SBI ବ୍ୟାଙ୍କରେ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବାର ନିୟମ ଆଜିଠାରୁ ବଦଳିଛି ! ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଆପଣ କେତେ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଉଠାଇପାରିବେ ଜାଣନ୍ତୁ…

SBI ବ୍ୟାଙ୍କରେ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବାର ନିୟମ ଆଜିଠାରୁ ବଦଳିଛି ! ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଆପଣ କେତେ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଉଠାଇପାରିବେ ଜାଣନ୍ତୁ…

ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଡିଜିଟାଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଆଯାଉଛି, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ଏକ ବଡ଼ ବିଭାଗ ଅଛି । ଯାହା ଏହାକୁ ଛୁଇଁ ନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ଆପଣ ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀ ଅଟନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଖୁସି ଖବର ଅଛି । ଦେଶର ସର୍ବବୃହତ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏହି ମହାମାରୀ (କରୋନାଭାଇରସ୍)ରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ଯୋଗାଉଛି । ବ୍ୟାଙ୍କ ଏକ ନୂତନ ନିୟମ ଲାଗୁ କରିଛି, ଯାହା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବାର ସୀମା ବୃଦ୍ଧି କରିଛି ।

କହିରଖୁଛୁ ଯେ, SBI ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗ୍ରାହକ ତାଙ୍କ ନିକଟ ଶାଖାକୁ ଯାଇ ତାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଦୈନିକ ୨୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଉଠାଇପାରିବେ । ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା କରିବାକୁ ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଏକ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଯାହା ଆପଣ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ପାଇବେ ।

ଅଫିସିଆଲ୍ ‘ଟ୍ୱିଟର୍ ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲ୍’ରୁ SBI ସୂଚନା ଦେଇଛି

କରୋନା କାଳରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଆରାମ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ SBI କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ଏହି ଅଧୀନରେ SBI ଏହାର ଅଫିସିଆଲ୍ ‘ଟ୍ୱିଟର୍ ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲ୍’ରୁ ସୂଚନା ଦେଇଛି ଯେ କରୋନା ମହାମାରୀରେ ଲୋକମାନେ ଅନ୍ତତଃପକ୍ଷେ ବ୍ୟାଙ୍କ କିମ୍ବା ATMକୁ କମ୍ ପରିମାଣରେ ଯାଆନ୍ତୁ, ସେଥିପାଇଁ ଚେକ୍ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଫର୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ ଘରୋଇ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବାର ସୀମା ବୃଦ୍ଧି କରିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଗ୍ରାହକମାନେ ନିଜ ନିକଟତମ ଶାଖାକୁ (ଘର ଶାଖାକୁ ବାଦ ଦେଇ) ଯାଇ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ସେମାନଙ୍କ ସଞ୍ଚୟ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ୨୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟଙ୍କା ଉଠାଇ ପାରିବେ ।

SBIର ନୂଆ ନିୟମ କ’ଣ କହୁଛି

କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଗ୍ରାହକମାନେ ଅନ୍ୟ ଶାଖା ପରିଦର୍ଶନ କରି ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଫର୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନଙ୍କ ସଞ୍ଚୟ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ୨୫ ହଜାର ନଗଦ ଟଙ୍କା ଉଠାଇ ପାରିବେ । ଏହା ସହିତ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶାଖାରେ ଆପଣ ଏକ ଚେକ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଉଠାଇ ପାରିବେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତୃତୀୟ ପକ୍ଷ ପାଇଁ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବାର ସୀମାକୁ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । SBI ଏହାର ନିୟମ ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଛି, ଯାହା ୩୦ ଡିସେମ୍ବର୍ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଳବତ୍ତର ରହିବ ।

ନୂତନ ନିୟମ କାହିଁକି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଲା ?

କହିରଖୁଛୁ ଯେ, SBI ଏହାର ଅନେକ ଶାଖାର ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି କରୋନାଭାଇରସ୍ ଅତି ଶୀଘ୍ର ବିସ୍ତାର କରୁଛି । SBI ଶାଖା ବର୍ତ୍ତମାନ ସକାଳ ୧୦ଟାରୁ ୨ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖୋଲୁଛି । ଏଥିସହ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହାର ୫୦% କର୍ମଚାରୀ (SBI କର୍ମଚାରୀ)ଙ୍କ ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗ୍ରାହକ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିଲେ । ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ, ସେଥିପାଇଁ SBI ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସୁବିଧା ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ନିୟମକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଛି ।

ନୂତନ ନିୟମ ସହିତ କିଛି ସର୍ତ୍ତ ମଧ୍ୟ ଅଛି

ନୂତନ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ନିୟମ ସହିତ ବ୍ୟାଙ୍କ ସର୍ତ୍ତ ମଧ୍ୟ ରଖିଛି । ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଜାରି ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ତୃତୀୟ ପକ୍ଷ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଫର୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଉଠାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତୃତୀୟ ପକ୍ଷ ପାଇଁ ଏକ କେୱାଇସି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ।

ATMରୁ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ପାଇଁ ନିୟମ

SBI ଏହାର ସେଭିଂ ଆକାଉଣ୍ଟ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଏକ ମାସରେ ୮ଟି ମାଗଣା କାରବାର ପ୍ରଦାନ କରେ । ଏଥିରେ ୫ଟି ‘SBI ATM’ ଏବଂ ୩ଟି ଅନ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ATMର କାରବାର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅଣ ମେଟ୍ରୋ ସହରରେ ୧୦ଟି ମାଗଣା ATM ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ । ଏଥିରେ SBI ଦ୍ୱାରା ୫ଟି କାରବାର ହୋଇଥିବାବେଳେ, ଅନ୍ୟ ୫ଟି ବ୍ୟାଙ୍କରେ ATMରୁ କରିବାର ସୁବିଧା ରହିଛି । ମୋଟ ଉପରେ, SBI ନୂତନ ନିୟମ ମାଧ୍ୟମରେ କରୋନା କାଳରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦେଇଛି । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *