କରୋନାର ଦ୍ଵିତୀୟ ଷ୍ଟ୍ରେନରେ ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ ସ୍କୁଲ୍ କଲେଜ୍ ବନ୍ଦ ହେଲା ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ…

କରୋନାର ଦ୍ଵିତୀୟ ଷ୍ଟ୍ରେନରେ ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ ସ୍କୁଲ୍ କଲେଜ୍ ବନ୍ଦ ହେଲା ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ…

କରୋନାର ଏକ ନୂଆ ତରଙ୍ଗ ଦେଶରେ ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ଦୈନିକ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବା ମାମଲା ସଂଖ୍ୟା ୧.୪୫ ହଜାର ଅତିକ୍ରମ କରିଛି । କରୋନା ମହାମାରୀର ବଢୁଥିବା ମାମଲାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଅନେକ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି କ୍ରମରେ ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ସାପ୍ତାହିକ ଲକଡାଉନ୍ ଏବଂ ନାଇଟ୍ କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି । କରୋନାର ନୂଆ ତରଙ୍ଗ ପୁଣିଥରେ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକରେ ତାଲା ପକାଇ ଦେଇଛି । ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ, କଲେଜ୍ ଏବଂ କୋଚିଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନକୁ ଏପ୍ରିଲ୍ ୧୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରଖିବାକୁ ବିହାର ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାଗୁଡିକୁ ମଧ୍ୟ ଆଗକୁ ଠେଲି ଦିଆଯାଇଛି ।

ଆଗାମୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଶିକ୍ଷାଗତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଏବଂ ଅଫଲାଇନ୍ ପରୀକ୍ଷାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ୍ ଶୁକ୍ରବାର ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ କ୍ଲାସ୍ ଅନଲାଇନରେ କରାଯିବ । ଗତ ସପ୍ତାହରେ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ କୌଣସି ଶ୍ରେଣୀର କୌଣସି ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ନୂତନ ଏକାଡେମିକ୍ ଅଧିବେଶନରେ ସ୍କୁଲକୁ ଡକାଯିବ ନାହିଁ । ତେବେ ଦଶମ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରମାନେ ଯେଉଁମାନେ ମେ-ଜୁନ୍ ମାସରେ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷାରେ ହାଜର ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ସହମତିରେ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଉଥିଲେ ।

ବିହାର

ବିହାର ସରକାର ରାଜ୍ୟରେ ସ୍କୁଲ୍ ବନ୍ଦ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଏକ ସପ୍ତାହ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାର୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୫ରୁ 11 ଏପ୍ରିଲ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲ୍ ବନ୍ଦ କରିବାର ଆଦେଶ ଏକ ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରୁ ବିହାରକୁ ଫେରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଉଛି ।

ହରିୟାଣା

ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ହରିୟାଣା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନୋହର୍ ଲାଲ୍ ଖତର୍ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏପ୍ରିଲ୍ ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧ ରୁ ୮ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲ୍ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଖତର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ରାଜ୍ୟର ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖିଛୁ ଏବଂ ‘ନାଇଟ୍ କର୍ଫ୍ୟୁ’ କିମ୍ବା ‘ଲକଡାଉନ୍’ ଅପେକ୍ଷା ପରୀକ୍ଷା ଉପରେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛୁ ।

ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ

ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ତଥା ଦେଶର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ବଢୁଥିବା କରୋନା ମାମଲାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟର ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳ ସ୍କୁଲ୍ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଏହା ଅଧୀନରେ ୧ ରୁ ୧୨ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହାଲଡୱାନି, ଡ଼େରାଡୁନ୍ ଏବଂ ହରିଦ୍ୱାରରେ ଥିବା ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ୩୦ ଏପ୍ରିଲ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିବ । ଏହି ସମୟରେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ୭୪୮ଟି ନୂଆ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି ଏବଂ ପାଞ୍ଚ ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ।

ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ

କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ନହେବା ପାଇଁ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ମନ୍ତ୍ରିମଣ୍ଡଳ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସମସ୍ତ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନକୁ ୨୧ ଏପ୍ରିଲ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ୧୫ ଏପ୍ରିଲ୍ ସୁଦ୍ଧା ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା ।

ତ୍ରିପୁରା

ତ୍ରିପୁରା ସରକାର ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କରୋନା ମାମଲାରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ପରେ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରେଣୀର ସମସ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି । ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରତନ୍ ଲାଲ୍ ନାଥ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୩ ଏବଂ ୪ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରମାନେ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରୁ ଗୋଟିଏ ଦିନ ଛାଡି ଗୋଟିଏ ଦିନ ସ୍କୁଲକୁ ଆସିବେ । ତେବେ ପଞ୍ଚମ ଶ୍ରେଣୀରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲା ରହିବ । ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ରେ ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ବନ୍ଦ ହେବା ପରେ ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୮ରୁ ତ୍ରିପୁରାରେ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଖୋଲିଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *