କୋଚଙ୍କ ଝିଅଙ୍କୁ ହିଁ ପସନ୍ଦ କରୁଥିଲେ ସୁରେଶ ରୈନା । ରୈନାଙ୍କ ସାଙ୍ଗରେ ରହିବା ପାଇଁ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଛାଡ଼ିଦେଇଥିଲେ ବହୁମୂଲ୍ୟ ଚାକିରୀ !

କୋଚଙ୍କ ଝିଅଙ୍କୁ ହିଁ ପସନ୍ଦ କରୁଥିଲେ ସୁରେଶ ରୈନା । ରୈନାଙ୍କ ସାଙ୍ଗରେ ରହିବା ପାଇଁ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଛାଡ଼ିଦେଇଥିଲେ ବହୁମୂଲ୍ୟ ଚାକିରୀ !

ସୁରେଶ ରୈନାଙ୍କ କ୍ରିକେଟ କ୍ୟାରିଅରର ପ୍ରାରମ୍ଭ ୨୦୦୫ ମସିହାରେ ହୋଇଥିଲା । ତାଙ୍କୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ୱାନଡ଼େ ଖେଳିବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ୨୦୦୬ ମସିହାରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ଟି-୨୦ ଏବଂ ୨୦୧୦ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ଟେଷ୍ଟରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ । ରୈନା ଗତ ୨୦୧୮ ଜୁଲାଇରେ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିଥିଲେ ।

Google

ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗର ଷ୍ଟାର୍ ଖେଳାଳୀ ସୁରେଶ ରୈନା ଆଜିକାଲି କ୍ରିକେଟ ଜଗତକୁ ଫେରିବାର ଜୋରଦାର ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛନ୍ତି । ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ତାଙ୍କର ଭିଡ଼ିଓ ବାରମ୍ବାର ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । କିନ୍ତୁ କିଛି ଦିନ ତଳେ ସେ ୠଷଭ ପନ୍ତଙ୍କ ସହିତ ଖେଳ ଅଭ୍ୟାସ କରୁଥିବାର ଦେଖାଯାଇଥିଲେ । ରୈନାଙ୍କୁ ମିଷ୍ଟର ଆଇପୀଏଲ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥାଏ । ଏହି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଖେଳାଳୀ ଇଂଜିନିୟରିଂ କରୁଥିବା ଝିଅକୁ ଖୁବ୍ ପସନ୍ଦ କରୁଥିଲେ । ରୈନା ପ୍ରିୟଙ୍କା ଚୌଧୁରୀଙ୍କୁ ୩ ଅପ୍ରେଲ ୨୦୧୫ରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ପ୍ରିୟଙ୍କା ଇଂଜିନିୟରିଂ କରିସାରିଥିଲେ ।

Google

ରୈନାଙ୍କ ଲୋଭଷ୍ଟୋରୀ ବହୁତ ପୁରୁଣା ଅଟେ । ରୈନା ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ବାସିନ୍ଦା ଅଟନ୍ତି । ରୈନାଙ୍କ ପିତା ତ୍ରିଲୋକଚନ୍ଦ ରୈନା ସେନାରେ ଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କ ପିତା ସତପାଳ ଶର୍ମା ମୁରାଦ ନଗରରେ ଏକ କଲେଜରେ ଶିକ୍ଷକ ସହିତ ଖେଳ ଶିକ୍ଷକ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ । ଏପରି କୁହାଯାଏ ଯେ ରୈନା ପିଲାଦିନରୁ ତାଙ୍କ ପାଖରୁ ହିଁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କ ଘରର ନାମ ଗୁଡ୍ଡନ ଅଟେ । ସେମାନେ ଦୁହେଁ ସାଙ୍ଗ ଥିଲେ ଏବଂ ସେହି ବନ୍ଧୁତା ପ୍ରେମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ତା’ପରେ ୨୦୧୫ରେ ଦୁହେଁ ବିବାହ କରିଥିଲେ ।

Google

ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରିୟଙ୍କା ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ସେକ୍ଟରରେ କାମ କରୁଥିଲେ । ଇଂଜିନିୟରିଂ ପରେ ସେ ଆଇଟୀ ପ୍ରୋଫେଶନଲ ରୂପରେ ନିଜର କ୍ୟାରିଅର ବନାଇଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଦରମା ମଧ୍ୟ ଲକ୍ଷେରୁ ଅଧିକ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ରୈନାଙ୍କ ସହିତ ଭାରତରେ ରହିବା ପାଇଁ ସେ ଚାକିରୀ ଛାଡ଼ି ଦେଇଥିଲେ । ରୈନା ଏବଂ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଭାରତରେ ବେଟୀ ଗ୍ରୋସିୟା ନାମରେ ଚେରୀଟି ଫାଉଣ୍ଡେସନ ବନାଇଥିଲେ । ଏହା ଗରିବ ମାଁ ଏବଂ ପିଲାଙ୍କର ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ପ୍ରିୟଙ୍କା ମହିଳାଙ୍କର ଗର୍ଭାବସ୍ଥା ସମୟରେ ଖାଇବା ପିଇବା ବିଷୟରେ ସଚେତନ କରିବାର କାମ ମଧ୍ୟ କରନ୍ତି ।

Google

ରୈନାଙ୍କ କ୍ରିକେଟ କ୍ୟାରିଅରର ଆରମ୍ଭ ୨୦୦୫ରେ ହୋଇଥିଲା । ତାଙ୍କୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ୱାନଡ଼େ ଖେଳିବାକୁ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ୨୦୦୬ ମସିହାରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ଟି-୨୦ ଏବଂ ୨୦୧୦ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ଟେଷ୍ଟରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ । ରୈନା ଗତ ୨୦୧୮ ଜୁଲାଇରେ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିଥିଲେ । ସେ ୧୮ଟି ଟେଷ୍ଟ, ୨୨୬ ୱାନଡେ ଏବଂ ୬୮ ଟି-୨୦ରେ ନଜର ଆସିଛନ୍ତି । ରୈନା ଆଇପୀଏଲରେ ୧୯୩ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଛନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ସେ ହାରାହାରି ୩୩.୩ ରୁ ୫୩୬୮ ରନ୍ ବନାଇଛନ୍ତି । ସେ ବିରାଟ କୋହଲୀଙ୍କ ପରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ରନ୍ ବନାଇଥିବା କ୍ରିକେଟର ହେଉଛନ୍ତି ରୈନା ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *