ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନରେ ଝିଅର ସମ୍ମାନ ରକ୍ଷା କରିଲେ ସୈନିକ । ପୁଣି ଯାହା ହେଲା ତାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଦେବ !

ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନରେ ଝିଅର ସମ୍ମାନ ରକ୍ଷା କରିଲେ ସୈନିକ । ପୁଣି ଯାହା ହେଲା ତାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଦେବ !

୩୫ ବର୍ଷୀୟ ଜଣେ ସୈନିକ ନିଜ ସାହସିକତା ସହିତ ସଶସ୍ତ୍ର ୪୦ ଜଣ ଲୋକଙ୍କ ସାମ୍ନା କରିଥିଲେ । ଏହି ବୀର ସୈନିକ ଜଣକ ଲୋକ ମାନଙ୍କୁ ଏହି ଡକାୟତ ମାନଙ୍କ ଠାରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ସହିତ ଜଣେ ୧୮ ବର୍ଷର ଝିଅକୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ରାକ୍ଷସ ମାନଙ୍କ କବଳରୁ ରକ୍ଷା କରିଥିଲେ ।

google

ଗୋରଖା ରେଜିମେଣ୍ଟର ଏହି ପୂର୍ବତନ ସୈନିକ ନିଜର ସାହସ ହେତୁ ପୁଣିଥରେ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଛନ୍ତି କି ଭାରତୀୟ ସେନା ଦେଶର ଗର୍ବ ଓ ଗୌରବ ଅଟେ ଏବଂ ସେନା ସୈନିକ ସର୍ବଦା ନିଜ ଜୀବନ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିଥାନ୍ତି, ତାହା ଯୁଦ୍ଧକ୍ଷେତ୍ର ହେଉ କିମ୍ବା ସାଧାରଣ ଜୀବନ ।

ଏହି ଘଟଣା ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସର ଅଟେ, ଯେତେବେଳେ ବିଷ୍ଣୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ନାମକ ଗୋରଖା ରେଜିମେଣ୍ଟର ଏହି ଯବାନ ମୋୖର୍ଯ୍ୟ ଏକ୍ସପ୍ରେସରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିଲେ । ୩୫ ବର୍ଷୀୟ ପୂର୍ବତନ ଗୋରଖା ସୈନିକ ବିଷ୍ଣୁ ଅନ୍ଧିୟାରୀ ରାତିରେ ଟ୍ରେନରେ ଯାଉଥିବା
ସମୟରେ ଟ୍ରେନ୍ ଝରକା ଦେଇ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଦେଖୁଥିଲେ ।

ଟ୍ରେନରେ ସେତେବେଳେ ନୀରବତା ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହି ନୀରବତା ଏକ ବଡ଼ ଝଡ଼ର ସଙ୍କେତ ଦେଉଥିଲା । ସେତେବେଳେ ମଧ୍ୟ ରାତ୍ରିରେ ହଠାତ୍ କୌଣସି ଜଣେ ଯାତ୍ରୀ ଟ୍ରେନର ଚେଇନକୁ ଟାଣିଥିଲେ ଏବଂ ୪୦ ଲୋକ ବିଶିଷ୍ଟ ଏକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ ବାହିନୀ ଟ୍ରେନକୁ ଆସିଲେ । ତାଙ୍କର କିଛି ସାଥୀ ମାନେ ଟ୍ରେନରେ ହିଁ ଯାତ୍ରା କରୁଥିଲେ, ସେତେବେଳେ କାହାକୁ ବିଶ୍ୱାସ ନଥିଲା କି ସେମାନେ ଡକାୟତ ଅଟନ୍ତି ।

google

ଏହି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସହିତ ଡକାୟତ ମାନେ ଛୁରୀ, ଖଣ୍ଡା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଦ୍ୱାରା ଲୋକ ମାନଙ୍କୁ ଭୟଭୀତ କରି ଲୁଟିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ଡକାୟତ ମାନେ ଲୋକଙ୍କ ଘଣ୍ଟା ଏବଂ ଲୈପଟପ୍ ଲୁଟି ନେଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ବନ୍ଧକ କରିଦେଲେ । କ୍ଷଣିକ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ହିଁ ଟ୍ରେନର ଦୃଶ୍ୟ ବଦଳିଗଲା । ଟ୍ରେନର ବଗିରେ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ଖେଳି ଯାଇଥିଲା ।

ଲୋକମାନେ ଭୟଭୀତ ହୋଇ ପାଟି କରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଡକାୟତ ମାନେ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ସାମଗ୍ରୀ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାକୁ କହିଥିଲେ । ସେ ମଧ୍ୟ ଡକାୟତ ମାନଙ୍କ ଧ୍ୟାନକୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ପାଟି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ଡକାୟତ ମାନେ ୧୮ ବର୍ଷର ଜଣେ ଝିଅକୁ ତାଙ୍କ ପିତା-ମାତାଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ନିଜର ଲୋଭର ବଶବର୍ତ୍ତୀ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ରକ୍ତ କୁହୁଳିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲା । ସେ ସଶସ୍ତ୍ର ଡକାୟତ ମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଅସ୍ତ୍ର ଛଡାଇ ନେଇ ଯାଇଥିଲେ । ସେ ରକ୍ତାକ୍ତ ହୋଇ ଡକାୟତ ମାନଙ୍କ ସାମ୍ନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ବିଷ୍ଣୁ ଗୋରଖା ସୈନିକ ଡକାୟତମାନଙ୍କ ଉପରେ ଭାରି ପଡ଼ିଥିଲେ । ସେ ସେହି ଝିଅର ସମ୍ମାନ ରକ୍ଷା କରିଥିଲେ ।

ଯେତେବେଳେ ଡକାୟତ ମାନେ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଉପରେ ଏକା ସାଥିରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ସେ ମହିଳାଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ବୀର ପରି ଠିଆ ହୋଇଥିଲେ । ବିଷ୍ଣୁ ନିଜର ସାହସିକତା ସହିତ ତିନି ଜଣ ଡକାୟତଙ୍କୁ ସେଠାରେ ମୃତ୍ୟୁର ନିଦରେ ଶୁଆଇ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଆଠ ଜଣ ଡକାୟତ ଗୁରୁତର ଭାବେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ । ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ସାହସିକତା ଦେଖି ଅନ୍ୟ ଡକାୟତ ମାନେ ସେଠାରୁ ପଳାୟନ କରିଥିଲେ ।

ଡକାୟତ ମାନଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିବା ଏହି ଧସ୍ତାଧସ୍ତିରେ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ବାମ ହାତରେ ବ୍ଲେଡ୍ ବାଜିଯିବା ହେତୁ ଆଘାତ ଲାଗିଥିଲା । ୨୦ ମିନିଟର ଏହି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଘଟଣାକ୍ରମ କୌଣସି ଏକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର କ୍ଲାଇମାକ୍ସ ପରି ଚାଲିଥିଲା ​​ଏବଂ ବିଷ୍ଣୁ ଜଣେ ପ୍ରକୃତ ହିରୋ ପରି ଯାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କ ଜୀବନ ସହିତ ସେମାନଙ୍କ ଜିନିଷର ସୁରକ୍ଷା କରିଥିଲେ ।

ଷ୍ଟେସନରେ କିଛି ପୋଲିସ୍ ଏବଂ ଜରୁରୀକାଳୀନ କର୍ମଚାରୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନେ ତତକ୍ଷଣାତ ଟ୍ରେନରେ ସହାୟତା ପହଞ୍ଚାଇ ଥିଲେ ଏବଂ ଆହତମାନଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ନେଇଥିଲେ । ଆହାତ ଅବସ୍ଥାରେ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା ।

google

ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ ହେବାକୁ ପ୍ରାୟ ଏକ ମାସ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା । ପୋଲିସ୍ ଆହାତ ହୋଇଥିବା ଆଠ ଜଣ ଡକାୟତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କ ଠାରୁ ନଗଦ ଚାରି ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, ସୁନା ହାର, ମୋବାଇଲ ଫୋନ, ଲୈପଟପ୍ ମଧ୍ୟ ଜବତ କରିଛି ।

google

ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଏହି ସାହସିକତା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ପଦକରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା ଏକ ସହିତ ତାଙ୍କୁ ରୂପା ଚାଳିତ ଖୁକ୍ରି ଏବଂ ୫୦ ହଜାର ନଗଦ ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ପୁରସ୍କାର ଗ୍ୟାଙ୍ଗର ସଦସ୍ୟ ମାନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଇବା ଉପରେ ଘୋଷିତ ଥିଲା ।

ଯେଉଁ ଝିଅର ସମ୍ମାନର ରକ୍ଷା ବିଷ୍ଣୁ କରିଥିଲେ, ସେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ବଡ଼ ରାଶି ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବିଷ୍ଣୁ ଏହା କହି ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ କି, ଜଣେ ସୈନିକଙ୍କ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ଶତ୍ରୁ ମାନଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢେଇ କରିବା ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଜଣେ ସୈନିକ ଭାବରେ ମୁଁ ମୋର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପାଳନ କରିଛି ।

ଜଣେ ମଣିଷ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ମୁଁ ମୋର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପାଳନ କରିଛି । ବିଷ୍ଣୁ ତାଙ୍କର ସାହସିକତା ଏବଂ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ଏହା ପ୍ରମାଣିତ କରିଛନ୍ତି କି ଦେଶର ସାହସୀ ବୀର ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ମାଁ ଭାରତୀ ଏବଂ ଏଠାରେ ଥିବା ମହିଳା ମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ତତ୍ପର ଅଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *