RBI ପକ୍ଷରୁ ୫ଟି ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତିର ଘୋଷଣା:- ଗ୍ରାହକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ Check , Cash ଏବଂ Loan ସହିତ ଜଡ଼ିତ ନିୟମ ବଦଳି ଯାଇଛି ।

RBI ପକ୍ଷରୁ ୫ଟି ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତିର ଘୋଷଣା:- ଗ୍ରାହକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ Check , Cash ଏବଂ Loan ସହିତ ଜଡ଼ିତ ନିୟମ ବଦଳି ଯାଇଛି ।

ସୁନା ଋଣ: RBI ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ଉପରେ ଋଣର ଦର ବୃଦ୍ଧି କରିଦେଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁନା ଉପରେ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ମିଳିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁନାର ସମୁଦାୟ ମୂଲ୍ୟର ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ଋଣ ହିଁ ମିଳୁଥିଲା । ଆପଣ ଯେଉଁ ବ୍ୟାଙ୍କ କିମ୍ବା ଅଣ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଫାଇନାନ୍ସ କମ୍ପାନୀରେ ସୁନା ଋଣର ଆବେଦନ କରିଥାନ୍ତି, ସେମାନେ ପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କ ସୁନାର ଉତ୍କର୍ସର ମାତ୍ରା ଯାଞ୍ଚ କରିଥାନ୍ତି । ସୁନାର ଉତ୍କର୍ସର ମାତ୍ରା ଅନୁସାରେ ହିଁ ଋଣ ରାଶି ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥାଏ । ସାଧାରଣତଃ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ସୁନା ମୂଲ୍ୟର ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ଦେଇଥାନ୍ତି ।

google

ଚେକ୍ ପେମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ୍: RBI ଚେକ୍ ପେମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷିତ କରିଦେଇଛି । RBI ଦ୍ୱାରା ୫୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା କିମ୍ବା ତାହା ଠାରୁ ଅଧିକ ଚେକ୍ ପେମେଣ୍ଟ ଉପରେ ଏକ ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି। ଏହି ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସକରାତ୍ମକ ପେ କୁହାଯିବ ।

google

ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁଯାୟୀ ଚେକ୍ ଜାରି କରିବା ସମୟରେ ତାଙ୍କ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନାକୁ ଆଧାର କରି ଚେକକୁ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଟଙ୍କା ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯିବ । ଏହି ନୂତନ ପରିବର୍ତ୍ତନରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସହିତ ଠକାମିର ସମସ୍ୟାକୁ ରୋକା ଯାଇପାରିବ । ଏହି ସକାରାତ୍ମକ ପେ ସିଷ୍ଟମ୍ ଅନୁଯାୟୀ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଚେକ୍ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଚେକର ବିବରଣୀ, ଚେକର ସାମ୍ନା ଏବଂ ପଛ ପାର୍ଶ୍ୱର ଫଟୋ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ସେୟାର କରିବାକୁ ପଡିବ ।

google

ଅଫଲାଇନ ଖୁଚୁରା ଦେୟ ବର୍ତ୍ତମାନ କାର୍ଡ କିମ୍ବା ମୋବାଇଲ ଡିଭାଇସ୍ ଜରିଆରେ ଡ଼ିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟ ବ୍ୟତୀତ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସଂଯୋଜନା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ । ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଡିଜିଟାଲ କାରବାରକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଅଫଲାଇନ ଖୁଚୁରା ଦେୟର ଗୋଟିଏ ପାଇଲଟ ସ୍କିମର ମଞ୍ଜୁରୀର ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏହି ପରିକଳ୍ପନା ଅନୁଯାୟୀ ଯେଉଁ ସ୍ଥାନ ମାନଙ୍କରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସଂଯୋଗ ନାହିଁ, ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ ଡେବିଟ୍, କ୍ରେଡିଟ୍ କିମ୍ବା ମୋବାଇଲ ଡିଭାଇସ୍ ଜରିଆରେ କାରବାର କରାଯାଇପାରିବ ।

google

ODR ବ୍ୟବସ୍ଥା ହେତୁ ଦେଶରେ ଡିଜିଟାଲ କାରବାର ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ବିଫଳ ହୋଇଥିବା ଡିଜିଟାଲ କାରବାର ପାଇଁ ଅନଲାଇନ ଡିସ୍ପ୍ୟୁଟ ରିଜୋଲ୍ୟୂଶନ (ODR) ବ୍ୟବସ୍ଥା। ଅନଲାଇନ କାରବାର ସହିତ ଜଡିତ ବିବାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଏହା ଗୋଟିଏ ନୂତନ ଉପାୟ ହେବ । ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ପ୍ରାଧିକୃତ PSOକୁ ODR ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

google

ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଗୁଡିକୁ ପ୍ରାୟୋରିଟୀ ସେକ୍ଟର ଲଣ୍ଡିଙ୍ଗ (PSL)ରେ ସାମିଲ କରିଦିଆଯାଇଛି । ଏହି ପଦକ୍ଷେପରେ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଗୁଡିକୁ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ସହଜ ହେବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କୃଷି, MSME, ଶିକ୍ଷା, ହାଉସିଙ୍ଗ ଇତ୍ୟାଦି ଏଥିରେ ସାମିଲ ଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *