ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ଚମତ୍କାର ବାବାଙ୍କ କାହାଣୀ :- ଯାହାଙ୍କ ଠାରୁ ବିଜୟ ମନ୍ତ୍ର ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ !

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ଚମତ୍କାର ବାବାଙ୍କ କାହାଣୀ :- ଯାହାଙ୍କ ଠାରୁ ବିଜୟ ମନ୍ତ୍ର ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ !

ଭାରତ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିରେ ଋଷି ମୁନି ମାନଙ୍କର ନିଜସ୍ୱ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ରହିଛି । ଭାରତରେ ସନ୍ୟାସୀ ଏବଂ ଋଷି ମୁନି ମାନଙ୍କର ଅନେକ କାହାଣୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଟିରେ ରହିଛି, ଯାହାର କାହାଣୀ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଟେ । ଏହିପରି ଜଣେ ବାବଙ୍କ କାହାଣୀ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ କି ଲୋକମାନେ ବାବାଙ୍କ ଠାରୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ନିମନ୍ତେ କେବଳ ଆମ ଦେଶରୁ ନୁହେଁ ବରଂ ବିଦେଶରୁ ମଧ୍ୟ ଆସୁଥିଲେ । ଏହି ବାବା ହେଉଛନ୍ତି ଦେଓରିୟାର ଦେବରାହ ବାବା ।

ବାବା ନିଜ ବୟସ, ତପ ଏବଂ ସିଦ୍ଧିକୁ ନେଇ କେବେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ଦାବି କରିନାହାଁନ୍ତି । ବାବା ସର୍ବଦା ଏକ ସରଳ, ଶାନ୍ତ ଏବଂ ସହଜ ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରୁଥିଲେ ।

ଦେବରହା ବାବା ସରଳ, ସହଜ ଏବଂ ଶାନ୍ତ ପ୍ରବୃତ୍ତିର ଜ୍ଞାନୀ ଥିଲେ । ବାବାଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ବଡ ଲୋକଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ବାବା ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ରାଜ୍ୟର ଦେଓରିୟା ଜିଲ୍ଲାର ଅଧିବାସୀ ଅଟନ୍ତି । ଜନ୍ମ ସମୟରେ ବାବାଙ୍କ ନାମ ଦେବରହା ରଖା ଯାଇଥିଲା । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ କି ସେ ଦେବୀ ଶକ୍ତିଙ୍କ ସମ୍ପନ୍ନ ଥିଲେ, ତେଣୁ ତାଙ୍କର ଭକ୍ତମାନେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଏହି ନାମରେ ଡାକୁଥିଲେ ।

ବାବାଙ୍କ ବିଷୟରେ ତାଙ୍କ ଅନୁଗାମୀମାନେ କହିଛନ୍ତି କି ସେ ୨୫୦ ରୁ ୫୦୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୀବିତ ଥିଲେ । ୧୯୯୦ ମସିହାରେ, ଜୁନ୍ ମାସ ୧୯ ତାରିଖରେ ସେ ନିଜ ଶରୀରକୁ ପରିତ୍ୟାଗ କରି ମୋହ-ମାୟା ଜଗତରୁ ବିଦାୟ ନେଇଥିଲେ । ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ କୋଣରେ ଦେବରାହ ବାବାଙ୍କ ଚମତ୍କାର ଶକ୍ତି ବିଷୟରେ ବିଭିନ୍ନ କାହାଣୀ କୁହାଯାଇଥାଏ ।

ବାବାଙ୍କ ସିଦ୍ଧିକୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ କୁହନ୍ତି କି ବାବା ପାଣି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଚାଲି ପାରୁଥିଲେ । ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ବିଷୟ ଅଟେ କି ବାବା ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ଯାତ୍ରା କରିବା ପାଇଁ କେବେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ଶବାରୀର ବ୍ୟବହାର କରିନଥିଲେ । ବାବା ସର୍ବଦା ନିଜର ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରା ପାଦରେ ସମାପ୍ତ କରୁଥିଲେ । ବାବା ପ୍ରତିବର୍ଷ ମାଘ ମେଳା ସମୟରେ ପ୍ରୟାଗରାଜ ଗମନ କରୁଥିଲେ । ଯମୁନା ତଟ ବୃନ୍ଦାବନରେ ଅଧ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଶ୍ୱାସ ନ ନେଇ ରହୁଥିଲେ ।

ଦେବରାହ ବାବା ନିଜ ବୟସ,ତପ ଏବଂ ସିଦ୍ଧି ବିଷୟରେ କେବେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ଦାବି କରିନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଆଖପାଖର ଲୋକମାନେ ସର୍ଵଦା ତାଙ୍କ ଚମତ୍କାର ସୃଷ୍ଟିର କାହାଣୀ ଶୁଣାଇଥାନ୍ତି । ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ନିର୍ବାଚନରେ ହାରି ଯାଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଦେବରାହା ବାବାଙ୍କ ଠାରୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ନେବାକୁ ଯାଇଥିଲେ । ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବାବା ତାଙ୍କୁ ହାତ ଉଠାଇ ପଞ୍ଝାରେ ଆଶୀର୍ବାଦ ଦେଇଥିଲେ ।

ସେଠାରୁ ଫେରିବା ପରେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ କଂଗ୍ରେସର ନିର୍ବାଚନ ଚିହ୍ନକୁ ପ୍ରତୀକକୁ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ୧୯୮୦ ମସିହାରେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ କଂଗ୍ରେସ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସଂଖ୍ୟା ଗରିଷ୍ଠତା ହାସଲ କରିପାରିଥିଲା ଏବଂ ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ ।

ବାବା ସର୍ବଦା ମଶିଣା ଉପରେ ବସି ନିଜ ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ଦେଉଥିଲେ । ବାବାଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥିବା ଲୋକମାନେ କୁହନ୍ତି କି ଭକ୍ତମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଯନ୍ତ୍ରଣା ପ୍ରକାଶ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ବାବା ତାଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାହାଣୀ କହି ଦେଉଥିଲେ । କହିରଖୁଛୁ କି ବାବା ନିର୍ବସ୍ତ୍ର ରହୁଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଶରୀରରେ କେବଳ ହରିଣ ଛାଲ ହିଁ ରହୁଥିଲା ।

ବାବାଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ମଈଲ ଆଶ୍ରମକୁ ୧୯୧୧ ମସିହାରେ ପଞ୍ଚମ ଜର୍ଜ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଭାରତ ଆସିଥିଲେ । ଦେଶର ମହାନ୍ ବିଭୂତି ଡକ୍ଟର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ, ମଦନ ମୋହନ ମାଲବ୍ୟ, ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ, ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ, ମୁଲାୟମ୍ ସିଂ ଯାଦବ, ବୀର ବାହାଦୂର ସିଂ, ବିନ୍ଦେଶ୍ୱରୀ ଦୂବେ, ଜଗନ୍ନାଥ ମିଶ୍ରଙ୍କ ପରି ଅନେକ ନେତା ବାବାଙ୍କ ଆଶ୍ରମକୁ ଯାଇ ବାବାଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ଲୋଡିଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *