ପୋଲିସୱାଲା ଏହିପରି ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା କରୁଥିଲେ ! କହୁଥିଲେ- ପତ୍ନୀଙ୍କର ଯକ୍ଷ୍ମା ଅଛି, ସନ୍ତାନ ହେଉନାହିଁ…

ପୋଲିସୱାଲା ଏହିପରି ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା କରୁଥିଲେ ! କହୁଥିଲେ- ପତ୍ନୀଙ୍କର ଯକ୍ଷ୍ମା ଅଛି, ସନ୍ତାନ ହେଉନାହିଁ…

ଛତିଶଗଡରୁ ଏକ ଅଜବ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଏହି ରାଜ୍ୟର ଜଣେ ପୋଲିସ୍ ଲୋକଙ୍କୁ ଠକିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ପୋଲିସ୍ ସହିତ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ମିଛ କହି ଟଙ୍କା ଠକୁଥିଲେ । ଏକାଠି ଏହି ଦୁଇଜଣ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଶିକାର କରି ଟଙ୍କା ଠକିଛନ୍ତି । ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ପୋଲିସ୍ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ହେବାର କାହାଣୀ ଲୋକଙ୍କୁ ଶୁଣାଉଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ମାଗୁଥିଲେ । ଲୋକମାନେ ଏହି କାହାଣୀ ଶୁଣିବା ପରେ ଭାବପ୍ରବଣ ହୋଇ ଟଙ୍କା ଦେଇଦେଉଥିଲେ । ସେହିଭଳି ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଦୁଃଖଦ କାହାଣୀ ଶୁଣାଇ ଟଙ୍କା ଠକୁଥିଲେ । ଏହି ଘଟଣା ଛତିଶଗଡର ବିଳାସପୁରରୁ ଆସିଛି ।

କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ସରକଣ୍ଡା ପୋଲିସ୍ ଷ୍ଟେସନର ୧୧୨ରେ ପୋଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା କନଷ୍ଟେବଲ୍ “ବିକାଶ ସିଂ” ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ “ପୁଷ୍ପା ସିଂ” ଅସୁସ୍ଥତାର କାହାଣୀ ଲୋକଙ୍କୁ ଶୁଣାଉଥିଲେ । ଉଭୟେ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଥିବା ଦାବି କରି ପୋଲିସ୍ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଠାରୁ ଟଙ୍କା ଠକୁଥିଲେ । ସେମାନେ ଅନ୍ୟଲୋକଙ୍କ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ଠକିଥିଲେ । ପୋଲିସର ସୂଚନାନୁସାରେ, ଉଭୟେ ଏହି ଠକେଇରେ ୫୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଜମା କରିଥିଲେ ।

ଏହିପରି ଧରାଗଲେ

ସେମାନେ ରୋଗର ବାହାନା କରି ଅନେକ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଟଙ୍କା ନେଇଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ଏହି ଲୋକମାନେ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ କରିବାକୁ ଦାବି କଲେ, ସେମାନେ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଲେ । ଏହିପରି ସେମାନଙ୍କର ସତ୍ୟତା ସମସ୍ତଙ୍କ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା । ଅନେକ ପରିବାର ସିଭିଲ୍ ଲାଇନ୍ ପୋଲିସ୍ ଷ୍ଟେସନରେ ଏହି ଦୁଇଜଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ପୋଲିସ୍ ଏହି ଘଟଣାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କଲା, ସେତେବେଳେ ଜଣାପଡିଥିଲା ​​ଯେ ପୋଲିସୱାଲା ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଶିକାର କରିଛନ୍ତି ।

ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସିଭିଲ୍ ଲାଇନ୍ ପୋଲିସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ ଇନଚାର୍ଜ ଶନିପ୍ ରାତ୍ରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୋଲିସ୍ ଲାଇନରେ ରହୁଥିବା କନଷ୍ଟେବଲ୍ ‘ବିକାଶ ସିଂ’ ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକଣ୍ଡା ଥାନାରେ ୧୧୨ ଡାଏଲରେ ପୋଷ୍ଟ ଅଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ‘ପୁଷ୍ପା ସିଂ’ ମହିଳା କନଷ୍ଟେବଲ୍ ‘ଅମ୍ବେ ସିଂ’ଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କର ଯକ୍ଷ୍ମା ଅଛି । ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଟଙ୍କା ନାହିଁ । ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବହୁତ ଟଙ୍କା ଦରକାର । ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ‘ଅମ୍ବେ ସିଂ’ ତାଙ୍କୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେଇଥିଲେ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ‘ଅମ୍ବେ ସିଂ’ ତାଙ୍କ ଅଳଙ୍କାର ମଧ୍ୟ ବିକ୍ରି କରିଦେଇଥିଲେ । ଯାହାଫଳରେ ସେମାନେ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ପରେ ‘ଅମ୍ବେ ସିଂ’ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ପୁଷ୍ପାଙ୍କର କୌଣସି ରୋଗ ନାହିଁ । ଯେତେବେଳେ ସେ ଟଙ୍କା ମାଗିଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ‘ବିକାଶ ସିଂ’ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ‘ପୁଷ୍ପା ସିଂ’ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ ।

‘ଅମ୍ବେ ସିଂ’ଙ୍କ ପରି ତୋରୱା ପୋଲିସ୍ ଷ୍ଟେସନରେ ପୋଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା କନଷ୍ଟେବଳ୍ ଅଶ୍ୱିନୀ ପଟେଲଙ୍କ ଶଶୂର ତୁର୍କାଡିହର ବାସିନ୍ଦା ସୁଖନନ୍ଦନ ପଟେଲଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମହିଳା ପ୍ରତାରଣା କରି କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କର କୌଣସି ସନ୍ତାନ ହେଉନାହିଁ ଏବଂ ସେ ଟେଷ୍ଟଟ୍ୟୁବ୍ ଶିଶୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଦରକାର । ଏହା ଶୁଣିବା ପରେ ସୁଖନନ୍ଦନ ପଟେଲ୍ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେଇଥିଲେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅଭିଯୁକ୍ତ ‘ବିକାଶ ସିଂ’ ଏବଂ ‘ପୁଷ୍ପା ସିଂ’ ନିଜ ଘରେ କାମ କରୁଥିବା ବାଇକୁ ମଧ୍ୟ ଛାଡି ନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଅସୁସ୍ଥତାର ବାହାନା କରି ତାଙ୍କଠାରୁ ୨୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଋଣ ନେଇଥିଲେ ।

‘ବିକାଶ ସିଂ’ ଏବଂ ‘ପୁଷ୍ପା ସିଂ’ଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏଭଳି ଅନେକ ଅଭିଯୋଗ ସିଭିଲ୍ ଲାଇନ୍ ପୋଲିସରେ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା । ଯାହା ପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଧାରା ୪୨୦ ଅନୁଯାୟୀ ଏକ ମାମଲା ଦାୟର କରାଯାଇଥିଲା ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *