ଭାରତ ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଋଷ ଦେଇଛି ଚୀନକୁ ବର୍ତ୍ତମାନର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଝଟକା ! ରୋକି ଦେଇଛି S-400 ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀର ବିତରଣ  ।

ଭାରତ ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଋଷ ଦେଇଛି ଚୀନକୁ ବର୍ତ୍ତମାନର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଝଟକା ! ରୋକି ଦେଇଛି S-400 ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀର ବିତରଣ ।

ବୀଜିଙ୍ଗ: ଆମେରିକା ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ଋଷ ଚୀନକୁ ଗୋଟିଏ ବଡ ଝଟକା ଦେଇଛି । ଋଷ ଚୀନକୁ ଏସ-୪୦୦ ମିସାଇଲ ପ୍ରତିରକ୍ଷାର ବିତରଣ ଉପରେ ରୋକ୍ ଲଗାଇଦେଇଛି । ଋଷର ଏହିପରି ପଦକ୍ଷେପକୁ ନେଇ ଚୀନ୍ ଏହାକୁ ଚାପରେ ନିଆଯାଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ବୋଲି କହିଛି । ତେବେ ଚୀନ୍ କୌଣସି ଦେଶର ନାମ ମଧ୍ୟ ନେଇନାହିଁ । ତଥାପି ତାହାର ଇସାରା ଭାରତ ଏବଂ ଆମେରିକା ଆଡକୁ ସୂଚାଉଛି ।

google

ଏସ-୪୦୦ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ସର୍ବୋତ୍ତମ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଋଷ ବ୍ୟତୀତ ଏହାର ବ୍ୟବହାର କେବଳ ଚୀନ୍ ହିଁ କରୁଛି । ଚୀନ୍ ପାଖରେ ଏହାର କିଛି ୟୁନିଟ୍ ଅଛି । ତେବେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଭାରତକୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥାର ପ୍ରଥମ ବିତରଣ ମିଳିବାକୁ ଅଛି ।

google

ଋଷ କହି ନାହିଁ କି, ଅସ୍ତ୍ର କେବେ ଦେବ

ଋଷ କେବଳ ଏସ-୪୦୦ ବିତରଣକୁ ରୋକିଛି । ବରଂ ଚୀନକୁ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇ ନାହିଁ କି, ତାଙ୍କୁ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗ କେବେ ଦେବ । ସମାଚାର ଏଜେନ୍ସି ମୁତାବକ ଋଷ ଚୀନକୁ କହିଛି କି, ସେ ଏସ-୪୦୦ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବିତରଣ ରୋକିବାକୁ ଯାଉଛି । ଏଥି ସହିତ ଚୀନର ଗଣମାଧ୍ୟମ ମଧ୍ୟ ଋଷର ଏହିପରି ପଦକ୍ଷେପ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରୁଛି । ଚୀନୀ ମିଡ଼ିଆ କହିଛି କି, ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ସ୍ପଷ୍ଟ ଜଣାପଡୁଛି କି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର କିଣିବା ଚୁକ୍ତି କିଛି ହୋଇନଥାଏ ।

google

ଚାପରେ ନିଆଯାଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି

ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବିକ ଚୀନ୍ ବିଶ୍ୱାସ କରେ କି ଋଷ ଚାପର ବଶବର୍ତ୍ତୀ ହୋଇ ଏହିପରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଚୀନ୍ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପାଇଁ ନିଜ ସୈନିକ ମାନଙ୍କୁ ଋଷକୁ ପଠାଇଛି । ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ଋଷ ଚୀନକୁ ଵୈଷୟିକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦଳ ପଠାଇବାକୁ ଯାଉଥିଲା । ଏଥି ସହିତ ଜିନପିଙ୍ଗ ସରକାରଙ୍କ ସୂତ୍ର କହିବା ଅନୁସାରେ ଜଣାପଡିଛି କି ଋଷ ଅନୁଭବ କରୁଛି ଯେ ଯଦି ଏହି ସମୟରେ ସେ ଅବତରଣ ରୋକି ଦିଏ ତେବେ ଚୀନର ସମସ୍ୟା ବଢିଯିବ ।

google

ଚାଇନାକୁ ଧକ୍କା, ଭାରତକୁ ବିଶ୍ୱାସ

ଭାରତ ଋଷ ଠାରୁ ଏସ-୪୦୦ ସିଷ୍ଟମ୍ କିଣିବା ପାଇଁ ଏକ ଚୁକ୍ତି କରିଛି । ଏହା ଅଧୀନରେ ଭାରତକୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ହିଁ ଏହି ସିଷ୍ଟମ୍ ମିଳିବ । ଅପର ପକ୍ଷରେ ଚୀନ୍ ଏହି ସିଷ୍ଟମକୁ କିଣିବା ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଚୁକ୍ତି କରିସାରିଛି । ତାଙ୍କୁ ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ଏହାର ପ୍ରଥମ ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ମିଳିସାରିଛି । କିନ୍ତୁ ଦୁଇ ଦେଶ ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ଋଷ ଚୀନର ବିତରଣକୁ ରୋକି ଦେଇଛି । ଅପର ପକ୍ଷରେ ଭାରତକୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବିତରଣ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛି ।

google

ଋଷ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଆସିଛି ଦୁଃଖ

ଏହିପରି ଉଭୟ ଋଷ ଏବଂ ଚୀନ୍ ବହୁତ ଭଲ ବନ୍ଧୁ ବୋଲି ମାନାଯାଇଥାଏ କିନ୍ତୁ କରୋନା ପର ଠାରୁ ଦୁହିଁଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଦୁଃଖ ଆସିଯାଇଛି । ବାସ୍ତବରେ, ଋଷ ବିଗତ ଦିନ ମାନଙ୍କରେ ସେଣ୍ଟ ପୀଟର୍ସବର୍ଗ ଆର୍କଟିକ୍ ସୋସିଆଲ ସାଇନ୍ସ ଏକାଡେମୀର ସଭାପତି ବେଲେରୀ ମିଟକୋଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା । ବେଲେରୀଙ୍କ ଉପରେ ଆରୋପ କରାଯାଇଛି କି, ସେ ଚୀନକୁ ଋଷର ସାମରିକ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରତିବଦଳରେ ଟଙ୍କା ନେଇଥିଲେ । ବେଲେରୀଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଦୁଇ ଚୀନ୍ ନାଗରିକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି ।

google

କଣ ଅଟେ ଏସ-୪୦୦ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସିଷ୍ଟମ୍ ?

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏସ-୪୦୦ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସିଷ୍ଟମର ବ୍ୟବହାର କେବଳ ଋଷ ଏବଂ ଚୀନ୍ କରୁଥିଲେ। ରୁଷ ଏହି ସିଷ୍ଟମର ବ୍ୟବହାର ୨୦୦୭ ମସିହାରୁ କରୁଛି । ଅପର ପକ୍ଷରେ ଚୀନ୍ ଏହାକୁ ୨୦୧୪ରେ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ସରକାରଙ୍କ ଚୁକ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ କ୍ରୟ କରିଥିଲା ।

google

ଏସ-୪୦୦ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସିଷ୍ଟମ୍ ଭାରତୀୟ ଜାହାଜରେ ସାମିଲ ହୋଇଯିବ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଭାରତୀୟ ସେନାର ଶକ୍ତି ବହୁଗୁଣିତ ହୋଇଯିବ । ଏସ-୪୦୦ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସିଷ୍ଟମ୍ ପଞ୍ଚମ ପିଢ଼ିର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନକୁ ମଷ୍ୟ ହଟାଇବାର କ୍ଷମତା ରଖିଥାଏ ।

google

ଏସ-୪୦୦ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସିଷ୍ଟମ୍, ଏସ-୩୦୦ର ଅପଡ଼େଟ୍ ସଂସ୍କରଣ ଅଟେ । ଭାରତ ଋଷ ସହିତ ୫.୪୩ ବିଲିୟନ ଡଲାର (ପାଖାପଖି ୩୯ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା) ପାଇଁ ଚୁକ୍ତି କରିଛି । ଏହି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସିଷ୍ଟମ୍ ୪୦୦ କିଲୋମିଟର ବ୍ୟାସାର୍ଦ୍ଧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସକ୍ରିୟ ରହିଥାଏ । ଏହି କ୍ଷେତ୍ର ଦେଇ ଆସୁଥିବା କୌଣସି ମଧ୍ୟ ବିପଦକୁ ତୁରନ୍ତ ଶେଷ କରିଦେବ । ଏହା ଶତ୍ରୁଙ୍କ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ କିମ୍ବା ଡ୍ରୋନ୍, କିମ୍ବା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏହି ସିଷ୍ଟମ୍ ଦେଖିବା ମାତ୍ରେ ହିଁ ତାକୁ ଶେଷ କରିଦେବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *