ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି କରୋନା ପରିକ୍ଷଣର ନୂତନ କୌଶଳ । କେବଳ ୩୬ ମିନିଟରେ ମିଳିବ ଫଳାଫଳ !

ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି କରୋନା ପରିକ୍ଷଣର ନୂତନ କୌଶଳ । କେବଳ ୩୬ ମିନିଟରେ ମିଳିବ ଫଳାଫଳ !

କରୋନା ଭାଇରସର ବଢୁଥିବା ସଂକ୍ରମଣ ନିମନ୍ତେ କମ୍ ଟେଷ୍ଟି ଏବଂ ପରିକ୍ଷଣର ଫଳାଫଳ ଆସିବାରେ ବିଳମ୍ବ ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ସିଙ୍ଗାପୁରର ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏବଂ ଵୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହିପରି ଏକ କୌଶଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଅନୁସନ୍ଧାନର ମାତ୍ର ୩୬ ମିନିଟ୍ ପରେ ଜଣା ପଡି ଯାଇପାରିବ କି ରୋଗୀକୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ ।

google

ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଉଛି ସେଥିରେ ଫଳାଫଳ ଆସିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ଲାଗିଯାଇଥାଏ ଏବଂ ସେତେବେଳକୁ ପଜିଟିଭ ହୋଇସାରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଆହୁରି ଅଧିକ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଯାଇଥାନ୍ତି । କେବଳ ଏତିକି ହିଁ ନୁହେଁ ବର୍ତ୍ତମାନର ପରିକ୍ଷଣ କୌଶଳର ସଠିକ୍ ଫଳାଫଳ ପାଇଁ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରଶିକ୍ଷିତ ଵୈଷୟିକ କର୍ମଚାରୀ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ପଡିଥାଏ ।

google

ଏହି ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ସିଙ୍ଗାପୁରର ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ ଏହିପରି ଏକ କୌଶଳ ବିକଶିତ କରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ କେବଳ ୩୬ ମିନିଟ୍ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିର କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇପାରିବ ।

google

ସିଙ୍ଗାପୁରର ନାନୟାଙ୍ଗ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ୟୁନିଭରସିଟି (NTC)ର ଔଷଧ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ ନୂତନ ପରିକ୍ଷଣକୁ ନେଇ ଲ୍ୟାବ୍ ଗୁଡିକୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଲାଗୁଥିବା ସମୟକୁ କମରୁ କମ୍ କରିବାକୁ ଏବଂ ଶସ୍ତା କରିବାର କୌଶଳକୁ ନେଇ ଅନେକ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

google

ଵୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଯେଉଁ ନୂତନ କୌଶଳକୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ବିକଶିତ କରିଛନ୍ତି ତାହାର ନାମ ପଲିମେରେଜ ଚେନ ରିୟାକ୍ସନ ଅର୍ଥାତ ପୀସୀଆର ଅଟେ । ଏହି କୌଶଳ ଜରିଆରେ ମେସିନ୍ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭାଇରାଲ ଆନୁବଂଶିକ କଣିକାକୁ ବାରମ୍ବାର ନକଲ କରି ତାହାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଥାଏ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସାର୍ସ ସୀଔବୀ-୨ର କୌଣସି ମଧ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇପାରିବ ।

google

ଏହା ସହିତ ହିଁ ଆରଏନଏର ପରିକ୍ଷଣ କରାଯାଇଥାଏ । ଯେଉଁଥିରେ ସାଧାରଣତଃ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିଥାଏ । ଏହା ପରେ ରୋଗୀର ନମୁନାରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ଉପାଦାନ ଗୁଡ଼ିକ ଠାରୁ ଆରଏନଏକୁ ଅଲଗା ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥାଏକି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ସଂକ୍ରମିତ କି ନୁହେଁ ।

google

ଏହି କୌଶଳର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଜିନ୍ସରେ ପ୍ରକାଶିତ କରାଯାଇଛି । ତଥାପି ଏହି କୌଶଳ ଜରିଆରେ ପରିକ୍ଷଣରେ ଯେଉଁ ରାସାୟନ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ ବିଶ୍ୱରେ ଏହାର ଯୋଗାଣ କମ୍ ହିଁ ହୋଇଥାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *