କଣ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି : ଯେଉଁ ଝିଅ ସାହାରା ଦେଲା ତାହାରି ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ହୃଦୟ ଦେଇ ବସିଥିଲେ ସ୍ମୃତି ଇରାନି !

କଣ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି : ଯେଉଁ ଝିଅ ସାହାରା ଦେଲା ତାହାରି ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ହୃଦୟ ଦେଇ ବସିଥିଲେ ସ୍ମୃତି ଇରାନି !

କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଟିଭିର ତୁଳସୀ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ ୨୩ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ତାଙ୍କର ୪୫ ତମ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରିଥିଲେ । ତୁଳସୀ ୨୩ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୯୭୬ରେ ଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ସ୍ମୃତିଙ୍କର ପୁରୁଣା ନାମ ଥିଲା ସ୍ମୃତି ମଲହୋତ୍ରା । ଆଜି ସେ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଦଳ ବିଜେପିର କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ । ତାଙ୍କୁ ଆଜି ଦେଶଠାରୁ ବିଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି । ସ୍ମୃତି ଇରାନୀଙ୍କ ପୁରା ଜୀବନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆକର୍ଷଣୀୟ ରହିଛି ।

ସ୍ମୃତି ୧୬ ବର୍ଷ ହେବା ମାତ୍ରେ ତାଙ୍କର ହବି ବଦଳିବାକୁ ଲାଗିଲା, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଘରର ପରିସ୍ଥିତି ବହୁତ ଭଲ ନଥିଲା । ବାପା କ୍ୟୁରିଅର୍ କମ୍ପାନୀ ଚଳାଉଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଅଧିକ ରୋଜଗାର ହେଉନଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ସେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପଦାର୍ଥର ମାର୍କେଟିଂ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କେହି ଜଣେ ତାଙ୍କୁ ମଡେଲିଂ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେ ମୁମ୍ବାଇ ଆସିଥିଲେ । ସେ ୧୯୯୮ରେ ମିସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଅଡିସନ୍ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ତାଙ୍କର ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବାରେ ତାଙ୍କ ପିତା ଖୁସି ନଥିଲେ ।

ଏହି ବିଷୟରେ ଚର୍ଚ୍ଚା କରି ସ୍ମୃତି ତାଙ୍କର ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଥିଲେ ଯେ ମୁଁ ୧୯୯୮ରେ ମିସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲି, କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ମୋ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଏହି ବିଷୟରେ କୌଣସି ଜ୍ଞାନ ନଥିଲା । ଦେଖିବାରେ ମୁଁ କୌଣସି ମଡେଲଙ୍କ ପାଖରେ ମଧ୍ୟ ରହୁନଥିଲି । ତେଣୁ ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପାଇଁ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲି, ସେତେବେଳେ ମୁଁ ଏହାକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିନଥିଲି । ଏଠାରୁ ମୁଁ ମୁମ୍ବାଇ ଆସିଥିଲି ।

ମୁମ୍ବାଇରେ ସେ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବା ପାଇଁ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ଚଟାଣ ସଫା କରିବା କାମ କରିଥିଲେ । ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ କାମ କରୁଥିବାବେଳେ ସ୍ମୃତି ଜଣେ ଧନୀ ପାର୍ସୀ ଝିଅ ମୋନା ଇରାନୀଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ । ମୋନା, ସ୍ମୃତିଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପତ୍ନୀ ଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ମୋନା, ସ୍ମୃତିଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ଦୁହେଁ ବନ୍ଧୁ ହେଲେ, ପରେ ଦୁହିଁଙ୍କ ବନ୍ଧୁତା ବଢ଼ିଗଲା । ସ୍ମୃତିଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିଥିବାର ଦେଖି ମୋନା ତାଙ୍କ ଫ୍ଲାଟର ଭଡା ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସହିତ ଘରେ ରହିବାକୁ ନେଇଥିଲେ ।

ମୋନା ଘରକୁ ଯିବା ପରେ ସ୍ମୃତି ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଜୁବିନଙ୍କ ସହିତ ବନ୍ଧୁତା କରିଥିଲେ । ଏହି ବନ୍ଧୁତା ଧୀରେ ଧୀରେ ପ୍ରେମରେ ପରିଣତ ହେଲା । ଯେତେବେଳେ ସ୍ମୃତି ଟିଭି ଶୋ’ରେ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ ସେତେବେଳେ ସେ ଅଲଗା ରହିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ଏହାପରେ ମୋନା ଏବଂ ଜୁବିନ୍ ମଧ୍ୟ ଅଲଗା ହୋଇ ଉଭୟ ଛାଡପତ୍ର ଦେଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ସ୍ମୃତି ଏବଂ ଜୁବିନ୍ ପରସ୍ପରକୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ ।

ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ ‘କ୍ୟୁକି ସାସ୍ ଭି କଭି ବହୁ ଥି’ର ସୁଟିଂରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ବଡ ପୁଅ ଜୋହର୍ ୨୦୦୧ରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଏହାର ଦୁଇବର୍ଷ ପରେ ୨୦୦୩ରେ ସ୍ମୃତି, ଝିଅ ଜୋଇଶଙ୍କୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ । ଏହା ସହିତ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଏକ ସାବତ ଝିଅ ଅଛି । ତାଙ୍କର ଏହି ଝିଅ ଆମେରିକାର ଜର୍ଜଟାଉନ୍ ୟୁନିଭରସିଟିରୁ ଆଇନ୍ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି । ସେ ଜୁବିନ୍ ଏବଂ ମୋନାଙ୍କ ଝିଅ । ତାଙ୍କର ଏହି ଝିଅଟିର ନାମ ଶନେଲ୍ ।

ସ୍ମୃତି କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ଜୁବିନଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ କାରଣ ସେ ତାଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିଲେ । ମୁଁ ତାଙ୍କଠାରୁ ପରାମର୍ଶ ନେଉଥିଲି, ତାଙ୍କ ସହିତ ଅନେକ ଥର କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଥିଲି, ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ ସାକ୍ଷାତ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲୁ । ତେଣୁ ଆମେ ପରସ୍ପରକୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ଭାବିଲୁ ଏବଂ ଭାବିଲୁ ବିବାହ କଲେ ସର୍ବଦା ପରସ୍ପର ସହିତ ଘନିଷ୍ଠ ରହିବୁ । ଆମର ଘର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ବିବାହରେ ଖୁସି ଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *