ପୁଣିଥରେ ବଦଳିଲା କରୋନାର ଲକ୍ଷଣ ! କିପରି ଶୀଘ୍ର ଲକ୍ଷଣ ଚିହ୍ନିବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା…

ପୁଣିଥରେ ବଦଳିଲା କରୋନାର ଲକ୍ଷଣ ! କିପରି ଶୀଘ୍ର ଲକ୍ଷଣ ଚିହ୍ନିବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା…

ଦେଶରେ ପୁଣି ଥରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ପାଇଁ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଦେଶରେ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଚାଲିଛି । ଯେତେବେଳେ ୨୦୨୧ର ଆରମ୍ଭରେ ଏହାର ଟୀକା ଆସିଲା, ଲାଗିଲା ଯେ ଏହି ବର୍ଷ କିଛି ନୂଆ ଆଶା ସହ ଆସିଛି । କିନ୍ତୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ଶେଷରୁ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ପୁଣି ଥରେ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି । ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୨ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ କରୋନା ଭୂତାଣୁରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାଯାଇଛି । ଏହା କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହା କରୋନା ଭୂତାଣୁଙ୍କର ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ରୂପ, ଅର୍ଥାତ ଏକ ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍, ଯାହା ଆହୁରି ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଜ୍ଜ୍ଵନକ କିନ୍ତୁ ଏହି ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

ଯଦିଓ ‘କୋଭିଡ-୧୯’ର ଲକ୍ଷଣ ସାଧାରଣ କାଶ, ଜ୍ୱର, ଥଣ୍ଡା, ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସରେ ଅସୁବିଧା ହେବା, ସ୍ୱାଦ କିମ୍ବା ଗନ୍ଧ ନ ଜାଣିପାରିବା, ମାଂସପେଶୀରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଶରୀରରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ଗଳା ଫୁଲିବା, ବୋଲି ପ୍ରମାଣ ମିଳିଛି । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଥିରେ ବିଭିନ୍ନ ନୂଆ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଉଛି ।

କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣର ନୂତନ ଲକ୍ଷଣ –

ପାଟି ଶୁଖିବା

କରୋନା ଜୀବାଣୁଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ସବୁ ବୟସର ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରୁଛି । ଲୋକଙ୍କଠାରେ ବିଭିନ୍ନ ନୂଆ ପ୍ରକାରର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଉଛି । ଏହା କୁହାଯାଉଛି ଯେ ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟକ୍ତିର ଲାଳ ତିଆରି କରିବାର କ୍ଷମତା ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଉଛି । ଜଣେଇ ରଖୁଛୁ ଯେ ଲାଳ ଆମ ପାଟିକୁ ଖରାପ ଜୀବାଣୁରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ । ଏଥିସହ, ଏହି ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଖାଦ୍ୟ ଚୋବାଇବା କିମ୍ବା ସଠିକ୍ ଭାବରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବା କଷ୍ଟ ପାଇଥାନ୍ତି । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ କରୋନା ହୋଇଛି । ତେବେ ଆପଣ ଅନୁଭବ କରିବେ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଗଳା ବାରମ୍ବାର ଶୁଖିଯାଉଛି ।

ବଧିରତା –

ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲକ୍ଷଣ ହେଉଛି ବଧିରତା । ଆଜ୍ଞା ହଁ, ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନରେ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ମଧ୍ୟ ବଧିରତାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ।

ଅନେକ ଲକ୍ଷଣ

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ମାଂସପେଶୀରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଚର୍ମ ରୋଗ, ଖରାପ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି, ପେଟ ବ୍ୟଥା ଏବଂ କଞ୍ଜକଟିଭାଇଟିସ୍ ବା ଗୋଲାପୀ ଆଖି, ଯାହା କ୍ୱଚିତ ଦେଖାଯାଏ ଏବଂ ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ସହିତ ଅଧିକ ସାଧାରଣ ହୋଇପାରେ । ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡଙ୍କ ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ରେରେ ଜ୍ୱର, ମାଂସପେଶୀରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଶୁଖିଲା କାଶ ଏବଂ ସ୍ଵାଦ ନଷ୍ଟ ହେବା ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଉଛି । କଞ୍ଜକ୍ଟିଭାଇଟିସ୍ ବ୍ୟତୀତ ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ଘା’, ପେଟ ଖରାପ, ଆଙ୍ଗୁଠିର ରଙ୍ଗରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଉଛି ।

ଦ୍ରୁତ ଭାବରେ ବ୍ୟାପୁଛି କୋରୋନା

ନୂତନ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, କେଣ୍ଟ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ କିମ୍ବା ବ୍ରିଟିଶ୍ ଭ୍ୟାରିଏଣ୍ଟ B.1.1.7 ଅତିଶୀଘ୍ର ବିସ୍ତାର ଲାଭ କରୁଛି । ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ରୋଗୀ ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନରେ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ, ଜଣେ ରୋଗୀ ୩୦-୪୦ ପ୍ରତିଶତଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରୁଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏଥର ୮୦-୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରନ୍ତି ।

କରୋନା ପଜିଟିଭି ହେଲେ କଣ କରିବା ଉଚିତ୍

ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ କୋରୋନା ହୋଇଯାଏ ତେବେ ପ୍ରଥମେ ନିଜକୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ଠାରୁ ଅଲଗା କରନ୍ତୁ । କାହାକୁ ଭେଟନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଔଷଧ ନିଅନ୍ତୁ । ଏହାଛଡା ଭଲ ଡ଼ାଏଟ୍ ନିଅନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *