ଖୁସି ଖବର, ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରୁ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଋଷିଆର ଟିକା ‘Sputnik-V’ ସହଜରେ ନେଇପାରିବେ !

ଖୁସି ଖବର, ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରୁ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଋଷିଆର ଟିକା ‘Sputnik-V’ ସହଜରେ ନେଇପାରିବେ !

ଦେଶରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ନିଜର ପାଦ ବିସ୍ତାର କରୁଛି । କରୋନା କାରଣରୁ ଦେଶର ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇପଡିଛି । ଏହି ଜୀବାଣୁ ଦ୍ୱାରା ଦେଶର ଲୋକମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରାଣ ହରାଉଛନ୍ତି । ଦେଶରେ ଲକଡାଉନ୍ ଚାଲିଛି । ସମସ୍ତଙ୍କ କାମ ବନ୍ଦ, ବଜାରରେ ଭିଡ଼ ନାହିଁ, ଲୋକମାନେ ଘରେ ଅଛନ୍ତି । ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଏହି ବଢୁଥିବା ମାମଲାରେ ସରକାର ଚିନ୍ତିତ ଏବଂ ଦେଶର ଚିକିତ୍ସା ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଅସହାୟ ହୋଇପଡୁଛି । ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ଅମ୍ଳଜାନ ଅଭାବ ଖବର ଆସୁଛି ।

ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବଢ଼ିବାରୁ ରୋକାଯାଇପାରିବ, ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ଏକମାତ୍ର ବିକଳ୍ପ ହେଉଛି ଟିକା, କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟରେ ଦେଶରେ ଟିକା ଅଭାବ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଦେଇଛି । ଦେଶରେ ତିଆରି ହେଉଥିବା କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଏବଂ କୋଭିସିଲ୍ଡ ଆଉ ଦେଶର ଲୋକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଯୋଗାଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ଏକ ଭଲ ଖବର ଆସିଛି ଯେ ‘ଋଷ୍’ର କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଟିକା ‘Sputnik-V’ ଚଳିତ ମାସରେ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ।

ଏଥିରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ୧୮-୪୪ ବୟସ ବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଟିକା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଆଉ ଏକ ମାସ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ । କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ଏହି ଋଷିଆ ଟିକା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ବିଦେଶୀ ଟିକା ଯାହା ଭାରତରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି । ଶୁକ୍ରବାର ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ‘Sputnik-V’ର ସଫ୍ଟ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଟିକାର ଏକ ‘ଡୋଜ୍’ର ମୂଲ୍ୟ ୯୯୫.୪୦ ଟଙ୍କା (ଜିଏସଟି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ) ରହିଛି । ଏହା ସହିତ ମ୍ୟାକ୍ସ ହେଲଥ୍ କେୟାର୍ ସମେତ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକ ଡକ୍ଟର୍ ରେଡ୍ଡୀଜ୍ ଲାବୋରେଟୋରୀ (ଡ଼ିଆରଏଲ୍) ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହେଉଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଟିକା ‘ଋଷ୍’ରୁ ଆମଦାନୀ ହେଉଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପାଇଲଟ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଅଧୀନରେ ‘Sputnik-V’ର ପ୍ରଥମ ଡୋଜ୍ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଦିଆଯାଇଛି । ଏଥି ସହିତ, ଏହି ଘଟଣାରେ ଏକ ଖବର ଆସିଛି ଯେ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରୁ ୧୮-୪୪ ବର୍ଷର ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ଋଷିଆ ଟିକା ଦେବା ପାଇଁ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ଏକ ଅସୁବିଧା ଅଛି ଯେ ଟିକା ଜୁନ୍ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ନାହିଁ । ଏହି ଟିକା ଉପଲବ୍ଧତା ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷ ଡୋଜ୍ ଆମଦାନୀ କରାଯାଇଛି । ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହ ସୁଦ୍ଧା ଅଧିକ ଡୋଜ୍ ଆସିବ । ଏହା ସହିତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ଯେ ଏହି ଡୋଜ୍ ଆରମ୍ଭରେ କେବଳ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଦିଆଯିବ ।

ଏଥି ସହିତ, ଏହି ପୁରା ମାମଲାରେ ଡକ୍ଟର୍ ରେଡ୍ଡୀଜ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାଇଲଟ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଅଧୀନରେ ସେ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରୁ ଟୀକାକରଣର ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିବେ । ପାଇଲଟ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ କେବଳ ଦେଶର ବଡ ସହରରେ ଚାଲିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଏହି ଟିକା ରଖିବାକୁ ୧୮ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍ ଆବଶ୍ୟକ । ‘Sputnik-V’ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ଟିକା ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହେବ । ତେବେ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ଏହି ଟିକା କୋଭାକ୍ସିନ୍ ତୁଳନାରେ ଶସ୍ତା ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି । ଡକ୍ଟର୍ ରେଡ୍ଡୀଜ୍ ଲାବୋରେଟୋରୀ ‘ଋଷ୍’ର ଟିକା ଉତ୍ପାଦନକାରୀଙ୍କ ସହ ୨୫ କୋଟି ଡୋଜ୍ ଚୁକ୍ତି କରିଛି । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ୧୫-୨୦ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥାତ ‘ଋଷ୍’ରୁ ପ୍ରାୟ ୫ କୋଟି ଡୋଜ୍ ଆମଦାନୀ ହେବ । ବାକି ଟିକା ‘ଡକ୍ଟର୍ ରେଡ୍ଡୀଜ୍’ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *