ଏସବିଆଇ ଦେଉଛି ଛାତ ଉପରେ “Solar Plant” ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଲୋନ୍ ! ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ପାଇବେ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ…

ଏସବିଆଇ ଦେଉଛି ଛାତ ଉପରେ “Solar Plant” ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଲୋନ୍ ! ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ପାଇବେ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ…

କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ୍ ଗଡକରୀ “ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କ” ଦ୍ୱାରା ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ‘Solar rooftop’ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଏହାକୁ ଏସବିଆଇ ଦ୍ୱାରା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଉଛି । ନିତିନ୍ ଗଡକରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାଇକ୍ରୋ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗ ମାନେ “Solar” ପ୍ଲାଣ୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରି କାରଖାନାର ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ଏମଏସଏମଇ ଦ୍ୱାରା ଶସ୍ତା ହାରରେ ଋଣ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଉଛି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏସବିଆଇ ଏବଂ ୱାର୍ଲ୍ଡ ବ୍ୟାଙ୍କର ‘Solar rooftop’ ପିଭି ପ୍ରୋଗ୍ରାମ୍ ବିଷୟରେ ।

‘Solar rooftop’ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ପାଇଁ ଋଣ ଯୋଜନା

ଯଦି ଆପଣ ଛାତ ଉପରେ ଏକ ‘Solar Plant’ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଏସବିଆଇ ଏଥିରେ ଆପଣଂକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ । ଏସବିଆଇ ‘ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କ’ରୁ ଏଥିପାଇଁ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ କ୍ରେଡିଟ୍ ନେଇଛି । ଏସବିଆଇ ସମଗ୍ର ‘Solar’ ପ୍ରକଳ୍ପର ମୋଟ ମୂଲ୍ୟର ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ଦେଉଛି । ଏହା ଏକ ପ୍ରକାର ଟର୍ମ ଋଣ ଯେଉଁଥିରେ ଏସବିଆଇର ସମସ୍ତ କର୍ପୋରେଟ୍ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ୫୦୦କୋଟି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ଏହା ସହିତ କ୍ଲାଏଣ୍ଟ ଗ୍ରୁପ୍ ଶାଖାରେ ୫୦କୋଟିରୁ ୫୦୦କୋଟି ଏବଂ ଏମଏସଏମଇ ଶାଖାରେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫୦କୋଟି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି ।

ସୁଧ ହାର

୬ମାସର ଏମସିଏଲଆର ପ୍ଲସ୍ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ରିସ୍କ ଟେକିଙ୍ଗ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ଏସବିଆଇକୁ ୦.୧୨ରୁ ୦.୧୯ପ୍ରତିଶତ ଅତିରିକ୍ତ ସୁଧ ହାର ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

ଋଣ ପରିଶୋଧ ଅବଧି

ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବାର ଅବଧି ୧୫ ବର୍ଷ ଅଟେ । ଏଥିସହ, ବ୍ୟବସାୟିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ତାରିଖ ଠାରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ଅବଧି ୧୨ମାସ ଅଟେ ।

କିଏ ନେଇପାରିବେ ଏହି ଋଣ

ସୋଲ୍ ପ୍ରୋପ୍ରାଇଟର, ପାର୍ଟନରଶିପ କମ୍ପାନୀ, ଏଲଏଲପି କମ୍ପାନୀ, ଏନବିଫସି ଋଣଦାତା କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ ପ୍ୟାରେଣ୍ଟ କମ୍ପାନୀ ଏହି ଋଣ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ,

ଏଥିପାଇଁ ଆଗ୍ରହୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ବିଦ୍ୟୁତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅତି କମରେ ୧ ବର୍ଷର ଅଭିଜ୍ଞତା କିମ୍ବା ଅତୀତର ଟ୍ରାକ୍ ରେକର୍ଡ ରହିବା ଉଚିତ୍ ।

ତାଙ୍କର ସିଆରଏ ରେଟିଙ୍ଗ ଏସବି – ୧୦ ରହିବା ଉଚିତ୍

ଏହା ସହିତ ନିବେଶ ଗ୍ରେଡ୍ ଇସିଆର ହେବା ଉଚିତ୍

ପ୍ରାଥମିକ ଏବଂ ବନ୍ଧକ ସୁରକ୍ଷା

ଆପଣଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ଫିକ୍ସଡ଼ ଆସେଟ୍, କରେଣ୍ଟ ଆସେଟ୍, ଲିଜ ହୋଲ୍ଡ ଅଧିକାର , କ୍ୟାସ୍ ଫ୍ଲୋ, ପ୍ରକଳ୍ପ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆକାଉଣ୍ଟ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଅଧିକାର ଇତ୍ୟାଦି ଉପରେ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଏକ୍ସକ୍ଲୁସିଭ ଚାର୍ଜ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାକୁ ପଡିବ

ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟର ଆସାଇନମେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଦିଆଯିବ

ଯଦି ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଏଫସିଆର ୨୫ରୁ କମ୍ ତେବେ ଏସବିଆଇ କୋଲାଟେରାଲ୍ ସିକ୍ୟୁରିଟି ପାଇଁ ଦାବି କରିପାରିବ

ଆବଶ୍ୟକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ

ଆବେଦନକାରୀ ଏବଂ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟର୍ ଉଭୟଙ୍କ ଠିକଣା ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ଯଥା- ଭୋଟର୍ ଆଇଡି, ପାନ୍ ନମ୍ବର, ଆଧାର୍ ନମ୍ବର ଇତ୍ୟାଦି ଦେବାକୁ ହେବ ।

ଆବେଦନକାରୀ ଏବଂ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟରଙ୍କର ପୂର୍ବ ୩ବର୍ଷର ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣ, ୱେଲଥ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ହେବ

ଆବେଦନକାରୀ ଏବଂ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟଙ୍କର ଗତ ୩ ବର୍ଷର ବ୍ୟବସାୟର ବାର୍ଷିକ ରିପୋର୍ଟ ଯେଉଁଥିରେ ଅଡିଟ୍ ବାଲାନ୍ସ ସିଟ୍ ଏବଂ ପ୍ରଫିଟ୍ ଆଣ୍ଡ ଲସ୍ ଆକାଉଣ୍ଟର ବିବରଣୀ ରହିବ

ଯଦି ଆବେଦନକାରୀ କମ୍ପାନୀ ହୋଇଥାଏ

ଯଦି ଆବେଦନକାରୀ କମ୍ପାନୀ ହୋଇଥାଏ ତେବେ ସେହି କମ୍ପାନୀର ମେମୋରେଣ୍ଡମ୍ ଏବଂ ଆର୍ଟିକିଲ୍ ଅଫ୍ ଆସୋସିଏସନ୍, ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଅଫ୍ କମେନ୍ସମେଣ୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଦିଆଯିବ ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗତ ୩ବର୍ଷର ଟ୍ୟାକ୍ସ ରିଟର୍ଣ୍ଣ, ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ବାଲାନ୍ସ ସିଟ୍, ଡିଟେଲଡ଼ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ରିପୋର୍ଟର କପି, ପ୍ରଫିଟ୍ ଲସ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ, କ୍ୟାଶ୍ ଫ୍ଲୋ ଏବଂ ରିଶୋରସେସ୍ ଷ୍ଟଡିର କପି ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି କିପରି ଦିଆଯିବ

ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି, ପାର୍ଟନରଶିପ ଫାର୍ମ, କିମ୍ବା କମ୍ପାନୀ ସୋଲାର୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଋଣ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରେ ତେବେ ମାଲିକ, ପାର୍ଟନର୍, ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦାବି କରାଯିବ । ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଯାନ, ଆସୋସିଏଟ୍ସ, ସହାୟକ କମ୍ପାନୀ ପାଇଁ ଋଣ ନେବା ପାଇଁ ପ୍ରାୟୋଜକଙ୍କ ଏକ କର୍ପୋରେଟ୍ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଆବଶ୍ୟକ ।

Watch: Satta Matka Result

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *