ସାତ ଜନ୍ମ ପାଇଁ ଏକାଠି ରହିବାକୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ କିଛି ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଭାଙ୍ଗିଗଲା ସମ୍ପର୍କ ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଘଟଣାଟି କ’ଣ…

ସାତ ଜନ୍ମ ପାଇଁ ଏକାଠି ରହିବାକୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ କିଛି ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଭାଙ୍ଗିଗଲା ସମ୍ପର୍କ ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଘଟଣାଟି କ’ଣ…

ବିବାହ ଏକ ପବିତ୍ର ସମ୍ପର୍କ । ଯେତେବେଳେ ବିବାହ ମଣ୍ଡପରେ ବର ଏବଂ କନ୍ୟା ବିବାହ ସାତ ଫେରା ନିଅନ୍ତି, ଦୁହେଁ ଜନ୍ମ ଜନ୍ମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକାଠି ରହିବାକୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆମେ ଏପରି ଏକ ବିବାହ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ । ଯେଉଁଥିରେ ଡୋଲି ଉଠାଇବାର କିଛି ଘଣ୍ଟା ପରେ ଝିଅର ଘରଲୋକଙ୍କୁ ଶବ ଉଠାଇବାକୁ ପଡିଲା । ଏହି ଦୁଃଖଦ ଖବର ବିହାରର ନାଳନ୍ଦା ଜିଲ୍ଲାରୁ ଆସିଛି ।

କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ବିହାରର ନାଳନ୍ଦାର ସୋହସରାୟ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ବନ୍ଧୁ ବଜାରରୁ ଏକ ହୃଦୟବିଦାରକ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ବାସ୍ତବରେ ବନ୍ଧୁ ବଜାର ବାସିନ୍ଦା ମନୋଜ୍ ପଣ୍ଡିତଙ୍କ ପୁଅ ବିକାଶ ସୋମବାର ରାତିରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ, ଯାହା ପରଦିନ ସକାଳେ ସେ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ନେଇ ତାଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ ଏକ ବଡ଼ ସମସ୍ୟା ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ଦଖଲ କଲା । କନ୍ୟା ନିଜର ଘରୁ ଆସି ବର ଘରର ଦ୍ୱାରରେ ପାଦ ରଖିବା ମାତ୍ରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଲା । ଯାହା ପରେ ସୁଖର ବାତାବରଣ ମଳିନ ହୋଇଗଲା । ଜନ୍ମ ଜନ୍ମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକାଠି ରହିବାର ପ୍ରତିଜ୍ଞା କିଛି ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଭାଙ୍ଗିଗଲା ।

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ବିହାରର ନୱାଦା ନିବାସୀ ଗୋପାଳ ପଣ୍ଡିତଙ୍କ ଝିଅ ଆରତୀଙ୍କ ବିବାହ ବିହାର୍ ସରିଫ୍ ସୋହସରାୟ ବନ୍ଧୁ ବଜାରର ବାସିନ୍ଦା ମନୋଜ୍ ପଣ୍ଡିତଙ୍କ ପୁଅ ବିକାଶଙ୍କ ସହ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା । ଯାହା ପରେ ସୋମବାର ଉଭୟ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସବୁକିଛି ଠିକ୍ ଥିଲା । ଏହାପରେ ବିକାଶ ତାଙ୍କ କନ୍ୟାଙ୍କୁ ବିଦା କରି ଘରକୁ ଆଣିଥିଲେ । କନ୍ୟା ଘରକୁ ଆସିବା ପରେ ସେ ‘କାର୍’ରୁ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ଯାଉଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହେବା ପରେ ହଠାତ୍ ସମସ୍ତେ ବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଗଲେ ।

ବିବାହ ପରେ ଘରକୁ ଆସିଥିବା କନ୍ୟାର ମହିଳାମାନେ ଗାଲ ସିକାଇ ରସମ୍ କରୁଥିଲେ, ସେହି ସମୟରେ କନ୍ୟାଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା । ତାଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସଦର ଡାକ୍ତରଖାନା ନିଆଯାଇଥିଲା । ଯେଉଁଠାରେ ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଉଭୟ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ମଧ୍ୟ କରୋନା ଜୀବାଣୁକୁ ନେଇ ଭୟଭୀତ ହୋଇଥିଲେ । କନ୍ୟାର କରୋନା ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ରିପୋର୍ଟ ନେଗେଟିଭ୍ ଆସିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ଦୁଇ ହୃଦୟ ପରସ୍ପର ସହ ଏକ ହେଉଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ କିଛି ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଛାଡ଼ି ଚାଲିଗଲେ ।

ମୃତ ଆରତୀଙ୍କ ଭାଇ କହିଥିଲେ ଯେ, ବିବାହ ରାତିରୁ ସେ ପେଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରୁଥିଲେ ଏବଂ ବାନ୍ତି କରୁଥିଲେ । ବିବାହ ହେତୁ କେହି ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ପାରିନଥିଲେ ଏବଂ ଶାଶୁଘରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ସେ ହଠାତ୍ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ହଠାତ୍ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଖରାପ ଖବର ଶୁଣି ଉଭୟ ପରିବାରରେ ଦୁଃଖର ଲହରୀ ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ଝିଅଟି ଶବାରୀରେ ବିଦା ହେବାର କିଛି ଘଣ୍ଟା ପରେ ତାଙ୍କୁ କୋକେଇରେ ବିଦାୟ ଦେବାକୁ ପରିବାର ଲୋକ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *