ନିର୍ଭୟା କେସ: ଫାଶୀର ନୂତନ ତାରିଖ ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଦେଇଛି ସବୁଜ ସଂକେତ ।

ନିର୍ଭୟାଙ୍କ ଦୋଷୀମାନଙ୍କୁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଫାଶୀ ଦଣ୍ଡ ବିଧାନ ଦେବା ନିଷ୍ପତ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ଶୁଣାଣି କରି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ନୂତନ ମୃତ୍ୟୁ ଦଣ୍ଡ ବିଧାନ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଅଦାଲତ ନିଜର ଆଦେଶରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ତିହାର ପ୍ରଶାସନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଫାଶୀର ନୂତନ ତାରିଖ ଜାରି କରିବା ପାଇଁ ଅଧିବେଶନ ଅଦାଲତ (Session court)ରେ ଆବେଦନ ଦାଖଲ କରିପାରିବ । ଏହା ସହିତ ଅଦାଲତ ଚାରୋଟି ଯାକ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରି ତାଙ୍କର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଫାଶୀର ମାମଲା ନିଜ ପାଖରେ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ନେଇ ଫେବୃୟାରୀ ୧୩ରେ ଆଗାମୀ ଶୁଣାଣି ହେବ ।

ଗତ ଶୁଣାଣିରେ କୋର୍ଟରେ ହୋଇଥିଲା ଏହି ଯୁକ୍ତିତର୍କ :

Google

ଗତ ଶୁଣାଣିରେ ଜଷ୍ଟିସ ଆର ଭାନୁମତୀ, ଜଷ୍ଟିସ ଅଶୋକ ଭୂଷଣ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ ଏ. ଏସ୍. ବୋପନ୍ନାଙ୍କ ଦୋଷୀମାନଙ୍କୁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଫାଶୀ ଦେବା ପକ୍ଷରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଆବେଦନ ଉପରେ ହଠାତ ଏହି ଶୁଣାଣିକୁ ଅଟକାଇ ଦିଆଗଲା ଏବଂ ଦୋଷୀମାନଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସାତ ଦିନର ସମୟସୀମା ମଧ୍ୟରେ ଆଇନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବିକଳ୍ପ ପନ୍ଥାର ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଗଲା ।

ଆଡଲତ, କେନ୍ଦ୍ର ତରଫରୁ ସାଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ତୁଷାର ମେହତାଙ୍କ ଦୋଷୀମାନଙ୍କୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରିବା ଅଗ୍ରାଧିକାରକୁ ବାଦ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ମାମଲାରେ ଆହୁରି ବିଳମ୍ବ ହୋଇପାରେ । ଏହି ମାମଲା ସମ୍ପର୍କିତ ବିଶେଷ ସୂଚନା ଫେବୃୟାରୀ ୧୧ରେ ଜାଣିପାରିବୁ ଏବଂ ସେତେବେଳେ ଜଣାପଡିବା ଯେ, ଦୋଷୀମାନଙ୍କୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରିବା ଦରକାର କି ନୁହେଁ ।

ଏଥିରୁ ନିରାଶ ହୋଇ ମେହତା କହିଲେ ଯେ, ଏହି ମାମଲାରେ ଦେଶକୁ ଧୈର୍ଯ୍ୟର ପରୀକ୍ଷା ନିଆଯାଉଛି । ସେ କହିଲେ ଯେ, ଦୋଷୀ ମୁକେଶ କୁମାର ସିଂଙ୍କୁ କ୍ଷମା ଆବେଦନ ପତ୍ର ସମେତ ସମସ୍ତ ଆଇନଗତ ବିକଳ୍ପ ପନ୍ଥା ଶେଷ ହୋଇସାରିଛି । ସେଠାରେ ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ଏବଂ ବିନୟ କୁମାର ଶର୍ମାଙ୍କ କ୍ଷମା ଆବେଦନକୁ ଖାରଜ କରି ଦିଆଯାଇଛି ।

ପବନ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁଧାରତ୍ମକ ଏବଂ କ୍ଷମା ଆବେଦନ ଦାଖଲ କରିନାହାଁନ୍ତି । ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠେ ଯେ, କଣ ସରକାରଙ୍କୁ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅପେକ୍ଷା କରିନେବା ଉଚିତ । ଏହା ଉପରେ ପୀଠ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କାହାକୁ କୌଣସି ଆଇନର ବିକଳ୍ପ ଚୟନ କରିବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ । ହାଇକୋର୍ଟ ଦୋଷୀମାନଙ୍କୁ ବିକଳ୍ପ ଚୟନ କରିବା ପାଇଁ ସାତ ଦିନର ସମୟ ଦେଇଛି । ଏହା ଏମାନଙ୍କୁ ଆଇନଗତ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରୁଅଛି ।

ମେହତାଙ୍କ ଦଲିଲ, ଦୋଷୀମାନଙ୍କୁ ପଚାରିଲେ ତାଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ! ପୀଠ କହିଲେ, ଆପଣଙ୍କ ତର୍କରେ ରହିଛି ଶକ୍ତି ।

ମେହତା ପୀଠଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କୋର୍ଟ ଏହା କୁହନ୍ତୁ ଯେ, କୌଣସି ଗୋଟିଏ ମାମଲାର ହିଁ ଦୋଷୀମାନଙ୍କୁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଫାଶୀ ଦଣ୍ତ ଦିଆଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ । ଯେଉଁଠାରେ ବେଞ୍ଚ କହିଲେ ଯେ, ଫେବୃୟାରୀ ୧୧କୁ ଏହା ବିଷୟରେ ଶୁଣାଣି କରାଯିବ; ତେବେ ମେହତା କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଚାରୋ ଜଣ ଦୋଷୀଙ୍କୁ ନୋଟିସ ଜାରି କରିଦିଆଯାଉ ।

Google

ଆପଣ ଦୋଷୀମାନଙ୍କୁ କୁହନ୍ତୁ ଯେ, ସେମାନେ ସୋମବାର ଦିନ ଏହି ଅଦାଲତକୁ ଆସନ୍ତୁ ଏବଂ ପଚାରନ୍ତୁ ଯେ ତାଙ୍କର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କଣ ? ନୋଟିସ ଜାରି କରିବା ଫଳରେ ଦୋଷୀଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରକାର କ୍ଷତି ସାଧନ ହେବ ନାହିଁ । ହାଇକୋର୍ଟ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ତାଙ୍କୁ ନୋଟିସ ଦେଇସାରିଛି । କୋର୍ଟକୁ ଏଥିରୁ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିବ ।

ଶେଷରେ ସଂସ୍ଥାନ ପକ୍ଷରୁ ଆମର ସମାଜ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼େ । ଏହା ଉପରେ ପୀଠ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନୋଟିସ ଜାରି କଲେ ଏହି ମାମଲାଟି ଆହୁରି ଅଧିକ ବଢ଼ିବ । ଆମେ ଜାଣିଛୁ ଯେ, ଆପଣଙ୍କ ଆବେଦନରେ ଯୁକ୍ତି ରହିଛି କିନ୍ତୁ ଏହା ବିଷୟରେ ଆଗାମୀ ଶୁଣାଣୀରେ ବିଚାର କରାଯିବ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*