TRP ରେଟିଙ୍ଗ : ମହାଭାରତକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ହେଲା ନମ୍ବର 1 ! ରାମାୟଣ ଟୋପ ୫ ଭିତରେ ମଧ୍ୟ ନାହିଁ ।

TRP ରେଟିଙ୍ଗ : ମହାଭାରତକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ହେଲା ନମ୍ବର 1 ! ରାମାୟଣ ଟୋପ ୫ ଭିତରେ ମଧ୍ୟ ନାହିଁ ।

TRP, ଏହା ହିଁ ହେଉଛି ସେହି ତିନୋଟି ଶବ୍ଦ ଯାହା ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଟିଭି ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ନିର୍ଭରଶୀଳ । ଏହି କାରଣରୁ ପଯୋଜକ ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକମାନେ ଶୋ’କୁ ଏତେ ପରିବର୍ତ୍ତିତ କରି ଦେଇଥାନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ନିଜେ ଭୁଲି ଯାଇଥାନ୍ତି ଏହାକୁ କେଉଁଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲୁ । TRP ହିଁ ସବୁ ଶୋ’ର ସମୟ ସୀମାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଥାଏ । ତା’ସହିତ କେଉଁ ଶୋ’ କେତେ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ ତାହା TRP ହିଁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଥାଏ ଏବଂ TRP କିପରି ବଢ଼ିଥାଏ ? ଏହି କାରଣ ଅଟେ ଯେ କିଛି ଧାରାବାହିକ ଦୀର୍ଘ ମାସ ଧରି ଚାଲୁଛି । ଧାରାବାହିକରେ ଅଭିନୟ କରୁଥିବା ଚରିତ୍ରକୁ ପରିବର୍ତ୍ତିତ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ତାହାର ଲୋକପ୍ରିୟତା କେବେ କମ ହୋଇନଥାଏ । ମାତ୍ର TRP ଲିଷ୍ଟରେ ଲକ୍ଡ଼ାଉନ ପୂର୍ବରୁ ଡ୍ରାମା ଧାରାବାହିକ ହିଁ ରହି ଆସିଥିଲା ମାତ୍ର ଲକ୍ଡ଼ାଉନ ଲାଗିବା କାରଣରୁ ଶୁଟିଂ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଏବଂ ପୁଣିଥରେ ଦୂରଦର୍ଶନରେ ଧାର୍ମିକ ଶୋ’ର ପୁନଃପ୍ରସାରଣ ଆରମ୍ଭ କରଯାଇଥିଲା । ଦୂରଦର୍ଶନକୁ ଏବେ ଖୁବ ଲୋକପ୍ରିୟତା ମିଳିଥିଲା ଏବଂ ତାହା ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଅଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ବାର୍କ ନିଜର ୨୭ତମ TRP ରେଟିଙ୍ଗର ଖୁଲାସା କରିଛି । ଏହି ସପ୍ତାହ ଏହି ସୂଚୀରେ ଖୁବ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏହି ସପ୍ତାହ ଅନେକ ଏପରି ଶୋ’ର ନାମ ସାମିଲ ହୋଇଛି ଯାହା ଶୀର୍ଷ ଥିଲା ମାତ୍ର ହଠାତ ତାହାର TRP କମିବାରେ ନଜର ଆସିଛି । ଏଥିରେ ଷ୍ଟାରପ୍ଲସର ମହାଭାରତର ନାମ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଯାହାର ଗତ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଧ୍ୟ TRP ଚାଲିଥିଲା । ମାତ୍ର ଏଥର ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ସବୁକୁ ପଛରେ ପକାଇ ନମ୍ବର 1 ରେ ନିଜ ନାମ କରିସାରିଛି । ପୁଣି ଅନେକ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟୋପ 5 ରେ ରହିଥିବା ରମାନନ୍ଦ ସାଗରଙ୍କ ରାମାୟଣ ଟୋପ 5 ରୁ ବାହାର ହୋଇଯାଇଛି । ତେଣୁ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ ଅନ୍ୟ ଶୋ’ ଗୁଡ଼ିକର କିପରି ସ୍ଥିତି ରହିଛି ।

ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ନମ୍ବର 1 ରେ ରହିଥିଲା ବେଳେ ମହାଭାରତ 2 ନମ୍ବର :-

Google

ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଯେଉଁଠି ଷ୍ଟାରପ୍ଲସର ମହାଭାରତ 1 ନମ୍ବର ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଥିଲା ଓ ଦୂରଦର୍ଶନର ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ 1 ନମ୍ବରରେ ରହିଥିଲା । ଗତ ସପ୍ତାହ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଦ୍ଵିତୀୟ ନମ୍ବରରେ ଥିଲା । ଦଙ୍ଗଲର ରାମାୟଣରେ ମଧ୍ୟ TRP ବଢ଼ିଥିଲା ଏବଂ ତାହା ଏବେ ପଞ୍ଚମ ନମ୍ବରରୁ ଦ୍ଵିତୀୟ ସ୍ଥାନକୁ ଆସିଯାଇଛି । ସେହି ସମୟରେ ଶୋ’ରେ ରାମ ରାବଣର ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖାଯାଉଥିଲା, ଯାହା ଦର୍ଶକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖୁବ୍ ଲୋକପ୍ରିୟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ।

“ମହିମା ଶନିଦେବ କି” ଶୋ’ ଚତୁର୍ଥରୁ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନକୁ ପହଞ୍ଚି ଥିଲା :-

Google

ଦଙ୍ଗଲର ଅନ୍ୟ ଏକ ଶୋ’ “ମହିମା ଶନିଦେବ କି”ରେ ମଧ୍ୟ TRPରେ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଶୋ’ ଗତ ସପ୍ତାହ ଚତୁର୍ଥ ନମ୍ବରରେ ଥିଲା ମାତ୍ର ଏଥର ଏକ ଫୁଟବୋର୍ଡ ଉପରକୁ ଆସି ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ପହଂଚି ଯାଇଛି । ପୁଣି ଗତ ସପ୍ତାହ ଟୋପରେ ରହିଥିବା ଷ୍ଟାରପ୍ଲସର ମହାଭାରତ ଏହି ସପ୍ତାହ ଚତୁର୍ଥ ନମ୍ବରକୁ ଆସିଯାଇଛି । ମାତ୍ର ଏହା ମଧ୍ୟ ଜବରଦସ୍ତ ଭାବରେ ଦର୍ଶକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକପ୍ରିୟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ।

ରାମାୟଣକୁ ଏଥର ମିଳିନାହିଁ ଟୋପ 5 ମଧ୍ୟରେ ସ୍ଥାନ :-

Google

ପୁଣି ପଞ୍ଚମ ନମ୍ବରରେ ରହିଛି “ୟହ ରିସ୍ତା କ୍ୟା କହଲାତା ହେ” ଶୋ’ । ଏହା ହିଁ ଏକମାତ୍ର ଶୋ’ ଯାହାକି ଟୋପ 5ରେ ସ୍ଥାନ ବଜାୟ ରଖିଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆଉ ସବୁ ପ୍ରାୟ ଧାର୍ମିକ ଶୋ’ ଏହି ଟୋପ ଲିଷ୍ଟରେ ରହିଛି । ଏହା ସହିତ ଏଥିରେ ଏକ ଟ୍ଵିସ୍ଟ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଷ୍ଟାରପ୍ଲସରେ ଚାଲିଥିବା “ୟହ ରିସ୍ତା ନାହିଁ…” ଏବଂ ଏହି ଧାରାବାହିକର ନୂଆ ଏପିଷୋଡ଼ରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଏହାର ପୁରୁଣା ଏପିଷୋଡ଼ର TRP ଅଟେ ଯାହା ଷ୍ଟାର ଉତ୍ସବରେ ପ୍ରସାରିତ ହେଉଛି । ପୁଣି ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପରେ ଗତ ସପ୍ତାହ ରମାନନ୍ଦ ସାଗରଙ୍କ ରାମାୟଣ ଏହି ଟୋପ ସୂଚୀରେ ଆସିଯାଇଥିଲା, ମାତ୍ର ଏବେ ପୁଣିଥରେ ତାହା ବାହାର ହୋଇଯାଇଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *