ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରହିବ RBI ସୁଧହାର: ଅକ୍ଟୋବର ପହିଲାରୁ ଘୋଷଣା ହେବ ମୁଦ୍ରା ନୀତି

ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ୧ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୦ରେ ଘୋଷଣା ହେବାକୁ ଥିବା ମୁଦ୍ରା ନୀତି ସମୀକ୍ଷାରେ ସୁଧ ହାରରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବ ନାହିଁ । ବାସ୍ତବରେ କରୋନା ସଙ୍କଟ ଯୋଗୁଁ ଯୋଗାଣ ବ୍ୟାଘାତ ଯୋଗୁଁ ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ମୁଦ୍ରା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ କହିଛନ୍ତି । ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ(Shaktikanta Das) ଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ୬ ଜଣିଆ ମୁଦ୍ରା ନୀତି ସମିତି ଏମପିସି(MPC)ର ବୈଠକ ୨୯ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ । କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହାର ହ୍ରାସ ପାଇ ୬.୬୯ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି, ଯାହା ଜୁଲାଇରେ ୬.୭୩ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା ।

ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୦ ଠାରୁ ନୀତିଗତ ହାର ୧.୧୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି:-

ଏମପିସି(MPC) ବୈଠକର ଫଳାଫଳ ୧ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୦ରେ ଘୋଷଣା କରାଯିବ । ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୦ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏମପିସି ବୈଠକରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବୃଦ୍ଧିକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ନୀତି ହାରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିନଥିଲା । ନିକଟରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହାର ୬ ପ୍ରତିଶତକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିସାରିଛି । ସେତେବେଳେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ କହିଥିଲା ​​ଯେ ବିଶ୍ୱ ମହାମାରୀ (Pandemic) ଯୋଗୁଁ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିର (Indian Economy) ଅବସ୍ଥା ଦୁର୍ବଳ ରହିଛି । କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୦ ଠାରୁ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ନୀତି ହାରକୁ ୧.୧୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିସାରିଛି ।

ଶିଳ୍ପ ସଂଗଠନ ରିଜର୍ଭକୁ ଦେଲେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହ୍ରାସ ପାଇବାପାଇଁ ଅପେକ୍ଷାର ପରାମର୍ଶ:-

ଶିଳ୍ପ ସଂଗଠନ ସିଆଇଆଇ(CII) କହିଛି ଯେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ନିଜର ନରମ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଜାରି ରଖିବା ଉଚିତ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ହାର ହ୍ରାସ କରିବା ଉଚିତ । ସିଆଇଆଇ କହିଛି ଯେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହ୍ରାସ ପାଇବା ପାଇଁ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିବା ଉଚିତ । ଶିଳ୍ପ ସଂଗଠନ ଆସୋଚାମର (Assocham) ମହାସଚିବ ଦୀପକ ସୁଦ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ-୧୯ କାରଣରୁ ଅର୍ଥନୀତିର ଅବନତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ନିଜର ନରମ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଜାରି ରଖିବା ଉଚିତ । ୟୁନିୟନ ବ୍ୟାଙ୍କର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ତଥା ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ରାଜକିରଣ ରାୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ସ୍ଥିତି ବଜାୟ ରଖିବ ।

ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୧ ପୂର୍ବରୁ ସୁଧ ହାରରେ କୌଣସି ହ୍ରାସ କରାଯିବ ନାହିଁ:-

ରାଜକିରଣ ରାୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହାର ଏତେ ଅଧିକ ଥିବାରୁ ଏଥର ସୁଧ ହାର ହ୍ରାସ କରିବାର କୌଣସି ଆଶା ନାହିଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୁଧ ହାରରେ ହ୍ରାସ ହେବାର ସୁଯୋଗ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୧ ପୂର୍ବରୁ ଏହା ଘଟିବ ନାହିଁ ।ଏନରକ ପ୍ରପର୍ଟି କନ୍ସଲଟାଣ୍ଟର ଚେୟାରମ୍ୟାନ ଅନୁଜ ପୁରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସପ୍ତାହରେ ଏମପିସି ସାମ୍ନାରେ ସୁଧ ହାର ହ୍ରାସ କରିବା କିମ୍ବା କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ନ କରିବାର ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହେବ । କୋଭିଡ-୧୯ ହେତୁ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଏକ ବଡ଼ ହ୍ରାସ ଆସିବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୁଧ ହାର ହ୍ରାସ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*