ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ସର୍ବଦା ତତ୍ପର ସୋନୁ ସୁଦ୍ ! ଅକ୍ଷୟ, ସୁନୀଲ ସମେତ ସଲମାନ୍ ଖାନ୍ ଏହିପରି କରୁଛନ୍ତି ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କର ସାହାଯ୍ୟ…

ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ସର୍ବଦା ତତ୍ପର ସୋନୁ ସୁଦ୍ ! ଅକ୍ଷୟ, ସୁନୀଲ ସମେତ ସଲମାନ୍ ଖାନ୍ ଏହିପରି କରୁଛନ୍ତି ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କର ସାହାଯ୍ୟ…

ସମଗ୍ର ଦେଶ କରୋନା ମହାମାରୀ ସହ ଲଢୁଛି । ଶଯ୍ୟା ଅଭାବରୁ ଅମ୍ଳଜାନ ଅଭାବ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ରହିଛି । ତେବେ ସରକାର ଲୋକଙ୍କର ସୁବିଧା ତଥା ନିରାପତ୍ତାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯତ୍ନ ନେଉଛନ୍ତି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ମେ ୧ରୁ, ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କମାନେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ଟିକା ନେଇପାରିବେ । ସରକାରଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନେକ ବଲିଉଡ ସେଲିବ୍ରେଟ୍ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସିଛନ୍ତି । ସଲମାନ୍ ଖାନ୍, ସୁନୀଲ୍ ଶେଟ୍ଟୀ, ଅକ୍ଷୟ କୁମାର୍, ଅଜୟ ଦେବଗନ୍, ଭୁମି ପେଡନେକର୍ ଏବଂ ଟିଭିର ରାମଙ୍କ ନାମରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଗୁରୁମିତ ଚୌଧୁରୀ ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆସିଛନ୍ତି । କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ସଲମାନ୍ ଗରିବ ଏବଂ ଅଭାବୀ ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଏକ ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା ।

ଏହି ସେଲିବ୍ରେଟିଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଯଦି ଆମେ ସୋନୁ ସୁଦଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବା, ତେବେ ସେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତି । ତାଙ୍କ ନିକଟକୁ ମେସେଜ୍ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ସେ ତୁରନ୍ତ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଲାଗିପଡ଼ନ୍ତି । ସେ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତିଦିନ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଶଯ୍ୟା ଯୋଗାଇବା, ଔଷଧ ଯୋଗାଇବା, ଅମ୍ଳଜାନ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ।

ଅଜୟ ଦେବଗନ୍ ସାହାଯ୍ୟର ହାତ ଆଗକୁ ବଢ଼ାଇଛନ୍ତି । ସେ ତାଙ୍କ ସହକର୍ମୀଙ୍କ ସହାୟତାରେ ବୃହାନମ୍ବାଇ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ୍ (BMC)କୁ ଏକ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ୨୦ଟି କୋଭିଡ୍ ବେଡ୍ ତିଆରି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ମୁମ୍ବାଇର ଶିବାଜୀ ପାର୍କ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏଗୁଡ଼ିକ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ପରିମାଣ ଅଜୟଙ୍କ ସଂଗଠନ ଏନେୱାଲ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ଦ୍ୱାରା ଦାନ କରାଯାଇଛି ।

ସୋନୁ ସୁଦ୍ ଏକ ନୂତନ ପଦକ୍ଷେପ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ଅଧୀନରେ ସେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମାଗଣା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଦେବେ ଏବଂ ଘରେ ବସି ଲୋକ କରୋନା ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ସେ ଫ୍ରି କୋଭିଡ୍ ହେଲ୍ପ ନାମକ ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକ ହିଲୱେଲ୍ ୨୪ ଏବଂ କୃଷ୍ଣ ଡାଇଗ୍ନୋଷ୍ଟିକ ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କ ଚାରିଟି ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ସୁଦ୍ ଚାରିଟି ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ସହିତ ମିଳିତ ଭାବରେ କରାଯାଉଛି । ସେ ଏକ ଟୋଲ୍ ଫ୍ରି ନମ୍ବର୍ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଠାରୁ ମାଗଣା ପରାମର୍ଶ ପାଇପାରିବେ । ସେ ଏକ ହୁଆଟ୍ସଆପ୍ ନମ୍ବର୍ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକମାନେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିପାରିବେ । ଏକ ପୋଷ୍ଟର ସେୟାର୍ କରି ସେ ଲେଖିଥିଲେ- ଆପଣ ଆରାମ କରନ୍ତୁ । ମୋତେ ଟେଷ୍ଟ ପରିଚାଳନା କରିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ । ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି-ହିଲୱେଲ୍ ୨୪ ଏବଂ କୃଷ୍ଣ ଡାଇଗ୍ନୋଷ୍ଟିକ ସହିତ ଫ୍ରି କୋଭିଡ୍ ହେଲ୍ପ ଲଞ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି ।

ଅକ୍ଷୟ କୁମାର୍ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଟ୍ୱିଙ୍କଲ୍ ଖାନ୍ନା ପୁଣିଥରେ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସିଛନ୍ତି । ସେ ୧୦୦ ଅମ୍ଳଜାନ କଂସଟ୍ରେଟର୍ସ ଦାନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଟ୍ୱିଙ୍କଲ୍ ତାଙ୍କ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ଏ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । ଟ୍ୱିଙ୍କଲ୍ ଲେଖିଛନ୍ତି- ଲଣ୍ଡନର ଏକ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ସହାୟତାରେ ସେ ୧୦୦ ଅମ୍ଳଜାନ କଂସଟ୍ରେଟର୍ସ ଯୋଗାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି, ଯାହା ଶୀଘ୍ର ଏକ ସଂସ୍ଥା ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବ । ଏଥି ସହିତ ସେ କରୋନା ପ୍ରଭାବିତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଗୌତମ ଗମ୍ଭୀର ଫାଉଣ୍ଡେସନକୁ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଅମ୍ଳଜାନ୍, ଔଷଧ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇପାରିବ ।

ସୁନୀଲ୍ ଶେଟ୍ଟୀ ମାଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟର ହାତ ବଢ଼ାଇଛନ୍ତି । ମାଗଣା ଅମ୍ଳଜାନ କଂସଟ୍ରେଟର୍ସ ବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ସେ ଏକ ପଦକ୍ଷେପରେ ସାମିଲ୍ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେ ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି । ଶେଟ୍ଟି ଟ୍ୱିଟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି- ଆମେ କିଛି ପରୀକ୍ଷା ସମୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛୁ, କିନ୍ତୁ ଆମ ଲୋକମାନେ ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ପରସ୍ପରର ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ହାତ ମିଳାଇଛନ୍ତି ସେଥିରେ ଆଶାର କିରଣ ରହିଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ କେଭିଏନ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ସହିତ ଜଡିତ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଉଛନ୍ତି । ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ଅଧୀନରେ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ।

ଭୁମି ପେଡନେକର୍ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ଏକ ଭିଡିଓ ସେୟାର୍ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଭିଡିଓରେ ସେ କରୋନାରେ ବଢୁଥିବା ବିପଦକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଘରେ ରହିବାକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରୁଛନ୍ତି । କରୋନା ଯୁଦ୍ଧରେ ଭୁମି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ନିରନ୍ତର ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଦଳ ଏବଂ ସେ ନିଜେ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ସକ୍ରିୟ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ କଥାକୁ ଦାୟିତ୍ୱବାନ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟକୁ ପହଁଞ୍ଚାଉଛନ୍ତି ।

ବିଦ୍ୟା ବାଲାନ୍ କରୋନା ବଢୁଥିବା ମାମଲାରେ ବହୁତ ଚିନ୍ତିତ । ମୁମ୍ବାଇର ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି । ସେ ନିକଟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀଙ୍କୁ ୧୦୦୦ ପିପିଇ କିଟ୍ ଦେଇଛନ୍ତି । ନିଜ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ କରି ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ।

‘ରାମାୟଣ ସିରିଏଲ୍’ରେ ରାମ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିବା ଗୁରୁମିତ ଚୌଧୁରୀ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ରୋଗୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଦେଖି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଦୁଇଟି ଡାକ୍ତରଖାନା ଖୋଲିବା ପାଇଁ ସେ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି । ସେ ଏହା ପାଟନା ଏବଂ ଲକ୍ଷନୌରୁ ଆରମ୍ଭ କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଗୁରୁମିତ ଏକ ଟ୍ୱିଟର୍ ପୋଷ୍ଟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି- ମୁଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଯେ ପାଟନା ଏବଂ ଲକ୍ଷନୌର ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଁ ଏକ ଅଲ୍ଟ୍ରା ଆଧୁନିକ ୧୦୦୦ ଶଯ୍ୟାର ଡାକ୍ତରଖାନା ଖୋଲିବି । ଅନ୍ୟ ସହରରେ ମଧ୍ୟ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଆଗକୁ ନିଆଯିବ । ଆପଣଙ୍କର ଆଶୀର୍ବାଦ ଏବଂ ସମର୍ଥନ ଆବଶ୍ୟକ । ଜୟ ହିନ୍ଦ । ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ସେୟାର୍ କରାଯିବ । ନିକଟରେ ଗୁରୁମିତ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଦେବିନା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ସହ ପ୍ଲାଜମା ଦାନ କରିଥିଲେ । କାରଣ ଉଭୟ କୋଭିଡ୍-୧୯ରୁ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ କନ୍ନଡ ସୁପରଷ୍ଟାର୍ ଅର୍ଜୁନ୍ ଗୌଡ଼ା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଡ୍ରାଇଭର୍ ହୋଇଛନ୍ତି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, କରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଗଲେ ଶବକୁ ଶବଦାହରୁ ତାଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ।

ଦିଗଜ୍ ଅଭିନେତା ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ଜଣେ କରୋନା ପୀଡିତାଙ୍କୁ ଅମ୍ଳଜାନ୍ ସିଲିଣ୍ଡର୍ ଯୋଗାଇବା ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି । ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି- ସୁମାଇଲା, ମୁଁ ଖୁସି ଯେ ତୁମକୁ ସିଲିଣ୍ଡର୍ ମିଳିଗଲା । ଏହା ଜାଣି ବହୁତ ଖୁସି ଯେ ତୁମ ବାପାଙ୍କ କରୋନା ପରୀକ୍ଷା ନେଗେଟିଭ୍ ଆସିଛି । ଏହା ସହିତ କିଛି ଲାଭକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ବ୍ଲାକମେଲିଂକୁ ନେଇ ସେ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ଆଗକୁ ଆସିବାକୁ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଚୋପ୍ରା ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରିୟଙ୍କା ଏକ ଭିଡିଓ ପୋଷ୍ଟ କରି ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଥିଲେ- ଆମେକୁ କାହିଁକି ଫରକ୍ ପଡ଼ିବ ? ଏହି ସମୟ କାହିଁକି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ? ମୁଁ ଲଣ୍ଡନରେ ବସିଛି ଏବଂ ମୋର ପରିବାର ଏବଂ ଭାରତରେ ରହୁଥିବା ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କଠାରୁ ଶୁଣୁଛି ଯେ ସେଠାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାର କ୍ଷମତା କିପରି ଅଛି, ଆଇସିୟୁରେ ଜାଗା ନାହିଁ, ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛି, ଅମ୍ଳଜାନ୍ ଯୋଗାଣ କମ୍, ଶ୍ମଶାନ ଘାଟରେ ବହୁତ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ଏକସାଥିରେ ହେଉଛି, କାରଣ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ଏତେ ଅଧିକ । ଭାରତ ମୋର ଘର ଏବଂ ଏହି ସମୟରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆହତ । ଆମେ ଏକ ବିଶ୍ୱ ସମୁଦାୟ ଭାବରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏହି ମହାମାରୀକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଉପାୟ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ଶକ୍ତି ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତୁ ।

ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ସଚେତନତା ବିସ୍ତାର କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟ କୁନାଲ୍ କପୁର୍ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ସେ ଅମ୍ଳଜାନ୍ ସିଲିଣ୍ଡର୍ ଏବଂ ଔଷଧ ବିତରଣ କରୁଥିବା କେତେକ ଅନୁଷ୍ଠାନର ବିବରଣୀ ସେୟାର୍ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନଗୁଡିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ସେ ଫିଲ୍ମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ଲୋକଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ସେ ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରିବେ ଏବଂ ଲୋକମାନେ ଏଣେତେଣେ ବୁଲିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସଠିକ୍ ସ୍ଥାନରେ ସାହାଯ୍ୟ ମାଗିବେ ।

ସାଉଥ୍ ସୁପରଷ୍ଟାର୍ ଚିରଞ୍ଜୀବୀ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟର ହାତ ବଢ଼ାଇଛନ୍ତି । ଚିରଞ୍ଜୀବୀ ମାଗଣାରେ ସିନେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଟୀକାକରଣ କେରିବାପଇଁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ସେ କରୋନା କ୍ରାଇସିସ୍ ଚାରିଟି (ସିସିସି) ସଂଗଠନ, ଆପୋଲୋ ହେଲଥ୍ ସହିତ ମିଶି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ସିନେମା କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଟୀକାକରଣ କରିବେ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ସାମଗ୍ରୀକୁ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ଦେବେ । ଚିରଞ୍ଜୀବୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିନେମା କର୍ମଚାରୀମାନେ ନିଜ ପତ୍ନୀ କିମ୍ବା ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଆଣିପାରିବେ, ଯଦି ସେ ଟିକା ଗ୍ରହଣର ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିବେ ତେବେ । ଟୀକାକରଣର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଏକ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ ଏବଂ ସିନେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ସିନେ ସାମ୍ବାଦିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଟୀକାକରଣ ଡ୍ରାଇଭ୍ରର୍ ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *