ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ସେହିଦିନ କିନ୍ତୁ ଦିସାଙ୍କ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ କାହିଁକି ହେଲା ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ ? ଏହିପରି ୭ଟି ଗମ୍ଭୀର ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ।

ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ପ୍ରଥମେ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଏହା ଉପରେ ବୟାନ ଦେଇଥିଲେ। ତା’ପରେ ମାମଲା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ବିହାର ସରକାର ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ମାମଲାଟି ସିବିଆଇ ପାଖରେ ପହଂଚି ଥିଲା। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଅନେକ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହିପରି ସାତଟି ବଡ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଯାହା ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତ ଏବଂ ଦିଶା ସାଲିଆନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସହ ଜଡିତ ଅଛି। ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରି ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ତାଙ୍କୁ ପଚରାଯାଇଛି ।

Google

ପ୍ରଶ୍ନ – ୧ ଦିଶା ସାଲିଆନ୍ ୯ ଜୁନ୍ ସକାଳ ୨ ଟାରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ୧୧ ଜୁନରେ ତାଙ୍କ ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ କାହିଁକି କରାଯାଇଥିଲା?

ଉତ୍ତର- ମାମଲାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଥିବା ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ ପୂର୍ବରୁ କୋଭିଡ -୧ର ପରୀକ୍ଷା ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା । ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ ପାଇଁ ଦିଶାଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା । ପରେ କୋଭିଡ-୧୯ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା । ୨୪ ଠାରୁ ୩୬ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଆସିଥିଲା । ସେତେବେଳକୁ ତାଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ଡେଡ୍ ବୋଡି ରୁମରେ ରଖାଯାଇଥିଲା । କୋଭିଡ -୧୯ ପରୀକ୍ଷା ନେଗେଟିଭ ଆସିବା ପରେ ଦିଶାଙ୍କ ମୃତ ଦେହର ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ ୧୧ ଜୁନରେ କରାଯାଇଥିଲା ।

Google

ପ୍ରଶ୍ନ ୨ – ଦିଶା ସାଲିଆନଙ୍କ ଭେଜିନାଲ୍ ସ୍ୱାବ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଯାଇଥିଲା । ସେ ବିଷୟରେ କଣ ହେଲା ।

ଉତ୍ତର- ସାଲିନାଙ୍କ FSL (ଫୋରେନସିକ୍ ସାଇନ୍ସ ଲାବୋରେଟୋରୀ) କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଯୋନୀ ସ୍ୱାବ ନେଇଥିଲା । ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ୍ ଏହି ରିପୋର୍ଟଟିକୁ ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଛି । ସେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏହି ରିପୋର୍ଟକୁ ଦାଖଲ କରିବାକୁ FSLକୁ କହିଛନ୍ତି ।

Google

ପ୍ରଶ୍ନ ୩ – ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତଙ୍କର ୧୪ ଜୁନରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । କଣ ପାଇଁ ସେହି ଦିନ ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ କରାଯାଇଥିଲା ?

ଉତ୍ତର- ପୋଲିସ୍ ଅଧିକାରୀ ପଚରାଉଚରା ପାଇଁ ଆମ ପାଖକୁ ଆସି ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ, ତେଣୁ ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ ସେହିସମୟରେ କରାଯାଇଥିଲା । ଏପରି କୌଣସି ନିୟମ ନାହିଁ ଯେ ରାତିରେ ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।

Google

ପ୍ରଶ୍ନ ୪ – ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମକୁ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ କରିବାକୁ କଣ ପାଇଁ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍ ଅନୁମତି ଦେଲେ ?

ଉତ୍ତର- ୧୭୬ CRPC ଅଧୀନରେ ଥିବା ମାମଲାଗୁଡ଼ିକରେ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟଙ୍କ ଅନୁମତି ଆବଶ୍ୟକ, ଯେପରିକି ହେପାଜତ ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତ୍ୟୁ, ଦଙ୍ଗା ଇତ୍ୟାଦିରେ । ଏହି ମାମଲା ୧୭୪ CRPC ଅଧୀନରେ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ପୋଲିସର ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମର କ୍ଷମତା ଅଛି ଏବଂ ପୋଲିସର ପଚରାଉଚରା ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ କରାଯାଇଥାଏ ।

Google

ପ୍ରଶ୍ନ ୫ – ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ ସମୟରେ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତଙ୍କ ପରିବାରରୁ କିଏ ସେଠାରେ ଥିଲେ?

ଉତ୍ତର- ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ ସମୟରେ ପରିବାରରୁ କିଏ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ଆମର ମନେ ନାହିଁ । ପୋଲିସ୍ ତାଙ୍କ ଭଉଣୀର ଏକ ଦସ୍ତଖତ ବିବୃତ୍ତି ନେଇ ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲା । ପରେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ଭିଣେଇ ଏଡିଜି ହରିୟାଣା ପୋଲିସ୍ ଓ ଭଉଣୀ ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ ସେଣ୍ଟରକୁ ଆସିଥିଲେ ।

Google

ପ୍ରଶ୍ନ ୬ – ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ ରିପୋର୍ଟରେ ଲିଗାଚର ମାର୍କ ଥିଲା । ତେବେ ଏହାକୁ କାହିଁକି କ୍ଷତ କୁହାଗଲା ନାହିଁ ?

ଉତ୍ତର – ଯଦି ଆପଣ ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ ରିପୋର୍ଟର ସ୍ତମ୍ଭ ୧୭କୁ ପଢ଼ନ୍ତି ତେବେ ଏଥିରେ ଲିଗାଚର ମାର୍କ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି । ଏଥିସହ କୌଣସି ଆହତ ହୋଇନାଥିଲା ।

Google

ପ୍ରଶ୍ନ ୭ – ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ପରି ଅସ୍ୱାଭାବିକ ମୃତ୍ୟୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ ୨ରୁ ୩ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ନେଇଥାଏ କିନ୍ତୁ ୯୦ ମିନିଟରେ ତାଙ୍କର ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ କିପରି ସମାପ୍ତ ହେଲା ?

ଉତ୍ତର – ଏକ ସାଧାରଣ ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ ସର୍ବନିମ୍ନ ଏକ ଘଣ୍ଟା ନେଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ କୌଣସି ସମୟ ସୀମା ନାହିଁ । ଦେଢ଼ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆମେ ଏହି ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ କରିଥିଲୁ ଏବଂ ଶରୀରକୁ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଭିସେରାକୁ ସୁରକ୍ଷିତରେ ରଖିଥିଲୁ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*