ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରିଲିଫ୍ ପ୍ରଦାନ କରିବେ ! ପ୍ରତି ମାସରେ ବୃଦ୍ଧମାନଙ୍କୁ ମିଳିବ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା…

ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରିଲିଫ୍ ପ୍ରଦାନ କରିବେ ! ପ୍ରତି ମାସରେ ବୃଦ୍ଧମାନଙ୍କୁ ମିଳିବ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା…

ଯଦିଓ କୋଭିଡ ୧୯ ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେହି ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡୁଥିଲା, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ରୋଜଗାରର କୌଣସି ମାଧ୍ୟମ ନାହିଁ ଏବଂ ପେନସନ୍ ମଧ୍ୟ ମିଳେନାହିଁ ।

ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନରେ ପିତାମାତା ତଥା ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଏବଂ କଲ୍ୟାଣ (ସଂଶୋଧନ) ବିଲ୍ ପାସ୍ କରିପାରନ୍ତି । ଏହି ବିଲରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନିୟମକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ବିଲରେ ବୃଦ୍ଧ ପିତାମାତା ଏବଂ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ଆହୁରି ମଜବୁତ୍ କରାଯାଇଛି ।

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ସୋମବାର ଠାରୁ ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ ପିତାମାତା ଏବଂ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ (ସଂଶୋଧନ) ବିଲ୍ ୨୦୧୯ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ବୋଲି ଆଲୋଚନା କରାଯାଉଛି । ବାସ୍ତବରେ ଏହି ବିଲ୍ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ସରକାରଙ୍କ ଏଜେଣ୍ଡା ଉପରେ ରହିଆସିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସରକାର ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭରେ ଏହା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ବିଲ୍ ବିଷୟରେ ଜଣାଇବୁ ।

ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏହି ନିୟମ ପାସ୍ କରାଯାଇଥିଲା

ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଅର୍ଥାତ୍ କରୋନା ଆରମ୍ଭ ହେବାର ଚାରି ମାସ ପୂର୍ବରୁ ପିତାମାତା ଏବଂ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ କଲ୍ୟାଣ ବିଲ୍ କ୍ୟାବିନେଟରେ ପାରିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ବିଲର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ପିତାମାତା ଏବଂ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାରେ ରଖିବାକୁ ରୋକିବା । ଏହି ବିଲରେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ଖାଦ୍ୟ, ପାନୀୟ ଏବଂ ରହିବା ସହିତ ସେମାନଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି । କରୋନା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଚଳିତ ଅଧିବେଶନରେ ଏହି ବିଲର ଗୁରୁତ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

କି ପ୍ରକାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି

ଏହି ବିଲରେ ପିଲାମାନଙ୍କର ପରିସର ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ପିଲା, ନାତି ନାତୁଣୀ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ (୧୮ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇ ନାହିଁ) । ସାବତ ସନ୍ତାନ, ପୋଷ୍ୟ ସନ୍ତାନ ଏବଂ ନାବାଳକ ପିଲାମାନଙ୍କର ଆଇନଗତ ଅଭିଭାବକ ମଧ୍ୟ ଏହି ବିଲରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଅଭିଭାବକମାନେ ପ୍ରତି ମାସରେ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ପାଇବେ

ଯଦି ଏହି ବିଲ୍ ପାରିତ ହୁଏ, ତେବେ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ଏବଂ ବୃଦ୍ଧ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ଏକ ମାସରେ ଦଶ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଜୀବନଧାରଣ ଏବଂ ପିତାମାତାଙ୍କ ଆୟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ପରିମାଣ ସରକାର ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଟଙ୍କା ଦେବାର ସମୟ ୩୦ ଦିନରୁ ୧୫ ଦିନକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *