ଦେଶରେ ପୁଣି ଥରେ ଲାଗୁ ହୋଇପାରେ ଲକ୍ଡ଼ାଉନ ! ଜୁଲାଇ ୨୭ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କରିବେ ଆଲୋରନ…

ଦେଶରେ ପୁଣି ଥରେ ଲାଗୁ ହୋଇପାରେ ଲକ୍ଡ଼ାଉନ ! ଜୁଲାଇ ୨୭ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କରିବେ ଆଲୋରନ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଦେଶରେ ଦିନକୁ ଦିନ କରୋନାର ପ୍ରଭାବ ବଢୁଥିବା ଯୋଗୁଁ ସମଗ୍ର ଦେଶ ସମେତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତିତ । ବର୍ତ୍ତମାନ କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରାନ୍ତ ମାମଲା ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛି ତ ଅନ୍ୟ କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରାନ୍ତ ମାମଲା ଅତି ଗମ୍ଭୀର ସ୍ଥିତିରେ ରହିଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏନେଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆସନ୍ତା ଜୁଲାଇ ୨୭ରେ ତିନୋଟି ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବେ । ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମାନଙ୍କ ସହ ଜୁଲାଇ ୨୭ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ବୈଠକର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଛି । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ ମଧ୍ୟ ଏହି ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେବେ । ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ମଧ୍ୟ ଏହି ବୈଠକରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ । ଏହି ବୈଠକରେ କରୋନାର ବଢୁଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାକୁ ଦେଖି କିଛି ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ଥରେ ଲକ୍ଡ଼ାଉନ କରିବା ନିମନ୍ତେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଏହା ହେଉଛି ସପ୍ତମ ବୈଠକ । ଅନଲକ୍-୨ (Unlock-2) ରଣନୀତିର ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଏହି ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ୨୭ ଜୁଲାଇ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସ ଜରିଆରେ ନୋଏଡା, କୋଲକାତା ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇରେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍ଆର୍)ର ତିନୋଟି ନୂତନ ହାଇଲେଭଲ ଲାବୋରେଟୋରୀକୁ ଉଦଘାଟନ କରିବେ । ଭର୍ଚୁଆଲ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସିଏମ୍ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ, ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ଏବଂ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ମଧ୍ୟ ଯୋଗଦେବେ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ୧୬ ଏବଂ ୧୭ ଜୁନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ମହାମାରୀ ସମ୍ପର୍କରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ।

କରୋନା ପରୀକ୍ଷଣକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଶୁକ୍ରବାର ଆସାମ, ବିହାର, ତେଲେଙ୍ଗାନା ଏବଂ ଓଡିଶା ସମେତ ନଅଟି ରାଜ୍ୟକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଥିସହ, ନିଷିଦ୍ଧ ଅଞ୍ଚଳକୁ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବା, ନିଷେଧ ଯୋଜନାକୁ କଡାକଡି ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଏବଂ COVID-19 ମାମଲାର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କ୍ଲିନିକାଲ ପରିଚାଳନା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଉଚିତ ବୋଲି ଦର୍ଶାଯାଇଛି ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, COVID-19 ମହାମାରୀର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରତିରୋଧ ତଥା ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ସମନ୍ୱିତ ରଣନୀତିର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ କ୍ୟାବିନେଟ ସଚିବ ରାଜୀବ ଗୌବାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ଡିଜିଟାଲ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବମାନେ ଏଥିରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ । ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ।

ଦେଶରେ କରୋନାର ସ୍ଥିତି ଦିନକୁ ଦିନ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାରା ଦେଶରେ ୧୩ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ କରୋନା ରୋଗୀ ଅଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ, ଏହି ଭୟଙ୍କର ଭୂତାଣୁ ଯୋଗୁଁ ସାରା ଦେଶରେ ୩୧ ହଜାର ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ଗତ ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରାୟ ୫୦ ହଜାର ମାମଲା ସମ୍ମୁଖକୁ ଆସୁଛି, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ କରୋନା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଭୟଙ୍କର ରୂପ ନେବାକୁ ଯାଉଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *