ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଥିବା ଶଗୁଫତା ଅଲି ‘ସୋନୁ ସୁଦ୍’ଙ୍କୁ ଫୋନ୍ କରିଥିଲେ ! କିନ୍ତୁ ମିଳିଲା ଏହି ଉତ୍ତର…

ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଥିବା ଶଗୁଫତା ଅଲି ‘ସୋନୁ ସୁଦ୍’ଙ୍କୁ ଫୋନ୍ କରିଥିଲେ ! କିନ୍ତୁ ମିଳିଲା ଏହି ଉତ୍ତର…

ଟିଭି ଅଭିନେତ୍ରୀ ଶଗୁଫତା ଅଲି ବର୍ତ୍ତମାନ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି । ଶଗୁଫତା ଅଲି କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ନିଜର ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ବିଷୟରେ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବରେ କହିଥିଲେ । ଶଗୁଫତା ଅଲି କହିଥିଲେ ଯେ, କିପରି ତାଙ୍କୁ କିଛି କାମ ମିଳୁନାହିଁ ଏବଂ ସେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଘରେ ବସିଛନ୍ତି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ତାଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଠିକ୍ ନାହିଁ ଏବଂ ପରିବାରର ସମସ୍ତ ଦାୟିତ୍ୱ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଅଛି ।

ନିକଟରେ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଶଗୁଫତା ଅଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସିନେ ଏବଂ ଟିଭି ଆର୍ଟିଷ୍ଟ ଆସୋସିଏସନ୍ (ସିନଟା) ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେ ସାହାଯ୍ୟ ନେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ । କାରଣ ସେହି ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ କମ୍ ଟଙ୍କା ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ ।

ଏହାପରେ ଶଗୁଫତା ଅଲି ସୋନୁ ସୁଦଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ ମାଗିବାକୁ ଚିନ୍ତା କଲେ । ଶଗୁଫତା ଅଲିଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ସେ ସୋନୁ ସୁଦଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ ମାଗିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏହା ଦେଖାଗଲା ଯେ ସେ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି ନାହିଁ । କେବଳ ସେବା ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି ।

ଟାଇମ୍ସ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ଶଗୁଫତା ଅଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଁ କାହାଠାରୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ସାହାଯ୍ୟ ପାଇ ନାହିଁ । କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସିନଟା ମୋ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଦେଉଥିବା ପରିମାଣ ବହୁତ କମ୍ ଥିବାରୁ ମୁଁ ମନା କରିଦେଲି । ସେଥିରୁ ମୋର କୌଣସି ସାହାଯ୍ୟ ହୋଇନଥାନ୍ତା । ମୁଁ ସିନଟାର ସଦସ୍ୟ ହୋଇସାରିଛି । ମୁଁ ଜାଣେ ଯେ ସେମାନେ ମୋତେ କିଛି ଟଙ୍କା ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ସେଥିରେ କିଛି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ମୁଁ ସୋନୁ ସୁଦଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲି, କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ ।

ଅନେକ ନାଟକରେ କାମ କରିଛନ୍ତି

ଟିଭି ଅଭିନେତ୍ରୀ ଶଗୁଫତା ଅଲି ଜଣେ ଜଣାଶୁଣା ଚେହେରା । ସେ ଅନେକ ଟିଭି ସିରିଏଲର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ ‘ସାଂସ’, ‘ସସୁରାଲ୍ ସିମର୍ କା’ ଏବଂ ‘ବେପନାଆଃ’ ଭଳି ନାଟକରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ତେବେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ତାଙ୍କ ପାଖରେ କୌଣସି କାମ ନାହିଁ ଏବଂ ସେ ଚାରି ବର୍ଷ ଧରି ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି । ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ଗତ ଚାରି ବର୍ଷ ଧରି ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି । ୨୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସ୍ତନ କର୍କଟରେ ପୀଡିତ ଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ମଧୁମେହ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ।

ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ପଡ଼ିଲା ଜିନିଷ

୫୪ ବର୍ଷୀୟା ଅଭିନେତ୍ରୀ ସ୍ପଟବୟଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ନିକଟରେ କହିଥିଲେ ଯେ, ସେ ତାଙ୍କର ଅନେକ ଜିନିଷ ବିକ୍ରି କରିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ଗାଡ଼ି, ଅଳଙ୍କାର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବହୁମୂଲ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ତାଙ୍କର ଏତେ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଚାଲିଛି ଯେ, ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ଅଟୋରିକ୍ସା ମାଧ୍ୟମରେ ଯାତ୍ରା କରୁଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ତାଙ୍କ ୭୩ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ମା’ଙ୍କ ସହିତ ରହୁଛନ୍ତି । ଯାହାଙ୍କର ଦାୟିତ୍ୱ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଅଛି ।

ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କର ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ କାମ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ସେ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି ଯେ କାମ ପାଇବା ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଦୂର ହେବ । ତଥାପି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଚେଷ୍ଟା ସତ୍ତ୍ୱେ ସେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାମ ପାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ନାହାଁନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସେ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଶୀଘ୍ର ତାଙ୍କର ଅସୁବିଧା ଦୂର ହେବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *