ଯଦି ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇବେ ତେବେ ରିୟାଙ୍କୁ ଏତିକି ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦିଆଯାଇପାରେ ଦଣ୍ଡ ! ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ କେଉଁ ମାମଲା ଲାଗିଛି ତାଙ୍କ ଉପରେ ।

ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଏବେ ତୀବ୍ର ଗତିରେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରୁଥିବା ବେଳେ ବିହାର ପୋଲିସ ମଧ୍ୟ ମୁମ୍ବାଇରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ବାସ୍ତବରେ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତଙ୍କ ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ପାଟଣାର ରାଜୀବ ନାଗର ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା । ବିହାର ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ମୁମ୍ବାଇର ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଇ ପଚରାଉଚରା କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ତାଙ୍କ ଘରେ ନଥିଲେ ।

Google

ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଧାରା ୩୪୧, ୩୪୨, ୩୮୦, ୪୦୬, ୪୨୦, ୩୦୬ ଏବଂ ଧାରା ୫୦୬ ଅନୁଯାୟୀ ଏକ ମକଦ୍ଦମା ଦାୟର ହୋଇଛି । ଏଠାରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ ଯେ ଯଦି ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ଏହି ଧାରାଗୁଡିକ ଅଧୀନରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଜେଲରେ ରହିବାକୁ ପଡିପାରେ ।

Google

ଆଇପିସି ଧାରା ୩୪୧ :

ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ତରଫରୁ ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଇପିସି ଧାରା ୩୪୧ ଅନୁସାରେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତଙ୍କୁ ଜବରଦସ୍ତ ବନ୍ଦୀ କରିବାର ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଯଦି ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏହି ଅଭିଯୋଗଟି ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଏକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଜେଲ କିମ୍ବା ଜୋରିମାନା କିମ୍ବା ଉଭୟ ଜେଲ ଏବଂ ଜୋରିମାନାରେ ଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ ହୋଇପାରନ୍ତି ।

ଆଇପିସି ଧାରା ୫୦୬ :

ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ପିତା ଆଇପିସିର ଧାରା ୫୦୬ ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କ ପୁଅ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କୁ ବ୍ଲାକମେଲ୍ କରିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଅଛି । ଯଦି ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀଙ୍କ ଉପରେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଗୁଡିକ ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ, ତେବେ ଧାରା ୫୦୬ ଅନୁଯାୟୀ ସେ ଦୁଇ ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ ହୋଇପାରନ୍ତି । ଧମକ କିମ୍ବା ବ୍ଲାକମେଲିଂଗ୍ ମାମଲାରେ ଧାରା ୫୦୬ ଲାଗୁ ହୋଇଥାଏ ।

ଆଇପିସି ଧାରା ୪୦୬ :

ଆଇପିସିର ଧାରା ୪୦୬ ମଧ୍ୟ ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀଙ୍କ ଉପରେ ଲାଗୁ ହୋଇଛି । ଏହା ଜାଲିଆତି ସହିତ ସମାନ ଅଟେ । ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ଏକ କମ୍ପାନୀ ଖୋଲିବା ନାମରେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ଠାରୁ ୧୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଲୁଟି ନେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଯଦି ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ଏହି ଧାରା ଅଧୀନରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ କେବଳ ୩ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଜେଲଦଣ୍ଡ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ବରଂ ଜୋରିମାନା ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି ଏହି ମାମଲାରେ ଜାମିନ ମିଳିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଥାଏ ।

ଆଇପିସି ଧାରା ୩୦୬ :

ଶାସନ୍ତଙ୍କୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବା ପାଇଁ ଉତ୍ତେଜିତ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଧାରା .୩୦୬ ଲାଗୁ ହୋଇଛି । ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ପିତା ପୋଲିସରେ ତାଙ୍କ FIRରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାକୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଇ ଥିଲେ । ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗମ୍ଭୀର ଅପରାଧ ଅଟେ । ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ, ଯଦି ଏହି ଧାରା ଅଧୀନରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ୧୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ କାରାଦଣ୍ଡ ହୋଇପାରେ ।

ଆଇପିସି ଧାରା ୪୨୦ :

ଆଇପିସିର ଧାରା ୪୨୦ ଅନୁଯାୟୀ ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅନ୍ୟ ଏକ ମାମଲା ରଜ୍ଜୁ ହୋଇଛି । ଯଦି କେହି ଠକାମି କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି କିମ୍ବା ଅସାଧୁ ଭାବରେ ତାଙ୍କ ନାମରେ କିଛି ମୂଲ୍ୟବାନ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଧାରା ଲାଗୁ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଏକ ଜାମିନହୀନ ଅପରାଧ ଅଟେ । ଯଦି ଏହି ଅଭିଯୋଗରେ ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ଅପରାଧୀ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀଙ୍କୁ ୭ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ ହୋଇପାରେ ।

ଆଇପିସି ଧାରା ୩୮୦ :

ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ତରଫରୁ ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ନାମରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ଯେ, ସେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ଘରୁ ନଗଦ ଟଙ୍କା, ମୋବାଇଲ୍, ଅଳଙ୍କାର, ଲାପଟପ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମୂଲ୍ୟବାନ ସାମଗ୍ରୀ ନେଇ ଯାଇଛନ୍ତି । ଏହି ମାମଲାରେ ଆଇପିସିର ଧାରା ୩୮୦ ଅନୁଯାୟୀ ରିୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ମାମଲା ରଜ୍ଜୁ କରାଯାଇଛି । ତାଙ୍କ ଉପରେ ଚୋରିର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଯଦି ଆଇପିସିର ଏହି ଧାରା ଅଧୀନରେ ରିୟା ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅପରାଧ ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ୭ ବର୍ଷ ଜେଲ କିମ୍ବା ଜୋରିମାନା ଭୋଗିବାକୁ ପଡିପାରେ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*