୪୮ ରୁମ୍ ମହଲରେ ରୁହନ୍ତି ସୌରଭ୍ ଗାଙ୍ଗୁଲି ! ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ମହାନ୍ ଅଟେ ଦାଦାଙ୍କ ପ୍ରାସାଦ…

୪୮ ରୁମ୍ ମହଲରେ ରୁହନ୍ତି ସୌରଭ୍ ଗାଙ୍ଗୁଲି ! ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ମହାନ୍ ଅଟେ ଦାଦାଙ୍କ ପ୍ରାସାଦ…

ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ମହାନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ ତଥା ସଫଳ କ୍ରିକେଟ ଅଧିନାୟକ ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି କାଲି ତାଙ୍କର ୪୯ ତମ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରିଛନ୍ତି । ଗାଙ୍ଗୁଲି ୮ ଜୁଲାଇ ୧୯୭୨ରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ରାଜଧାନୀ କୋଲକାତାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି କ୍ରିକେଟ ଜଗତରେ ବହୁତ ରାଜ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ କ୍ରିକେଟ ପଡ଼ିଆରେ ଏକ ନୂଆ ଶୈଳୀରେ ଲଢ଼ିବାକୁ ଏବଂ ଜିତିବାକୁ ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କୁ ‘ ଦାଦା ‘ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ସେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ କୋଲକାତାରେ ରୁହନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାର କୋଲକାତାର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ପରିବାର ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଏବଂ ଏହା ତାଙ୍କ ପ୍ରାସାଦ ପରି ଘରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଜାଣିହେବ । ଆସନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ଘର ଭ୍ରମଣ କରାଇବୁ ।

ଯେଉଁ ଘରେ ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି ବାସ କରନ୍ତି ସେ ଘର ୬୫ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା । ଏହାକୁ ଘର ନୁହେଁ , ଏକ ପ୍ରାସାଦ କିମ୍ବା ମହଲ ବୋଲି କହିବା ଠିକ ହେବ । ତାଙ୍କର ଏହି ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଘରେ ସମୁଦାୟ ୪୮ ରୁମ ଅଛି ଏବଂ ଏହା ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଘରର ମହାନତା ଦେଖାଏ । ‘ ଦାଦା ‘ଙ୍କ ଘର ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ବହୁତ ବଡ ମଧ୍ୟ । ପ୍ରଶଂସକମାନେ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କୁ ‘ ଦାଦା ‘ ତଥା ‘ କୋଲକାତାର ପ୍ରିନ୍ସ ‘ ଏବଂ ‘ ବଙ୍ଗଳା ଟାଇଗର ‘ ବୋଲି ଡାକନ୍ତି ।

ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ମାତାଙ୍କ ନାମ ନିରୁପା ଗାଙ୍ଗୁଲି ଏବଂ ପିତାଙ୍କ ନାମ ଚଣ୍ଡିଦାସ ଗାଙ୍ଗୁଲି । ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ପିତା ଚଣ୍ଡିଦାସ କୋଲକାତାର ଜଣେ ବଡ ମୁଦ୍ରଣ ବ୍ୟବସାୟୀ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ପରିବାରକୁ କୋଲକାତାର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ପରିବାର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଅନେକ ବର୍ଷେ ପୂର୍ବରୁ କ୍ରିକେଟରୁ ବିଦାୟ ନେଇଥିବା ସୌରଭ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିସିସିଆଇର ସଭାପତି ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ।

ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ଏହି ମହଲ କୋଲକାତାର ବେହାଲା , ବିରେନ ରଏ ରୋଡରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଘର ନଂ ହେଉଛି ୨/୬ , ଯାହାର ପିନ କୋଡ ହେଉଛି ୭୦୦୦୩୪ । ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ଘର ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ଦେଖିବା ଯୋଗ୍ୟ । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ , ଗାଙ୍ଗୁଲି ଥରେ ଫୁଟବଲର ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିଥିଲେ , କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ପିତା ଚାହୁଁଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ପୁଅ କ୍ରିକେଟର ହୁଅନ୍ତୁ ।

ପ୍ରାସାଦରେ ଅଛି ୪୮ଟି ରୁମ

ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କର ଏହି ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ କୋଟିରେ ସମୁଦାୟ ୪୮ ରୁମ ଅଛି । ଏହି ୬୫ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ପ୍ରାସାଦ ୪ ମହଲାରେ ନିର୍ମିତ ।

ବଙ୍ଗାଳୀ ସଂସ୍କୃତିର ଝଲକ

ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ପିଲାଦିନ ଏଠାରେ ଅତିବାହିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଗାଙ୍ଗୁଲି ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଡୋନା ରୟ , ଝିଅ ସନା ଏବଂ ପରିବାର ସହିତ ଏଠାରେ ରୁହନ୍ତି । ଘରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ କାର୍ଯ୍ୟ ବଙ୍ଗାଳୀ ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ କଳା ସହିତ କରାଯାଇଛି ।

ବଡ଼ ଲିଭିଙ୍ଗ ରୁମ

ଘରେ ଏକ ବଡ଼ ଲିଭିଙ୍ଗ ରୁମ ତିଆରି ହୋଇଛି । ‘ ଦାଦା ‘ ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ବିତାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ବଡ ଟିଭି ଲାଗିଛି ।

କ୍ରିକେଟ ପିଚ ଏବଂ ଜିମ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ

କ୍ରିକେଟ ପିଚ ସହିତ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ଘରେ ଏକ ବଡ ଜିମ ମଧ୍ୟ ଅଛି । ଏଥିସହିତ ତାଙ୍କ କ୍ରିକେଟ କ୍ୟାରିୟର ସମୟରେ ପ୍ରାପ୍ତ ସମସ୍ତ ଟ୍ରଫି ଘରର କୋଠରୀରେ ରଖାଯାଇଛି ।

ସୌରଭଙ୍କ ମା’ ଧଳା ରଙ୍ଗକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ଘରର କାନ୍ଥରେ ହାଲୁକା ରଙ୍ଗ ଲଗାଯାଇଛି । ଏହା ସହିତ ଘରେ ଧଳା ରଙ୍ଗର ସୋଫା , ଟେବୁଲ ଏବଂ ପରଦା ମଧ୍ୟ ଲଗାଯାଇଛି ।

ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲିଙ୍କ ଏହି ଘରେ ଏକ ଚମତ୍କାର ଉଦ୍ୟାନ କ୍ଷେତ୍ର ମଧ୍ୟ ଅଛି , ଯେଉଁଠାରେ ଗାଙ୍ଗୁଲି ନିଜକୁ ଫିଟ ରଖିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି ।

କହିରଖୁଛୁ ଯେ , ଗାଙ୍ଗୁଲି ୧୯୯୭ ମସିହାରେ ଡୋନା ରୟଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ଉଭୟଙ୍କ ପରିବାର ଏହି ସମ୍ପର୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଥିଲେ , ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଡୋନା ରୟ ଏବଂ ସୌରଭ ପଳାଇ ଯାଇ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ଉଭୟଙ୍କର ସନା ଗାଙ୍ଗୁଲି ନାମକ ଏକ ଝିଅ ଅଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *