ପିତା ରାବଣ ପୁତ୍ର ‘ଇନ୍ଦ୍ରଜିତ୍’ଙ୍କୁ ଏହିପରି କେଉଁ କଥା କହିଥିଲେ ? ଯାହାକି ସର୍ଵଦା ମନେ ରଖିବା ଉଚିତ…

ପିତା ରାବଣ ପୁତ୍ର ‘ଇନ୍ଦ୍ରଜିତ୍’ଙ୍କୁ ଏହିପରି କେଉଁ କଥା କହିଥିଲେ ? ଯାହାକି ସର୍ଵଦା ମନେ ରଖିବା ଉଚିତ…

ଧର୍ମ ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ପ୍ରକାରର କାହାଣୀ ଏବଂ ଉପନ୍ୟାସ ରହିଛି, ଯାହା ବିଷୟରେ ଆପଣ ପିଲା ଦିନରୁ ପଢି ଆସୁଛନ୍ତି ଏବଂ ରାବଣଙ୍କ ବିଷୟରେ ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଥିବେ କି, ରାବଣ କିଏ ଥିଲେ ଏବଂ ସେ କେଉଁଠାରେ ରହୁଥିଲେ । ସେ ଦୁଷ୍ଟ ଏବଂ ରାକ୍ଷସ ପ୍ରବୃତ୍ତିର ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏହିସବୁ ବ୍ୟତିରେକ ସେ ଜଣେ ମହାନ୍ ପଣ୍ଡିତ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ । କୁହାଯାଏ କି ତାଙ୍କ ଠାରୁ ଅଧିକ ବୁଦ୍ଧିମାନ୍ କେହି ହେଲେ ମଧ୍ୟ ନଥିଲେ । ନିଜର ଭକ୍ତି ହେତୁ ବ୍ରହ୍ମାଦେବ ଏବଂ ଭଗବାନ ଶଙ୍କରଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରି ସେ ଏହିପରି ଅନେକ ସିଦ୍ଧ ଏବଂ ବର ପାଇଥିଲେ, ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ସେ ବହୁତ ତେଜସ୍ୱୀ ବୋଲି ବିବେଚିତ ହୋଇଥିଲେ । ଆମ ହିନ୍ଦୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି କି ରାବଣ ଜଣେ ରାକ୍ଷସ ପ୍ରବୃତ୍ତି ହୋଇପାରନ୍ତି, ତଥାପି ତାଙ୍କ ଠାରୁ ବଡ଼ ପଣ୍ଡିତ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହି ନାହାଁନ୍ତି ।

ରାବଣଙ୍କର ଅନେକ ପୁତ୍ର ଥିଲେ, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରିୟ ମେଘନାଥ ଅର୍ଥାତ୍ ଇନ୍ଦ୍ରଜିତ୍ ଥିଲେ । ଆଜି ଆମେ ରାବଣଙ୍କ ଏହିପରି କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ସେ ଇନ୍ଦ୍ରଜିତଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ତିନୋଟି ଜିନିଷକୁ ଜୀବନରେ ସର୍ଵଦା ପାଇଁ ମନେ ରଖିବାକୁ କହିଥିଲେ । ତେବେ ସେହି ଜିନିଷ ଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ ଅଟେ ଆସନ୍ତୁ ପଢିବା ।

ଯୁଦ୍ଧ ପୂର୍ବରୁ ଇନ୍ଦ୍ରଜିତ ଏବଂ ରାବଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ବାର୍ତ୍ତାଳପ ହୋଇଥିଲା

ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି କି ରାବଣ ସୀତାଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରିଥଲେ ଏବଂ ଏଥି ସକାଶେ ରାମ ଏବଂ ରାବଣ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲା । ଠିକ୍ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେଠାରେ ଅନେକ ଛୋଟ ଛୋଟ ଯୁଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଇନ୍ଦ୍ରଜିତ୍ ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କ ସହ ଲଢ଼ିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ, ସେହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ପିତା ବହୁତ ଅସୁବିଧାରେ ରହୁଥିଲେ ଏବଂ ସେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କୁ ଏହିପରି ଅସୁବିଧା ଛାଡି ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ । ଏହିପରି ଅନାଦାର ସ୍ୱୟଂ ଭଗବାନ ମଧ୍ୟ କାହା ସହିତ କରନ୍ତି ନାହିଁ ଯାହା ଇନ୍ଦ୍ରଜିତ୍ ନିଜ ପିତାଙ୍କ ସହିତ କରିଥିଲେ ।

ଏହି କଥାକୁ ରାବଣ ଏବଂ ଇନ୍ଦ୍ରଜିତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ ତଥା ଅନ୍ତିମ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ଯେଉଁଥିରେ ଉଭୟ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ସମୟରେ ରାବଣ ଇନ୍ଦ୍ରଜିତଙ୍କୁ କହିଥିଲେ କି ବିନା କୌଣସି ପ୍ରମାଣରେ କାହାକୁ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ବରଦାନ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇ ନଥାଏ, ଏହି ଉପାୟରେ ଯଦି ଆପଣ ସ୍ୱର୍ଗ ପ୍ରାପ୍ତ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ତୁମେ ପିତାଙ୍କ ସେବା ନକରି ଆପଣ ସ୍ୱର୍ଗକୁ ଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।

ରାବଣ ନିଜ ପୁଅ ଇନ୍ଦ୍ରଜିତଙ୍କ ସହ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ସମୟରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି କି ଯଦି କୌଣସି ପୁଅ ନିଜ ପିତାଙ୍କ ପାଇଁ ନିଜ ଜୀବନକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଦିଅନ୍ତି ତେବେ ମଧ୍ୟ ସେ ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଏହି କଥା ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିବା ପରେ ଯେତେବେଳେ ଇନ୍ଦ୍ରଜିତ୍ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କୁ ଶେଷ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇବାକୁ ଆସିଥିଲେ ସେହି ସମୟରେ ସେ କହିଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *