ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ ରୁଷ ! ଚୁକ୍ତିପତ୍ର ନିମନ୍ତେ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।

ଗତ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ରୁଷ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ଦେଶ ହୋଇପାରିଛି ଯାହା କରୋନା ବିରୋଧରେ ଟିକା ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଛି । ଏହି ଟିକା ରୁଷ ମାଇକ୍ରୋ ବାୟୋଲୋଜି ରିସର୍ଚ୍ଚ ସେଣ୍ଟର ଗମାଲାୟା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି । ଏହି ଟିକାର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲ ବୁଧବାର ଦିନ କରାଯାଇଛି ।

ରୁଷ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ କରୋନା ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ କରିଛି ବୋଲି ଦାବି କରିଛି !

ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ RDIF ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଅନେକ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ଋଷ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଟିକା ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଥିବାର ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ RDIFର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ନିବେଶ ପାଣ୍ଠିକୁ ଟିକା ଏବଂ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷଣ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି ।

google

ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇ ଦେଉଛୁ ଯେ, ରଡିଫ ହେଉଛି ଋଷର ପୁଞ୍ଜି ପ୍ରଦାନକାରୀ କମ୍ପାନୀ । ସେହି କମ୍ପାନୀ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ “ସ୍ପୁଟ୍ନିକ୍.ଭି”ର ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରିଛି । ଏହି ଟିକାର ମାର୍କେଟିଂ ଏବଂ ରପ୍ତାନି କରିବାରେ RDIFର ଅଧିକାର ଅଛି । ଭ୍ୟାକସିନ V ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରୋନା ଟିକା । ଯଦି ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ଆଲୋଚନା RDIF ସହିତ ଆଗକୁ ବଢେ, ତେବେ ଏହି ଟିକା ଭାରତରେ ଉତ୍ପାଦନ ହୋଇପାରିବ । ଏହି ଟିକା ରପ୍ତାନି ଏବଂ ଘରୋଇ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ କରାଯାଇପାରିବ । ମସ୍କୋରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ଦୂତାବାସର ନିକଟରେ ଥିବା ଋଷର ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ସ୍ପୁଟ୍ନିକ୍କୁ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି ।

google

ଋଷ ଦୂତାବାସର ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ, “ଟିକା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ RDIF ସହ ଯୋଗାଯୋଗର ଅପେକ୍ଷାରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଓ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ବୈଷୟିକ ସୂଚନା ମାଗିଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁମତି ପାଇବା ପରେ ତୃତୀୟ ଦେଶକୁ ଟିକା ରପ୍ତାନି କରିବା ସହିତ ଘରୋଇ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା ।

google

ଗତ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଋଷ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ଦେଶ ହୋଇପାରିଛି, ଯାହା କରୋନା ବିରୋଧରେ ଟିକା ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଛି । ଏହି ଟିକା ଋଷର ମାଇକ୍ରୋ ବାୟୋଲୋଜି ରିସର୍ଚ୍ଚ ସେଣ୍ଟର ଗମାଲାୟା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି । ଏହି ଟିକାର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲକୁ ବୁଧବାର ଦିନ କରଯାଇଥିଲା ।

ଋଷରେ ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଭେଙ୍କଟେଶ ବର୍ମା ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ସ୍ପୁଟନିକକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ ବିଷୟରେ RIDFର ମୁଖ୍ୟ କିରିଲ ଡିମିତ୍ରୋଭଙ୍କ ସହ ଏକ ସକରାତ୍ମକ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହା ସକରାତ୍ମକ ଫଳାଫଳ ଦେବ ବୋଲି ସେ ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*