ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ କ୍ରିକେଟର ସର୍ବ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଖେଳାଳି ଥିଲେ…..

ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ କ୍ରିକେଟର ସର୍ବ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଖେଳାଳି ଥିଲେ…..

ଯେତେବେଳେ ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ଇଡେନ ଗାର୍ଡେନରେ ୭ ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ, ସ୍ବାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ କ୍ରିକେଟର ସର୍ବ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଖେଳାଳି ଥିଲେ ।

ଆମେ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ନାମ ନେବା ମାତ୍ରେ ଏକ ମହାନ ତଥା ଜୀବନ୍ତ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱର ଚିତ୍ର ଆମ ଆଖି ଆଗରେ ଆସିଯାଏ କିନ୍ତୁ ବୋଧ ହୁଏ ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ବିବେକାନନ୍ଦ କ୍ରିକେଟକୁ ଭଲ ପାଉଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଜୀବନରେ, ସେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଖେଳରେ ନିଜର ଦକ୍ଷତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ସେ ଜଣେ ଭଲ ବୋଲର ଥିଲେ, ଏକ କଷ୍ଟଦାୟକ ମ୍ୟାଚ୍ ସମୟରେ ସେ ଦଳର ଅର୍ଦ୍ଧରୁ ଅଧିକ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ପାଭିଲିୟନକୁ ପଠାଇଥିବାର ସତ୍ୟରୁ ଏହା ଜାଣିହେବ । ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ କ୍ରିକେଟ ସହିତ ଜଡିତ ଅଧିକ ତଥ୍ୟ କହିବୁ ।

ସୂାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ୧୮୮୦ ଦଶକରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳୁଥିଲେ । ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ସେ ନରେନ୍ଦ୍ରନାଥ ଦତ୍ତ ନାମରେ ପରିଚିତ ହେଲେ । ସେହି ସମୟରେ ସେ କଲିକତାର ତିହାସିକ ଇଡେନ୍ ଗାର୍ଡେନ୍ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଖେଳିବା ବେଳେ ସାତୋଟି ୱିକେଟ୍ ନେଇଥିଲେ । ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ୧୮୮୪ ମସିହାରେ କଲିକତା କ୍ରିକେଟ୍ କ୍ଲବ୍ ଏବଂ ଟାଉନ୍ କ୍ଲବ୍ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା । ସୂାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ ଅର୍ଥାତ ନରେନ୍ଦ୍ରନାଥ ଦତ୍ତ ସେହି ସମୟରେ ଟାଉନ୍ କ୍ଲବ ପାଇଁ ଖେଳୁଥିଲେ ।

ଟାଉନ କ୍ଲବରୁ ଚମତ୍କାର ବୋଲିଂ କରୁଥିବାବେଳେ ସେ କୋଲକତା କ୍ରିକେଟ୍ କ୍ଲବର ୭ ଜଣ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ମାନଙ୍କୁ ପାଭିଲିଅନର ରାସ୍ତା ଦେଖାଇଥିଲେ । ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା, ଯେ ସେହି ସମୟରେ କଲିକତାରେ ଏହି ଖେଳଟି ବହୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇପାରିଥିଲା, ଯାହା ବ୍ରିଟିଶ ମାନଙ୍କର ଏକ ଗୋଡ଼ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୋଇଥିଲା ।

ଇଡେନ୍ ବଗିଚାର ପୁସ୍ତକ ଗୁଡ଼ିକରେ ଉଲ୍ଲେଖ ହୋଇଛି

ସୂାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦଙ୍କ ଏହି କ୍ରିକେଟ୍ ମ୍ୟାଚ୍ କଲିକତାର ଇଡେନ୍ ଗାର୍ଡେନ୍ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ସହ ଜଡିତ କିଛି ପୁସ୍ତକରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି । ଇଡେନ୍ ଗାର୍ଡେନ୍ସକୁ ଭାରତର କ୍ରିକେଟର ମକ୍କା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନ କାଳରେ ଏହା ବ୍ରିଟେନ ବାହାରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ କ୍ରିକେଟ୍ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା । ବ୍ରିଟିଶ ରାଜୁତି ସମୟରେ କୋଲକାତା କ୍ରିକେଟ୍ କ୍ଲବ ଏଠାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, ଏହାର ଉତ୍ତରରେ ବଙ୍ଗଳା ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ସେଠାରେ ଟାଉନ କ୍ଲବ୍ର ଲୋକ ମାନେ ସତ୍ୟଜିତ ରାୟ ଦାଦାଙ୍କ ଟାଉନ କ୍ଲବ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲା ।

ଯେଉଁ ଟାଉନ୍ କ୍ଲବ୍ ପାଇଁ ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳୁଥିଲେ, ସେ ଭାରତର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସତ୍ୟଜିତ ରାୟଙ୍କ ଜେଜେବାପା ଶାର୍ଦ୍ଦନଜନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ଅଂଶ ମହମ୍ମଦ ଶାମି ମଧ୍ୟ କୋଲକାତାର ଟାଉନ କ୍ଲବରୁ ଖେଳିଛନ୍ତି ।

ତେବେ ନରେନ୍ଦ୍ରନାଥ ଦତ୍ତ କ୍ରିକେଟ୍ ପଡ଼ିଆରେ କ୍ୟାରିୟର କରିନାହାଁନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଗୁରୁ ସ୍ବାମୀ ରାମକୃଷ୍ଣ ପରମହଂସଙ୍କ ପ୍ରେରଣା ସହିତ ସେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଜଗତରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ । ନରେନ୍ଦ୍ର ନାଥ ବିବେକାନନ୍ଦ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଭାରତର ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ ଜ୍ଞାନର ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରି ଇତିହାସରେ ଅମର ହୋଇଗଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *