କୋଟି କୋଟି ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ SBI ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରିଛି ! ଯଦି ଆପଣ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ଏଡ଼ାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆଜି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରନ୍ତୁ…

କୋଟି କୋଟି ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ SBI ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରିଛି ! ଯଦି ଆପଣ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ଏଡ଼ାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆଜି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରନ୍ତୁ…

ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଦେଶର କୋଟି କୋଟି ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରିଛି । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଅଛି ଏବଂ ବଡ କାରବାର କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ । ପାନ୍ ଏବଂ ଆଧାରକୁ ଲିଙ୍କ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ବୋଲି SBI କହିଛି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି କେହି ସେମାନଙ୍କ ପାନ୍ ଏବଂ ଆଧାରକୁ ଲିଙ୍କ କରିନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଏହାକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଏହାର ଶେଷ ତାରିଖ ୩୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୧ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି ।

ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ୩୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୧ ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ପାନ୍ ଏବଂ ଆଧାରକୁ ଲିଙ୍କ କରିନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କର ପାନ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବନାହିଁ । ଏହାପରେ ସେମାନେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଆର୍ଥିକ କାରବାର କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ ନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ପାନ୍ ଏବଂ ଆଧାରକୁ ଲିଙ୍କ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଇନକମ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସ ୱେବସାଇଟ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରି ଆପଣ ସହଜରେ ଉଭୟ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟକୁ ଲିଙ୍କ କରିପାରିବେ ।

ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏହାର ଅଫିସିଆଲ୍ ଟ୍ୱିଟର୍ ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲରେ ଏକ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଲେଖିଛି ଯେ, “ଆମେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ପାନ୍ ଏବଂ ଆଧାରକୁ ଲିଙ୍କ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଉଛୁ ଯାହା ଦ୍ଵାରା ସେମାନେ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ସେବା ପାଇବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବେ ନାହିଁ ।”

୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୋରିମାନା

ପ୍ୟାନ କାର୍ଡ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ହେବା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜୋରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ । ପାନ୍ କାର୍ଡକୁ ସକ୍ରିୟ କରିବାକୁ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଳମ୍ବ ଶୁଳ୍କ ଦେବାକୁ ପଡିପାରେ । ଯଦି କାହାର ପାନ୍ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ହୋଇଯାଇଛି, ତେବେ ତାହା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଦଣ୍ଡର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି । ନିଷ୍କ୍ରିୟ ହେବାପରେ ଏହା ଅନୁମାନ କରାଯିବ ଯେ ପାନ୍ ଆଇନ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଉଦ୍ଧୃତ ହୋଇନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆୟକର ଆଇନର ଧାରା ୨୭୨ବି ଅନୁଯାୟୀ ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା କରାଯାଇପାରେ ।

ଆଧାରକୁ ପାନ୍ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବାର ସମୟସୀମା ସରକାର ଅନେକ ଥର ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏହା ୩୦ ଜୁନ୍ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟରେ ରିଲିଫ୍ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଶେଷ ତାରିଖ ପୁନର୍ବାର ୩୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି ।

ପାନ୍ ଏବଂ ଆଧାରକୁ ଲିଙ୍କ କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା କ’ଣ ?

ଇନକମ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସ ରିଟର୍ନ ଇ-ଫାଇଲିଙ୍ଗର ନୂତନ ୱେବସାଇଟ୍ https://www.incometax.gov.in/ରେ ଲଗ୍ ଇନ୍ କରନ୍ତୁ । ଏଠାରେ ଆପଣ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ‘ଲିଙ୍କ ଆଧାର’ ବିକଳ୍ପ ପାଇବେ । ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଲିଙ୍କରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହାପରେ ପାନ୍, ଆଧାର ନମ୍ବର ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ । ଏହାପରେ ଆଧାର-ପାନ୍ ଲିଙ୍କର ସ୍ଥିତି ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପାନ୍ କାର୍ଡ ଆଧାର କାର୍ଡ ସହିତ ଲିଙ୍କ ହୋଇଛି ତେବେ ଆପଣ ଏହି ବାର୍ତ୍ତା ଦେଖିବେ ‘ୟୁଓର ପାନ୍ ଇଜ୍ ଲିଙ୍କଡ୍ ଟୁ ଆଧାର ନମ୍ବର’ । ଯଦି ଆପଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଧାର କାର୍ଡ ଏବଂ ପାନ୍ କାର୍ଡକୁ ଲିଙ୍କ କରିନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କର ବିବରଣୀ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ପାନ୍ କାର୍ଡ ଆଧାର କାର୍ଡ ସହିତ ଲିଙ୍କ ହୋଇଯିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *