‘କିସ୍-ମିସ୍’ ପାଣି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କୌଣସି ଔଷଧଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ ! ଏହାକୁ ପିଇବାର ‘କିଛି ମିନିଟ୍’ରେ ରୋଗ ଦୂର ହୋଇଯାଏ…

‘କିସ୍-ମିସ୍’ ପାଣି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କୌଣସି ଔଷଧଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ ! ଏହାକୁ ପିଇବାର ‘କିଛି ମିନିଟ୍’ରେ ରୋଗ ଦୂର ହୋଇଯାଏ…

କିସ୍-ମିସ୍ ଜଳ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ଏହି ପାଣି ପିଇଲେ ଅନେକ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ । କିସ୍-ମିସ୍ ଭିତରେ ଭିଟାମିନ-ସି, କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ଆଇରନ୍, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, ପୋଟାସିୟମ୍, ଫସ୍-ଫରସ୍ ଏବଂ ସୋଡିୟମ୍ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ । ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଶରୀରରେ ଦୁର୍ବଳତାର ଅସୁବିଧା ଥାଏ, କିସ୍-ମିସ୍ ପାଣି ପିଇବା ସେମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ରୋଗ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପାଣି ପିଇବା ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ବିଳମ୍ବ ନକରି ଜାଣିବା, କିସ୍-ମିସ୍ ପାଣି ପିଇବାର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଲାଭ ସବୁ କ’ଣ ?

କିସ୍-ମିସ୍ ଜଳ ଉପକାରିତା

କିସ୍-ମିସ୍ ଜଳ ଯକୃତକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ । ଏହାକୁ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଯକୃତର ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ ଏବଂ ଯକୃତ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ ଭଲ ହୁଏ । ତେଣୁ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଯକୃତ ଠିକ୍ ରହେ ନାହିଁ, ସେହି ଲୋକମାନେ କିସ୍-ମିସ୍ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍ ।

କିସ୍-ମିସ୍ ପାଣି ରକ୍ତ ସଫା କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏହାକୁ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରୁ ମଇଳା ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ରକ୍ତ ସଫା ହେତୁ ପିମ୍ପଲ୍ ସମସ୍ୟା ହୋଇନଥାଏ ଏବଂ ଚର୍ମରେ ଦାନା ବାହାରିବା ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ ।

ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଶରୀରରେ ରକ୍ତହୀନତା ଥାଏ । ସେମାନେ ଏକ ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ କିସ୍-ମିସ୍ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ । ଏହି ଜଳକୁ ଏକ ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ପିଇଲେ ରକ୍ତର କମି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ଏବଂ ରକ୍ତହୀନତାର ରୋଗ ଲୋପ ପାଇବ । ବାସ୍ତବରେ କିସ୍-ମିସ୍ ପାଣିରେ ଭିଟାମିନ୍ ମିଳିଥାଏ । ଯାହା ଶରୀରରେ ଲାଲ ରକ୍ତ କଣିକା ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ । ଶରୀରରେ ଲାଲ ରକ୍ତ କଣିକା ବୃଦ୍ଧି ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତହୀନତା ଭଲ ହୋଇଯାଏ ।

କିସ୍-ମିସ୍ ପାଣି ହୃଦୟକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଭଲ । ଏହାକୁ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ମିଳିଥାଏ । ଏହା କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍ ସ୍ତରକୁ କମ୍ କରିଥାଏ । ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଏବଂ ହୃଦଘାତରୁ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଏ ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଅମ୍ଳତା ଅଛି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ କିସ୍-ମିସ୍ ପାଣି ମିଶାନ୍ତୁ । କିସ୍-ମିସ୍ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଗ୍ୟାସ୍ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ପେଟରେ ଏସିଡିଟି ହୋଇନଥାଏ । ଏହି ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା କିଡନୀ ମଧ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ଜଳ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

ଆଖିର ଆଲୋକ ସଠିକ୍ ରଖିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ କିସ୍-ମିସ୍ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ । ପ୍ରତିଦିନ କିସ୍-ମିସ୍ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆଖି ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ଠିକ୍ ରହିଥାଏ ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ଚଷମା ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ଆଉ ଚଷମା ବ୍ୟବହାର କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ପଡେ ନାହିଁ ।

ଯଦି ହାଡ ଦୁର୍ବଳ ଥାଏ, ତେବେ ‘କିସ୍-ମିସ୍’ର ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ । କିସ୍-ମିସ୍ ପାଣି ସେବନ ହାଡକୁ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇଥାଏ ଏବଂ ଦାନ୍ତ ମଧ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ ।

କିସ୍-ମିସ୍ ପାଣି କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ ?

କିସ୍-ମିସ୍ ପାଣି ତିଆରି କରିବା ବହୁତ ସହଜ । ଏହି ପାଣି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ମୁଠା କିସ୍-ମିସ୍ କୁ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ରାତିସାରା ଭିଜାନ୍ତୁ । ତା’ପରେ ଏହାକୁ ସକାଳେ ଛାଣି ନିଅନ୍ତୁ । ପାଣିକୁ ହାଲୁକା ଗରମ କରନ୍ତୁ । କିସ୍-ମିସ୍ ପାଣି ପ୍ରସ୍ତୁତ । ଆପଣ ଏହାକୁ ଖାଲି ପେଟରେ ପିଅନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *