୧୧ ମାସପରେ ପିଲାମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଜ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଶ୍ରେଣୀରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଶ୍ନ କରିବେ ! ଫେବୃଆରୀରୁ ଖୋଲିବ ଷଷ୍ଠରୁ ଅଷ୍ଟମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ…

୧୧ ମାସପରେ ପିଲାମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଜ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଶ୍ରେଣୀରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଶ୍ନ କରିବେ ! ଫେବୃଆରୀରୁ ଖୋଲିବ ଷଷ୍ଠରୁ ଅଷ୍ଟମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ…

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ୧୧ମାସରୁ ଅନଲାଇନରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିବା ଛାତ୍ରମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଜ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଶ୍ରେଣୀରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଶ୍ନ କରିପାରିବେ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କୁ ମୌଳିକ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରୁ ୮ମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବାକୁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ପଠାଯାଇଥିଲା । ଯାହା ଉପରେ ଅନ୍ତିମ ମୋହର ଲାଗିସାରିଛି । ମୌଳିକ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ସତୀଶ ଦ୍ୱିବେଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ-୧୯ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ କାର୍ଯ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ତରର ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ (ଶ୍ରେଣୀ ୬ରୁ୮) ଫେବୃଆରୀ ୧୦ରେ ଖୋଲିବ । ଏଥି ସହିତ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ତରର ପିଲାମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷାଦାନ କାର୍ଯ୍ୟ (୧ରୁ୫ ଶ୍ରେଣୀ) ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ମୌଳିକ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ କରୋନା କାଳ ବେଳେ ଯେପରି ସଂଚାଳିତ ହେଉଥିଲା । ସେହିଭଳି ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ପୁଣି ଥରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ । ତେବେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମାସ୍କ, ଥର୍ମାଲ ସ୍କାନର, ପରିମଳ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଉପରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରଶାସନକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ହୋଇଗଲା ନବୀକରଣ

ମୌଳିକ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ରାଜ୍ୟର ୧.୫ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ପ୍ରାଥମିକ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୧କୋଟି ୮୩ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ପିଲା ଅଧ୍ୟୟନ କରନ୍ତି । ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ରେ ୧୧ମାସ ପରେ, ଯେତେବେଳେ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରମାନେ ସେମାନଙ୍କ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚିବେ ସେମାନେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖିବେ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ସମୟରେ ହଜାର ହଜାର ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ନବୀକରଣ କରାଯାଇଛି ।

ଲାଇବ୍ରେରୀ ସହିତ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ସ୍ମାର୍ଟ କ୍ଲାସ

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ମୌଳିକ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ୮୦ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ପ୍ରାଥମିକ ଓ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ନବୀକରଣ କରାଯାଇଛି । ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ରଙ୍ଗ ସହିତ କାନ୍ଥ ଚିତ୍ର, ଏକାଧିକ ହ୍ୟାଣ୍ଡୱାସ୍ ଏବଂ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସୌଚାଳୟ ଏଥିରେ ଗଠନ କରାଯାଇଛି । ଏଥିସହିତ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଶିକ୍ଷାଦାନ ସାମଗ୍ରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଉନ୍ନତ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରିବା ପାଇଁ ୧ରୁ୨ଟି ଶ୍ରେଣୀକୁ ସ୍ମାର୍ଟ କ୍ଳାସ୍ ଭାବରେ ବିକଶିତ କରାଯାଉଛି । କେବଳ ଲକ୍ଷନଉର ୧୬୪୨ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ଟି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସ୍ମାର୍ଟ କ୍ଲାସ୍ ପରିଚାଳିତ ହେବ । ବିଏସଏ ଲକ୍ଷନଉ ଦୀନେଶ କୁମାରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଯେତେବେଳେ ଛାତ୍ରମାନେ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚିବେ ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖିବେ ।

ସହଜ ପୁସ୍ତକ ପଢିବେ ପିଲାମାନେ

ମୌଳିକ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଏକରୁ ତିନି ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଏକ ଆରାମଦାୟକ ପୁସ୍ତକ ପ୍ରଦାନ କରିବ । ସହଜ ପୁସ୍ତକରେ ଚିତ୍ର ସହିତ କାହାଣୀ ରହିଛି । ଏହା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପଢିବାର ପ୍ରବୃତ୍ତି ବିକାଶ କରିବ । ଲକ୍ଷନଉର ବିଏସଏ ଦୀନେଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସହଜ ପୁସ୍ତକ ଗୁଡିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚିସାରିଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *