ୍ତର୍ ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟୀ ବ୍ୟବସାୟୀ ଆନନ୍ଦ ମେହେତା ଏବଂ ଆନ୍ନାବେନ ମେହେତାଙ୍କ ଝିଅ ।

ରିୱା ସୋଲାଙ୍କି-ବିଜେପି ନେତା

ଭାରତୀୟ ଅଲରାଉଣ୍ଡର୍ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା ରିୱା ସୋଲାଙ୍କିଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି । ରିୱା ରାଜକୋଟର୍ ଏଟମିୟା ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଆଣ୍ଡ ସାଇନ୍ସରୁ ମେକାନିକାଲ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କରିଛନ୍ତି । ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି)ର ଜଣେ ନେତ୍ରୀ । ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦେବାର ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ସେ ଗୁଜୁରାଟର କର୍ନି ସେନାର ମହିଳା ଶାଖାର ମୁଖ୍ୟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *