କରୋନାର ଭୟାବହତ ମଧ୍ୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ହାରକୁ ରୋକିବା ନିମନ୍ତେ ଏଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକାର କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଫଳପ୍ରଦ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି !

କରୋନାର ଭୟାବହତ ମଧ୍ୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ହାରକୁ ରୋକିବା ନିମନ୍ତେ ଏଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକାର କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଫଳପ୍ରଦ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି !

ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ – ଏଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକାର କରୋନା ଟିକାର ଏକ ଡୋଜରେ ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କାକୁ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରେ । ପବ୍ଲିକ ହେଲଥ ଇଂଲଣ୍ଡ (PHE) ସୋମବାର ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ – ଏଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ନୂତନ ତଥ୍ୟ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଏହି ଦାବି କରିଛି । ଏହି ଟୀକାକରଣର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକୁ ବିଚାରକୁ ନେଇ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ୪୦ ବର୍ଷରୁ କମ ଲୋକଙ୍କୁ ଏଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ଟିକା ନ ଦେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ ।

ନୂତନ ବିଶ୍ଳେଷଣ ଅନୁଯାୟୀ, ଫାଇଜର ବାୟୋନଟେକ ଟିକାର ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁକୁ ୮୦ ପ୍ରତିଶତକୁ ରୋକିପାରେ, ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ପରେ ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ୯୭ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରେ । ଭାରତରେ “ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ” ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିବା କୋଭିଶିଲ୍ଡ ଟିକା ହେଉଛି ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ – ଏଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ଟିକାର ଲାଇସେନ୍ସପ୍ରାପ୍ତ ସଂସ୍କରଣ ।

ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଡିସେମ୍ବରରୁ ଏପ୍ରିଲ ମଧ୍ୟରେ ସମାନ ମାମଲା ଦେଖିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ଟୀକାକରଣର ୨୮ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ରୋଗୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଟିକା ନେଇନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଏଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକାର ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ୫୫% ଲୋକଙ୍କୁ ରକ୍ଷା କରିଥିଲାବେଳେ ଫାଇଜରର ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ୪୪% ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଥିଲା ।

ଇଂଲଣ୍ଡର ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ଟିକାର ପ୍ରଭାବ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ । ଟିକାର ଏକକ ମାତ୍ରା ଡୋଜ ମୃତ୍ୟୁହାର ବିରୁଦ୍ଧରେ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ବଞ୍ଚାଇବା ସହିତ ସମାନ ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରାୟ ଏକ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ଯେଉଁମାନେ ଟୀକାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ନେଇଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଫାଇଜର – ବାୟୋନଟେକ ଟୀକା ମୃତ୍ୟୁର ଆଶଙ୍କା ୬୯ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହ୍ରାସ କରିଥିଲା ​​।

ଅନ୍ୟ ଏକ ଡାଟାସେଟକୁ ଆଧାର କରି ଇଂଲଣ୍ଡର ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ କହିଛି ଯେ, ଫାଇଜର – ବାୟୋନଟେକ ଟିକାର ଉଭୟ ଡୋଜ ୮୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ଲୋକଙ୍କ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ଆଶଙ୍କାକୁ ୯୩ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିପାରେ ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ – ଏଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା ଟିକା ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ସମସ୍ୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ୪୦ ବର୍ଷରୁ କମ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଟିକା ନେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲା ।

ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବାର ଏହି ସମସ୍ୟା ୧୮ ରୁ ୯୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୧୪୧ ମହିଳା ଏବଂ ୧୦୦ ଜଣ ପୁରୁଷଙ୍କ ଠାରେ ଦେଖାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହାର ମୋଟ ମୃତ୍ୟୁହାର ମଧ୍ୟ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ୪୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ନେବା ପରେ ପାର୍ଶ୍ୱପ୍ରତିକ୍ରିୟାର କେବଳ ୬ଟି ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା ।

ଏହାପରେ ବ୍ରିଟେନର ମେଡିସିନ ଏବଂ ହେଲଥ କେୟାର ପ୍ରଡକ୍ଟ ରେଗୁଲେଟୋରୀ ଏଜେନ୍ସିର ମୁଖ୍ୟ ଜୁନ୍ ରେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଟିକା ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନାର ସାଂଘାତିକ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି । ଏହି ଅନୁପାତ ଯୁବପିଢ଼ି ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ସନ୍ତୁଳିତ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *