ଆମେରିକୀୟ ଡିଏନଏ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦାବି କରିଛନ୍ତି, ରାହୁଲ୍ ରାଜୀବ୍ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପୁଅ ନୁହଁନ୍ତି ! ଭାଇରାଲ୍ ବାର୍ତ୍ତାର ସତ୍ୟତା ଜାଣନ୍ତୁ…

ଆମେରିକୀୟ ଡିଏନଏ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦାବି କରିଛନ୍ତି, ରାହୁଲ୍ ରାଜୀବ୍ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପୁଅ ନୁହଁନ୍ତି ! ଭାଇରାଲ୍ ବାର୍ତ୍ତାର ସତ୍ୟତା ଜାଣନ୍ତୁ…

କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ସଭାପତି ରାହୁଲ୍ ଗାନ୍ଧୀ ସର୍ବଦା ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଥାନ୍ତି । ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ରାହୁଲ୍ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଏକ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି । ବାସ୍ତବରେ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଫେସବୁକ୍ ଏବଂ ଟ୍ୱିଟରରେ ଏକ ଖବରକାଗଜ କଟିଙ୍ଗ ଭାଇରାଲ୍ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଯେଉଁଥିରେ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ, ଆମେରିକାର ଡିଏନଏ ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି, ରାହୁଲ୍ ଗାନ୍ଧୀ ରାଜୀବ୍ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପୁଅ ନୁହଁନ୍ତି ।

ଲୋକମାନେ ଏହି କଟିଙ୍ଗରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଦାବିକୁ ସତ୍ୟ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରି ସେୟାର୍ କରୁଛନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ କଟିଙ୍ଗର୍ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇଥିଲା, ପ୍ରକୃତରେ ଯାଞ୍ଚରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ସତ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା ।

ଭାଇରାଲ୍ ପୋଷ୍ଟ ଫେସବୁକ୍ ଟ୍ୱିଟରରେ କ୍ଲିପିଂ କରୁଥିବା ଖବରକାଗଜରେ ଏହି ଖବର ଲେଖାଯାଇଛି । ଏହି ଖବର ଦାବି କରିଛି ଯେ ରାହୁଲ୍ ଗାନ୍ଧୀ, ରାଜୀବ୍ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପୁଅ ନୁହଁନ୍ତି । ଏହି କଟିଙ୍ଗରେ ଆମେରିକାର ଡିଏନଏ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାର୍ଟିନ୍ ସିଜୋଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଖବର ଲେଖାଯାଇଛି । ମାର୍ଟିନ୍ ସିଜୋଙ୍କ ପାଖରେ ରାଜୀବ୍ ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ରାହୁଲ୍ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଡିଏନଏ ଅଛି ବୋଲି ଦାବି କରାଯାଇଛି । ଯାହା ଅଲଗା ଅଲଗା ।

ଲୋକମାନେ ଏହି କଟିଙ୍ଗକୁ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ସେୟାର୍ କରୁଛନ୍ତି । ଶହ ଶହ ଲୋକ ଏହାକୁ ଟ୍ୱିଟରରେ ସେୟାର୍ କରିଛନ୍ତି । ଜଣେ ଉପଭୋକ୍ତା ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, “ଆପଣ ଇଭିଏମ୍ ଖେଳୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏଠାରେ ଡିଏନଏ ମଧ୍ୟ ହ୍ୟାକ୍ ହୋଇଛି । ଡ଼.ମାର୍ଟିନ୍ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜୀବ୍ ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ରାହୁଲ୍ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଡିଏନଏ ପରସ୍ପର ସହ ମେଳ ଖାଉ ନାହିଁ । ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ଯେ ଡକ୍ଟର ସାହାବ ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ଦାବି କରିନାହାଁନ୍ତି । ଡ଼.ସାହେବ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ ପାଇଁ ଭାରତ ଆସିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି । ସିବଲ୍ ଜୀ ଦୟାକରି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ । “ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ଲୋକମାନେ ଏହି କଟିଙ୍ଗ ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଦାବି କରୁଥିବାବେଳେ କିଛି ଲୋକ ହସୁଛନ୍ତି ଏବଂ କିଛି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି କଟିଙ୍ଗ ସହିତ ଜଡିତ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷ ଆସେ । ଏହା ସତ କି ଯେଉଁମାନେ ଅନ୍ଧ ଭାବରେ ଏହାକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଛନ୍ତି ? ତେବେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୯ରେ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ଏହି ଫୋଟ ଭାଇରାଲ୍ ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ନିର୍ବାଚନ ପରିବେଶରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ୍ ମଧ୍ୟରେ ରାଜନୈତିକ କନ୍ଦଳ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଫଟୋଟି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଫିଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ପ୍ରକୃତ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଆମେ ଏହି ଫୋଟକୁ ‘ଗୁଗୁଲ୍’ର ରିଭର୍ସ ଇମେଜରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀରେ ପାଇଲୁ, ଯେତେବେଳେ ଏହି ଫୋଟ ଭୟଙ୍କର ଭାଇରାଲ୍ ହୋଇଥିଲା । ଏବେ ପୁଣି ଥରେ ଏହି ମିଥ୍ୟା ଦାବି ଭାଇରାଲ୍ ହେଉଛି । ଆମେ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଡକ୍ଟର ମାର୍ଟିନ୍ ନାମକ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିଷୟରେ କୌଣସି ଉଲ୍ଲେଖ ପାଇଲୁ ନାହିଁ । ଏଥିସହ କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ଏଭଳି ରିପୋର୍ଟ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରି ନାହିଁ । ରାହୁଲ୍ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପିଲାଦିନର ଫୋଟରେ ଆପଣ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ସହିତ ଦେଖିପାରିବେ ।

ବାସ୍ତବରେ ଯାଞ୍ଚରେ ସତ୍ୟ ବାହାରି ଆସିଛି ଯେ ଏହି କଟିଙ୍ଗ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୁଲ୍ ଏବଂ ଫଟୋସପ୍ ହୋଇଛି । ରାହୁଲ୍ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଭାବମୂର୍ତ୍ତିକୁ ନଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଫୋଟ ନକଲି ଖବରରେ ମଧ୍ୟ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି । ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ କରାଯାଉଥିବା ଦାବି ଭୁଲ୍ ଏବଂ ମିଥ୍ୟା ଅଟେ । ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଯେଉଁ ଡିଏନଏ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାର୍ଟିନ୍ ସିଜୋ ନାମିତ ହେଉଛନ୍ତି, ସେହି ନାମର କୌଣସି ବିଶେଷଜ୍ଞ ଉପସ୍ଥିତ ନାହାଁନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *