Post Office: ଏହା ହେଉଛି କୋଟିପତି କରାଇବାର ୪ଟି ଯୋଜନା ! ଏହିପରି ଫାଇଦା ଉଠାନ୍ତୁ

Post Office: ଏହା ହେଉଛି କୋଟିପତି କରାଇବାର ୪ଟି ଯୋଜନା ! ଏହିପରି ଫାଇଦା ଉଠାନ୍ତୁ

ସର୍ଵଦା ଡାକଘର ହିଁ ବିନିଯୋଗ ପାଇଁ ଏକ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ ରହି ଆସିଛି । ଯଦି ଆପଣ ଡାକଘରର କୌଣସି ମଧ୍ୟ ଯୋଜନାରେ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିଥାନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କର ଟଙ୍କା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ପଡି ନଥାଏ । ଡାକଘରର ଅନେକ ଯୋଜନା ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ଯଦି ଆପଣ ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ହିଁ କୋଟିପତି ହୋଇପାରିବେ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଡାକଘରର କିଛି ବିଶେଷ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ କହିବୁ, ଯାହା ଜରିଆରେ ଆପଣ ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ । ଏଥିରେ ୫ ବର୍ଷରୁ ୧୫ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହିଁ ଯୋଜନା ରହିଛି ।

ଏହି ଯୋଜନାରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଟଙ୍କା

google

ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଡାକଘରେ କୋଟିପତି କରୁଥିବା ୪ ଗୋଟି ଯୋଜନା ବିଷୟରେ – ଏହି ତାଲିକାରେ ପବ୍ଲିକ ପ୍ରୋବିଡେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ (ପିପିଏଫ), ପୁନରାବୃତ୍ତି ଜମା (ଆରଡି), ନ୍ୟାସନାଲ ସେଭିଂସ ସାର୍ଟିଫିକେଟ (ଏନଏସସୀ) ଏବଂ ଟାଇମ୍ ଡିପୋଜିଟ (ଟିଡି) ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅଟେ । ଏହି ସମସ୍ତ ଯୋଜନା ଗୁଡିକ ମାଧ୍ୟମରେ ନିବେଶକ ମାନେ କିଛି ବର୍ଷର ପାର୍ଥକ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ବଡ଼ ପାଣ୍ଠି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ ।

ପବ୍ଲିକ୍ ପ୍ରୋବିଡେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ

google

ପିପିଏଫରେ ନିବେଶକ ବାର୍ଷିକ ସର୍ବାଧିକ ୧.୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜମା କରିପାରିବେ । ଅପର ପକ୍ଷରେ ଏଥିରେ ଆପଣ ମାସିକ ସର୍ବାଧିକ ୧୨,୫୦୦ ଟଙ୍କା ଜମା କରିପାରିବେ । ଏହି ଯୋଜନାର ପରିପକ୍ଵତା ୧୫ ବର୍ଷର ହୋଇଥାଏ, ଯାହାକୁ ଆପଣ ଆଗାମୀ ୫-୫ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢ଼ାଇ ପାରିବେ । ଏହି ଯୋଜନାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ୭.୧ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ବାର୍ଷିକ ସୁଧ ମିଳିଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧.୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତି ଏବଂ ୨୫ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଇସା ବିନିଯୋଗ କରିବେ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ସର୍ବମୋଟ ବିନିଯୋଗ ୩୭,୫୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ହେବ । ୨୫ ବର୍ଷ ପରେ ପରିପକ୍ୱତା ଉପରେ ପରିମାଣ : ୧.୦୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇଯିବ କାରଣ ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଯୌଗିକ ସୁଧର ଲାଭ ମିଳିଥାଏ ।

ପୁନରାବୃତ୍ତି ଜମା (ଆରଡ଼ି)

google

ଆରଡ଼ିରେ ଆପଣ ମାସିକ ସର୍ବାଧିକ କେତେ ମଧ୍ୟ ରାଶି ଜମା କରିପାରିବେ । ଏଥିରେ କୌଣସି ମଧ୍ୟ ସୀମା ସ୍ଥିର କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଏଠାରେ ଯଦି ଆମେ ପିପିଏଫ ସମତୁଲ୍ୟ ହିଁ ପ୍ରତି ମାସରେ ୧୨,୫୦୦ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବେ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ଏକ ବହୁତ ବଡ ପାଣ୍ଠି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇପାରିବ । ଆରଡ଼ିରେ ଆପଣ ଯେତେ ବର୍ଷ ପାଇଁ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ବିନିଯୋଗ କରିପାରିବେ । ଏଥିରେ ୫.୮ ପ୍ରତିଶତ ବାର୍ଷିକ ଯୌଗିକ ସୁଧ ମିଳିଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ସର୍ବାଧିକ ବାର୍ଷିକ ଜମା: ୧,୫୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଜମା କରନ୍ତି ତେବେ ଯୌଗିକ ସୁଧ ହିସାବରେ ୨୭ ବର୍ଷ ପରେ ଆପଣଙ୍କର ପରିମାଣ ପ୍ରାୟ ୯୯ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହୋଇଯିବ । ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କ ସର୍ବମୋଟ ବିନିଯୋଗ ୪୦,୫୦,୦୦୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହେବ ।

ନ୍ୟାସନାଲ ସେଭିଂସ ସାର୍ଟିଫିକେଟ (ଏନଏସସୀ)

google

ଯଦି ଆପଣ ଏନଏସସୀରେ ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଆୟକର ଧାରା ୮୦ସୀ ଅନୁଯାୟୀ ଏନଏସସୀରେ ବାର୍ଷିକ ୧.୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିନିଯୋଗ କରି ଟିକସ ଛାଡ ପାଇପାରିବେ । ଏଥିରେ ପରିପକ୍ୱତା ଅବଧି ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିରେ ବାର୍ଷିକ ୬.୮ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ସୁଧ ମିଳୁଛି । ସୁଧ ହାର ବିଷୟରେ ଯଦି କୁହାଯାଏ ତେବେ ଦ୍ୱିତୀୟ କ୍ଷୁଦ୍ର ସଞ୍ଚୟ ଯୋଜନାରେ ସୁଧ ହାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ତିନି ମାସରେ ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥାଏ କିନ୍ତୁ ଏନଏସସୀରେ ବିନିଯୋଗ ସମୟରେ ସୁଧ ହାର ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ପରିପକ୍ୱତା ଅବଧି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମାନ ହିଁ ରହିଥାଏ ।

ଟାଇମ୍ ଡିପୋଜିଟ (ଟିଡି)

google

ଟାଇମ୍ ଡିପୋଜିଟ ଅର୍ଥାତ ଏଫଡ଼ିରେ ଜମା କରିବା ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ସୀମା ସ୍ଥିର କରାଯାଇନାହିଁ । ଡାକଘର ଟାଇମ୍ ଡିପୋଜିଟ ଅଧୀନରେ ୫ ବର୍ଷର ଜମା ଉପରେ ୬.୭ ପ୍ରତିଶତ ବାର୍ଷିକ ସୁଧ ମିଳିଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଜମା: ୧୫ ଲକ୍ଷ, ସୁଧ ହାର: ୬.୭ ପ୍ରତିଶତ ବାର୍ଷିକ ମିଳିଥାଏ ତେବେ ଆପଣ ୩୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କୋଟିପତି ହୋଇପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *