କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଚେତାବନୀ “ଦେଶ ବିପଦରେ ଅଛି” ! କରୋନା ଭୂତାଣୁର ବିଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ମଣିଷକୁ ବଞ୍ଚିବାକୁ ଦେଉନାହିଁ ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଚେତାବନୀ “ଦେଶ ବିପଦରେ ଅଛି” ! କରୋନା ଭୂତାଣୁର ବିଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ମଣିଷକୁ ବଞ୍ଚିବାକୁ ଦେଉନାହିଁ ।

କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରୀ କୁ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଚିନ୍ତା ପ୍ରକାଶ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମଗ୍ର ଦେଶ ବିପଦରେ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ କେହି ଅବହେଳା କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମଙ୍ଗଳବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ୧୦ଟି ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରୁ ୮ଟି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର । ଦିଲ୍ଲୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ୧୦ଟି ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଜିଲ୍ଲା ଭାବରେ ଅଛି । ଲୋକମାନେ ସାବଧାନ ହେବା ଉଚିତ୍ । ଆଗାମୀ ସମୟରେ କରୋନା ଅଣାୟତ୍ତ ହୋଇପାରେ ।

ଦେଶରେ କରୋନାର ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେବା ନେଇ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ରାଜେଶ୍ ଭୂଷଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ୧୦ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ରହିଛି ସେଗୁଡିକ ହେଲା ପୁଣେ (୫୯,୪୭୫), ମୁମ୍ବାଇ (୪୬,୨୪୮), ନାଗପୁର (୪୫,୩୨୨), ଥାନେ (୩୫,୨୬୪), ନାଶିକ (୨୬,୫୫୩), ଆଉରଙ୍ଗାବାଦ (୨୧,୨୮୨), ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ନାଗରୀୟା (୧୬,୨୫୨), ନାନ୍ଦେଡ (୧୫,୧୭୧), ଦିଲ୍ଲୀ (୮,୦୩୨) ଏବଂ ଅହମ୍ମଦନଗର (୭,୯୫୨) ।

ନୀତି ଆୟୋଗ ସଦସ୍ୟ ଭି.କେ.ପାଲ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଏକ ଗୁରୁତର ଏବଂ ବିପଜ୍ଜନକ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଇ ଗତି କରୁଛୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମଗ୍ର ଦେଶ ବିପଦରେ । ତେଣୁ ଭୂତାଣୁ ଶୃଙ୍ଖଳା ଭାଙ୍ଗିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଆମକୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଉଦ୍ୟମ କରିବାକୁ ପଡିବ । ସେ ଡାକ୍ତରଖାନା ଏବଂ ଆଇସିୟୁ ସହ ଜଡିତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଏବଂ ଆମକୁ ସବୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରଖିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ଯଦି ଏହି ପରି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ସମସ୍ୟା ବଢ଼ିଚାଲେ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ ।

ଲୋକଙ୍କ ଅବହେଳା କରୋନା ବଢୁଥିବାର କାରଣ ବୋଲି ଦର୍ଶାଯାଇଛି । ଅଧିକାଂଶ ରାଜ୍ୟରେ ଆଇସୋଲେସନ୍ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ହେଉନାହିଁ । ଲୋକଙ୍କୁ ଘରେ ଆଇସୋଲେସନ୍ ରହିବାକୁ କୁହାଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ତଦାରଖ କରାଯାଉନାହିଁ । ତତ୍ ସହିତ, ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ଯୋଗାଯୋଗ ଅନୁସନ୍ଧାନ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଏହି ସବୁ କାରଣରୁ ମାମଲା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ପଞ୍ଜାବ, ଛତିଶଗଡ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ତାମିଲନାଡୁ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ଗୁଜୁରାଟ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀରେ ନୂଆ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମାମଲା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢ଼ିଛି । ହାରାହାରି ସଂକ୍ରମଣ ହାର ବୃଦ୍ଧିର ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି । ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୨୩.୪୪%, ପଞ୍ଜାବରେ ୮.୮୨%, ଛତିଶଗଡରେ ୮.୨୪% ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ୭.୮୨% ହାରରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ।

ଦେଶରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୫୩,୧୨୫ଟି ନୂଆ ମାମଲା ହୋଇଛି । ୪୧,୨୭୨ ରୋଗୀ ସୁସ୍ଥ ହେବା ସହ ୩୫୫ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ୧.୨୧ କୋଟି ଲୋକ କୋରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ । ୧.୧୪ କୋଟି ଲୋକ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଛନ୍ତି । ୫.୪୯ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି ।

ବଢୁଥିବା କରୋନା ମାମଲାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସରକାର ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏପ୍ରିଲ ୧ରୁ ୪୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯିବର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ଲୋକଙ୍କୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଟୀକାକରଣ କରିବା ସରକାରଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏହି ରୋଗକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *